Reklama

Siły zbrojne

Armie Świata: Wojska Lądowe Ukrainy

photo
photo

W dzisiejszym odcinku zajmiemy się omówieniem sił lądowych naszego południowo-wschodniego sąsiada, czyli Ukrainy. Za wyjątkiem Rosji, państwo to było najsilniejsze gospodarczo i militarnie z republik, które uzyskały niepodległość wraz z upadkiem ZSRR. Jego ogromny potencjał militarny w wyniku perturbacji politycznych i gospodarczych erodował jednak w ciągu kolejnych 23 lat.

Zmiana mentalności nastąpiła wraz z agresją rosyjską na Ukrainę i dokonaną przez nią okupację Krymu, a także rozpoczęciem się trwającej do dzisiaj wojny domowej w Donbasie. W wyniku tych wydarzeń, a także nieustannej groźby kolejnych rosyjskich ataków redukcja liczebna i sprzętowa wojsk lądowych Ukrainy uległa zatrzymaniu. Skończyło się też poleganie na nieznacznie modernizowanym tylko uzbrojeniu posowieckim.

 

Reklama

Komentarze (9)

 1. kaczkodan

  Dopiero teraz przychodzi pełne zrozumienie jak wiele z tej erozji było wynikiem działania służb rosyjskich. Również u nas.

 2. Tytan

  Rosja przegrywa wojnę, przerzucają wojska rosyjskie z Syrii. Jest zgodne z prawem narodowym atak na most krymski.

 3. spoko

  Bardzo ciekawe bylo poczytac komentarze kremlowskich troli ilez to Ukraina wytrzyma gdy na nia napadnie Rosja 4min 40 min itp No i tu wylazla cala kremlowska propaganda klamstwo obluda

 4. Abasz

  "Na papierze" całkiem nieźle, jak to się to przekłada na stosunek sił do tego czym uderzyli na nich ruskie?

  1. spoko

   jak na razie to dobrze skopali jaja ruskim pod kijowem

 5. Honker Haker

  Te 30 letnie "perturbacje" to złodziejstwo na wszystkich poziomach władzy, przesiąknięte łapówkarstwem społeczeństwo i ogólnie rzecz ujmując przyzwolenie na prywatę i korupcję. Mogli wejść do Nato i Unii jak my, ale zmarnowali wszystkie te lata. Krym utracili mentalnie jeszcze w latach 90. Przez brak reform i powyższe, coraz mniej ludzi identyfikowało się tam z Ukrainą. A teraz mają co mają. Ale każdy naród kiedyś musi wywalczyć sobie niepodległość.

 6. Adam S.

  Nie ma co się dziwić, że wojska lądowe Ukrainy "zerodowały" po rozpadzie ZSRR. Wszak miał być "koniec historii" i powszechna szczęśliwość. Nawet Amerykanie zmniejszyli wydatki na zbrojenia. Rosjanie też długo nie mogli się pozbierać po rozpadzie ZSRR. Tylko dla Ukrainy otrzeźwienie przyszło parę lat za późno. Trzeba było obudzić się w roku 2008, po agresji Rosji na Gruzję. Niestety, wówczas była epoka Janukowycza i "pozablokowości" Ukrainy.

 7. Przytomny

  Imponujące, przy ograniczonych siłą rzeczy nakładach, bardzo dobra relacja koszt/efekt.

 8. Olo

  Trzeba było napisać że amerykańscy eksperci uważają że lądowe wojska Ukrainy wytrzymają ..... 30-40 minut. Bez takiego wpisu ten powyższy tekst jest nic nie wart.

  1. Xzibit

   W takim razie ciekawe ile według amerykańskich ekspertów polskie wojska lądowe by wytrzymały bo Ukraińcy biją nas na głowę jeśli chodzi o OPL i artylerię rakietową,lotnictwem też za bardzo nie odstają.... Bo polskie manewry Zima 2020 pokazały że 5 dni i po Polsce a ciekawe jakby to wyszło według amerykanów :) Ruskie mają rakiet jak lodu a Polska niema OPL,Ukraina ją posiada i ma czym odpowiedzieć jeśli chodzi o artylerię rakietową :)

  2. Olo

   Tego nie wiem, zacytowałem jedynie dzisiejsze info, chyba rodem z Londynu.

  3. Piotr Wielki

   Ruskie wojska w starciu z USA wytrzymują 4 minuty. Tak wynika z rosyjskich analiz.

 9. Zalipo

  Nie ta to jak "wojna domowa" w Donbasie...

Reklama