Siły zbrojne

Atlasy polecą do Belgii i Luksemburga

Fot. Airbus
Fot. Airbus

Belgijskie ministerstwo obrony ogłosiło decyzję o pozyskaniu siedmiu samolotów transportowych Airbus A400M Atlas, których dostawy maja być realizowane w latach 2020-2023. Kolejny samolot ma zostać pozyskany dla sił powietrznych Luksemburga, lecz będzie operować z tej samej bazy i w ramach wspólnego systemu eksploatacji.

Belgia była jednym z krajów, które w 2001 roku podpisały porozumienie dotyczące wspólnego zakupu samolotów transportowych powstałych w ramach programu A400M Atlas. Maszyny produkowane są przez koncern Airbus Defence and Space w ramach międzynarodowej kooperacji w której biorą również udział belgijskie zakłady, produkujące m. in. elementy rampy ładunkowej i podwozia.

Jak poinformował w dniu 2 lipca 2018 roku minister obrony i służby cywilnej Belgii Steven Vandeput, samoloty A400M maja zostać dostarczone w latach 2020-2023 w liczbie sześciu maszyn dla belgijskich sił powietrznych i jednej, która będzie oficjalnie na wyposażeniu lotnictwa Luksemburga. Państwo to w 2015 roku podpisało umowę z Belgią i Holandią o kolektywnej ochronie przestrzeni powietrznej, która weszła w życie w ubiegłym roku, gdyż od 60 lat nie dysponuje żadnym samolotem wojskowym.

W belgijskich siłach powietrznych maszyny A400M Atlas zastąpią 11 wysłużonych C-130H Hercules. Nie udzielono informacji na temat kosztów pozyskania nowych samolotów, które będą produkowane przez koncern Airbus Defence and Space i montowane w hiszpańskiej Sewilli.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.