Siły zbrojne

Amerykańskie Reapery odlatują z Mirosławca

Amerykański Reaper w Mirosławcu. Fot. 12 BBSP
Amerykański Reaper w Mirosławcu. Fot. 12 BBSP

Wyposażona w bezzałogowca klasy MALE MQ-9 Reaper, stacjonująca od ponad roku w 12. Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, 52. Ekspedycyjna Grupa Operacyjna U.S. Air Force została przebazowana z Polski do Campia Turzii w Rumunii. Transfer ma charakter czasowy.

Jak poinformowało dowództwo U.S. Air Forces in Europe, przebazowanie kontyngentu bezzałogowców Reaper do Rumunii związane jest z pracami budowlanymi związanymi z remontem i rozbudową pasów startowych. Jest to więc tymczasowa zmiana miejsca stacjonowania. Z komunikatu wynika, iż są to działania realizowane w pełnej kooperacji z sojusznikami. Nie jest wykluczone, że maszyny które stacjonowały w Mirosławcu od maja 2018 roku będą podczas działań z Campia Turzii monitorować sytuację na Morzu Czarnym i brać udział w dość licznych, zaplanowanych na lato i jesień ćwiczeniach NATO na Ukrainie, takich jak trwające obecnie Sea Breeze 2019.

52nd Expeditionary Operations Group jest jednostką oddelegowaną do wsparcia bezpośredniego możliwości rozpoznawczych na wschodniej flance NATO, wydzieloną z sił 2nd Fighter Wing stacjonującego w bazie lotniczej Spangdahlem w Niemczech. W ramach zwiększania obecności sił zbrojnych USA w Polsce jednostka przygotowała w Mirosławcu infrastrukturę umożliwiającą nie tylko bazowanie maszyn MQ-9 Reaper, ale również kierowanie z 12. BBSP działaniami tych maszyn. W marcu 2019 roku oficjalnie uruchomiono w Mirosławcu centrum przetwarzania danych, systemy kodowanej łączności i lotnicze schrony służące do obsługi maszyn, ale też kwatery dla personelu. Prawdopodobnie właśnie tutaj będzie stacjonować eskadra bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, która znalazła się wsród uzgodnień podpisanej przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa wspólnej deklaracji o współpracy obronnej Polski i USA.

Komentarze