Reklama

Siły zbrojne

Reapery w Mirosławcu z pełną gotowością operacyjną

Amerykański Reaper w Mirosławcu. Fot. 12 BBSP
Amerykański Reaper w Mirosławcu. Fot. 12 BBSP

Stacjonująca w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu amerykańska 52 Ekspedycyjna Grupa Operacyjna US Air Force osiągnęła pełną gotowość operacyjną. Jednostka wyposażona jest w bezzałogowce rozpoznawczo-uderzeniowe MQ-9 Reaper i prowadzi działania rozpoznawcze oraz patrolowe, między innymi nad Morzem Bałtyckim.

52 Ekspedycyjna Grupa Operacyjna jest oddelegowanym do zadań w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania komponentem 52. Skrzydła Myśliwskiego USAF którego bazą macierzystą jest niemieckie Spangdahlem. 4 marca br. odbyło się w Mirosławcu uroczyste przecięcie wstęgi z okazji osiągnięcia przez grupę ekspedycyjną pełnej gotowości operacyjnej. Oznacza to m. in. zakończenie prac i uruchomienie w Mirosławcu centrum przetwarzania danych, systemów kodowanej łączności i lotniczego schrony służącego do obsługi maszyn, ale też kwater dla personelu wojskowego i cywilnego. Cywilnego, ponieważ maszyny operujące z Mirosławca są obsługiwane zarówno przez personel USAF jak też firm realizujących zadania na rzecz Pentagonu. Dotyczy to przede wszystkim operatorów zajmujących się sterowaniem bezzałogowcami.

Z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych od maja ubiegłego roku operują duże maszyny klasy MALE typu MQ-9 Reaper, które mogą służyć zarówno w misjach rozpoznawczych jak też uderzeniowych, przenosząc bomby i pociski kierowane. Startujące z Mirosławca samoloty bezzałogowe nie są uzbrojone a ich zadaniem jest rozpoznanie i patrolowanie obszaru wschodniej flanki NATO. Amerykański personel ściśle współpracuje przy tym z polskimi żołnierzami. Osiągnięcie pełnej gotowości oznacza, że zarówno infrastruktura, sprzęt jak i personel przygotowane są do realizacji wyznaczonych działań.

W kwestii misji jakie wykonują Reapery z Mirosławca amerykańcy żołnierze mówią bardzo ogólnie. Kluczowe w ich realizacji wydaje się być umiejscowienie bazy. - W miarę, jak zmienia się nasze środowisko, wysunięte lokalizacje, takie jak Mirosławiec, pełnią o wiele bardziej kluczową rolę w zwiększaniu naszej zdolności do ochrony bezpieczeństwa europejskiego – stwierdził gen. Greg Semmel z US Air National Guard, pełniący funkcję asystenta dowódcy Sił Powietrznych USA w Europie. Maszyny operujące z 12 BBSP prowadzą misje rozpoznawcze i patrolowe, biorą udział w ćwiczeniach oraz zapewniając wsparcie jednostkom sojuszniczym w regionie.

Reklama

Komentarze (19)

 1. łuki

  Zastanawiam się nad skutecznością i przeżywalnością tego sprzętu w warunkach wojny symetrycznej. Pomimo tego, że może to być bardzo groźna broń, jak pisze observer48, czego dowiodły konflikty na bliskim wschodzie, To jednak odbywało się to w warunkach całkowitej przewagi w powietrzu i znacznej na lądzie. Czy może on razić cele i prowadzić skuteczne działania z pułapów niedostępnych dla obrony plot krótkiego zasięgu ? To bardzo drogi sprzęt (Holandia kupiła chyba 4 predatory za około 350 mln dolarów, z całym pakietem oczywiście). Może, ktoś się wypowie ( tylko nie fan sprzętu rosyjskiego ;)

  1. łuk Erosa

   Global Hawk działa z pułapu niedostępnego, ale to rozpoznanie strategiczne. Reaper po to właśnie jest, żeby systemy obrony powietrznej uaktywniły się i zaczęły go namierzać, zostaną wtedy zniszczone przez ARM(anti radiation missile) wystrzeliwane z załogowych maszyn. W odpowiedzi na rosyjskie systemy A2/AD jest przez Amerykanów budowany UCAV stealth Valkyrie, który ma współpracować z F-35, więc jak "widać" UCAV to nie tylko pastuszkowie-talibowie. Dla polskich pań zrobię wszystko, nawet ściągnę Valkyrie od Amerykanów , albo zrobimy naszą słowiańską Perperunę.

 2. Gracz

  Ej czy w tym tekście pisze że prywatna firma dostała "licencje na zabijanie"

 3. bender

  Rozbawił mnie rysunek Mleczki wręczony Amerykanom między 5 a 10 sekundą filmu. Bardzo trafny. Fajnie też, że Reapery poprawiają naszą świadomość sytuacyjną na Bałtyku, zwłaszcza dla uzbrojonej w NSM MJR. Tylko, że to jest wyjście doraźne, a my potrzebujemy rozwiązania systemowego. No ale lepszy Reaper w garści...

 4. x

  a uzbrojone chociaz ?

 5. ktos

  Davien - hmm jakby to ci powiedziec... Niemcy, Japonia (panstwa ktore przegraly z USA i byly przez nie okupowane), Blok wschodni - panstwa ktore byly wasalami Rosji. Gdzie chcialbys mieszkac?

 6. endras1

  Tak to już jest na świecie, że każdy słaby trzyma z jakimś mocnym. A wybór nie jest taki wielki. Panie Davien mnie ten pasuje najbardziej.

 7. observer48

  Reaper może przenosić i odpalać do ośmiu pocisków Hellfire, które potrafią zniszczyć każdy czołg, a także ich wersje burzące potrafiące niszczyć żelbetowe bunkry. To bardzo groźna broń.

 8. tyle

  Potrzebujemy tego typu sprzętu jak powietrza. Ukazał się wywiad z prezesem WB Electronics. Powinien być tutaj przedrukowany. Zarzuty wobec MON są tak poważne. że w tym wypadku naprawdę przydałaby się jakaś komisja śledcza, albo jeszcze lepiej skuteczny prokurator. Albo wypalimy do kości, prywatę i szkodnictwo w MON i WP , albo to dla Polski bardzo źle się skończy.

 9. Davien

  Teraz jesteśmy I my wasalami USA, jako nastepne pańsrwo.

 10. FanDaviena

  Obce mocarstwa gwarantem naszej suwerenności

 11. Ok bajdur

  Mam nadzieję że obfotografują każdy centymetr Kaliningradu.

 12. Łukasz

  Czy ktoś się orientuje dla czego BSL ma rejestracje cywilną?

 13. Willgraf

  Oraz firm.... i co zero komentarzy ? Strach przed powiedzeniem prawdy i wpuszczeniem do WP prywatnych firm obslugujacych drony ...odpowiedzialnych za kilka tysięcy cywilnych ofiar

 14. JÓZEK rzekł

  zakupić 16 " Żniwiarzy" i zrealizuje się w jednym pakiecie wszystkie latające programy modernizacji sił zbrojnych począwszy od „Gryf”„Zefir”„Sowa”„Pająk” "Płomykówka" ...nie mówiąc jako system rozpoznania i naprowadzania dla HIMARS czy siłach morskich jako ZOP... czy programach Harpia w lotnictwie czy Kruk jako system wsparcia wojsk...i wszystko będzie w jednym pakiecie ...kwestia tylko zasobników oraz efektorów...i tak koszt z efektem nam się zrównoważy ..nie mówiąc o takich subtelnościach że "Żniwarza" będzie można użyczać wszystkim służbom mundurowym z godnie z zapotrzebowaniem ....i odpada najsłabsze ogniwo - człowiek.....

 15. KAR

  Ja ja... Rozpoznanie terenu Polski. Od czasu naszego epizodu z bronią neutronową (???) za czasów Gierka i gen. Sylwestra Kaliskiego, patrzą bystrzej i wnikliwiej :)

 16. KOSA

  Nasze wojsko też powinno zakupić Takie bezzałogowe Ale w wersji uzbrojonej i rozpoznawczej. I też powinniśmy stworzyć nie jedną A co najmniej 3 takie bazy. Szkolić Szkolić Szkolić. Uczyć się od innych. Zbierać daje Ci być gotowym.

 17. Wojciech

  Mam niedyskretne pytanie. Czy te latadła z 52 Ekspedycyjnej Grupy Operacyjnej są w jakiś sposób spięte z MJR żeby zapewnić jej zdolność rażenia poza horyzontem radarowym czy tylko tak sobie latają?

 18. Lbn

  Przydałoby się Polsce od 6 do 10 takich maszyn ale Polsce jest wszystko potrzebne

 19. miras

  Czyżby to było takie małe i ciche szkolenie naszego personelu przed pozyskaniem takiego szprzetu

Reklama