Siły zbrojne
Amerykańskie rakiety przeciwpancerne dla Omanu
Amerykański Departament Stanu udzielił zgody na potencjalną sprzedaż do Omanu partii przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW 2B o wartości do 70 mln USD. Ewentualna realizacja kontraktu odbyłaby się w trybie FMS.
Zgoda obejmuje sprzedaż do 301 przeciwpancernych pocisków kierowanych (w tym siedmiu w wersji przygotowanej do przeprowadzania prób) oraz pakiet logistyczny i szkoleniowy. Omańska armia obecnie ma na swoim wyposażeniu 44 wyrzutnie TOW, zatem jest to kolejny zakup w toku eksploatacji tego systemu przeciwpancernego. Za realizację opisywanego kontraktu odpowiadać będzie koncern RTX. Wcześniejsze zamówienie z 2018 roku na pociski BGM-71 obejmowało 400 efektorów i ich dostawy zakończono w 2021 roku.
BGM-71F TOW 2B to zmodernizowany wariant dobrze znanego systemu BGM-71 stosowany do m.in. do niszczenia celów opancerzonych czy fortyfikacji. Wersja ta posiada większy zasięg rażenia, który wzrósł z 3,75 km do 4,5 km. Co więcej, wersja ta ma zdolność atakowania celu z górnej półsfery, co znacząco zwiększa zdolności niszczenia nawet ciężko opancerzonych pojazdów, jak czołgi podstawowe. Głowica kumulacyjna zastosowana w tej wersji pozwala na przebicie około 900 mm RHA, zatem w przypadku trafienia w przedni pancerz najnowszych czołgów podstawowych jest to wartość niewystarczająca do jego pokonania. Cała rodzina pocisków systemu BGM-71 została zintegrowana z wieloma platformami, począwszy od wielozadaniowych pojazdów 4x4 HMMWV, przez gąsienicowe transportery opancerzone M113, kończąc na bojowych wozach piechoty/rozpoznania M2/M3Bradley. Obecnie tego typu systemy przeciwpancerne używane są przez armie takich krajów jak m.in. USA, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Szwecja czy Egipt.
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105