Siły zbrojne

Anakonda-16: Wypadek z udziałem amerykańskiej ciężarówki wojskowej

fot. 7th Army JMTC
fot. 7th Army JMTC

Do wypadku doszło w nocy z wtorku na środę na autostradzie A18 w województwie Dolnośląskim. Amerykańska ciężarówka wojskowa zderzyła się tam z cywilnym, osobowym samochodem. Kierowca auta zginął, a jadący z nim pasażer został ranny. 

Ciężarówka wojskowa, która brała udział w wypadku, jechała w konwoju amerykańskich pojazdów logistycznych do Torunia. "Był to konwój logistyczny wykonujący zadanie w ramach ćwiczenia Anakonda-16" - poinformował rzecznik prasowy ćwiczeń Anakonda-16 płk Wojciech Kaliszczak.

Według rzecznika Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu Pawła Petrykowskiego, osobowe auto cywilne uderzyło w wojskową ciężarówkę, po tym, jak konwój włączył się do ruchu na autostradzie A 18. "W wyniku tego zdarzenia zginęła jedna osoba z auta osobowego i jedna została ranna" - powiedział Petrykowski. Sprawą wypadku zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Poznaniu.

Wyrazy współczucia rodzinom ofiar przekazali dowódca sił lądowych USA w Europie gen. broni Ben Hodges, polski dowódca operacyjny i kierownik ćwiczenia Anakonda-16 gen. broni Marek Tomaszycki oraz dowódca generalny gen. broni Mirosław Różański.

"Wiem, że właściwe polskie organy prowadzą dochodzenie. Bezpieczeństwo w czasie ćwiczeń jest jedną z najważniejszych rzeczy. Będziemy nadal się starali minimalizować ryzyko wypadków" – zadeklarował Hodges podczas briefingu w Chełmnie (Kujawsko-Pomorskie), gdzie biorące w ćwiczeniu wojska przeprawiały się przez Wisłę po moście pontonowym.

Czytaj więcej: Międzynarodowy desant pod Toruniem [RELACJA]

Ćwiczenie Anakonda-16 rozpoczęło się we wtorek i potrwa do 17 czerwca. Są to największe manewry wojskowe w Polsce po 1989 r. Bierze w nich udział ok. 31 tys. żołnierzy, w tym ok. 12 tys. z Polski i ok. 13,9 tys. z USA. Oprócz Wojska Polskiego ćwiczą żołnierze z 18 państw NATO i pięciu państw partnerskich Sojuszu, wyposażeni w 3 tys. pojazdów, ponad 100 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów. Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

PAP - mini

Komentarze