Reklama

Siły zbrojne

Apache wsparły Twarde na Łotwie

Fot.:www.mod.gov.lv
Fot.:www.mod.gov.lv

Na Łotwie zakończyły się ćwiczenia tamtejszych sił zbrojnych oraz wojsk Stanów Zjednoczonych i NATO pod kryptonimem Winter Shield. Będące częścią grupy batalionowej NATO w tym kraju polskie czołgi PT-91 Twardy ćwiczyły współdziałanie m.in. z amerykańskimi śmigłowcami Apache.

Ćwiczenie „Winter Shield”, mające na celu doskonalenie zdolności obrony kolektywnej na Łotwie odbyły się od 21 listopada do 4 grudnia. Uczestniczyły w nich łotewskie siły zbrojne, w tym elementy brygady zmechanizowanej wojsk lądowych, ale też siły specjalne oraz Gwardia Narodowa, a także batalion bałtycki (złożony z elementów sił zbrojnych Litwy, Łotwy i Estonii), grupa batalionowa NATO oraz jednostki amerykańskie wydzielone przez US Special Operations Command i 101 Brygadę Lotnictwa Bojowego US Army (m.in. śmigłowce Apache).

Jeden z epizodów ćwiczeń obejmował współdziałanie polskich czołgów PT-91 Twardy, wchodzących w skład grupy batalionowej NATO wraz z elementami logistycznymi ze śmigłowcami Apache. Na uwagę zasługuje również fakt szerokiego udziału w ćwiczeniu amerykańskich sił specjalnych. To wpisuje się w sygnalizowaną od pewnego czasu przez Amerykanów tendencję zwiększenia zaangażowania specjalsów w krajach bałtyckich, w we współpracy z lokalnymi siłami zbrojnymi, w tym jednostkami obrony terytorialnej (w wypadku Łotwy – Gwardii Narodowej).

image
Fot.:www.mod.gov.lv

 

Z kolei grupa batalionowa NATO, stacjonująca na Łotwie od 2017 roku, liczy obecnie około 1500 żołnierzy. Państwem ramowym jest Kanada, zapewniająca jedną kompanię zmechanizowaną na wozach LAV III wraz z licznymi elementami wsparcia i dowodzenia. Oprócz Kanadyjczyków i polskich czołgistów w skład grupy wchodzą także kompanie pancerne/zmechanizowane z Włoch, Hiszpanii oraz Słowacji i mniejsze elementy z Czech, Albanii, Słowenii, Islandii oraz Czarnogóry.

Uzbrojenie grupy stanowi więc zarówno sprzęt zachodni (np. LAV III czy hiszpańskie BWP Pizarro), jak i oparty na technologii posowieckiej (polskie Twarde i słowackie BVP-2). Warto dodać, że w niedawnych ćwiczeniach grupy uczestniczyły także włoskie czołgi C1 Ariete oraz wozy wsparcia ogniowego Centauro.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama