Siły zbrojne
Amerykańskie bomby atomowe po liftingu. NATO wzmocnione
Amerykanie poinformowali o zakończeniu prac modernizacyjnych mających przedłużyć resurs docelowy dla bomb atomowych B61-12. Informacja ta jest o tyle ważna, że bomby B61-12 są przechowywane w gotowości do użycia również w bazach NATO na terenie Europy.
Narodowa Administracja Bezpieczeństwa Jądrowego Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych NNSA (Department of Energy’s National Nuclear Security Administration) zakończyła program modernizacji LEP (Life Extension Program) ostatniej partii produkcyjnej LPU (Last Production Unit) grawitacyjnych bomb jądrowych rodziny B61. Najnowsza wersja tego uzbrojenia, oznaczona jako B61-12 będzie teraz rozmieszczana w bazach amerykańskich sił powietrznych oraz bazach NATO. Z założenia ma być ona przygotowana do przenoszenia przez samoloty F-15E, F-16, F-35 i Tornado.
Prace modernizacyjne były konieczne, ponieważ bomby B61 są już wykorzystywane od ponad 50 lat, co jak podkreślają Amerykanie, czynie je „najstarszą i najbardziej wszechstronną bronią w trwałym amerykańskim arsenale uzbrojenia jądrowego”. Oznacza to również, że mają ona kluczowe znaczenie „dla utrzymania zdolności odstraszania nuklearnego z powietrza”.
Czytaj też
Prace polegające na modernizacji, ponownym wykorzystaniu lub wymianie poszczególnych komponentów (jądrowych i niejądrowych) bomb B61-12 mają teraz wydłużyć ich okres eksploatacji o co najmniej 20 lat. Co ważne cały program był realizowany zgodnie z harmonogramem, co jak podkreśla NNSA jest dowodem na dobrą współpracę tej Agencji z amerykańskim Departamentem Obrony.
Modernizacja była prowadzona etapami od 2008 roku i pozwoliła na stopniowe zastępowanie czterech wykorzystywanych do tego czasu wersji bomb B61: B61-3, B61-4 i B61-10. Prace projektowe, badawcze i rozwojowe trwały w sumie 17 lat i było prowadzone na zlecenie amerykańskich sił powietrznych i pod nadzorem NNSA m.in. przez Los Alamos National Laboratory, Sandia National Laboratories, Pantex Plant, Savanah River Site, Y-12 National Security Complex i Kansas City National Security Campus. Pierwsza partia produkcyjna LPU bomb B61-12 była przygotowana przez zakłady NSE (Nuclear Security Enterprise) w listopadzie 2021 roku.
Czytaj też
Amerykanie podkreślają przy tym, że nie zmieniono generalnych charakterystyk wojskowych uzbrojenia w jego części jądrowej (np. poprzez zwiększenie mocy). Nadal będzie to maksymalnie 50kT w wersji dla bombowców strategicznych i od 0,3 do 10kT w wersji taktycznej. Poprawiono za to zestaw naprowadzania umieszczony w części ogonowej zwiększając celność bomby. Zrobiono to m.in. wprowadzając układ nawigacji inercyjnej i GPS, podobny do tego, jaki zastosowano w konwencjonalnej bombie JDAM. Ta precyzja powoduje, że przy wykorzystaniu głowicy 50kT uzyskuje się zdolność do niszczenia podobną nawet do ładunku 340kT.
Czytaj też
Prace w programie B61-12 są wstępem do rozpoczęcia produkcji nowej bomby atomowej, oznaczonej jako B61-13, której produkcja jest planowana w roku finansowym FY2026. Dodatkowo doświadczenia nabyte podczas programu modernizacyjnego B61-12 mają być wykorzystane w sześciu innych programach dotyczących uzbrojenia (w tym dotyczących modernizacji głowic atomowych).