Siły zbrojne
Amerykański okręt ponownie w Cieśninie Tajwańskiej
Chińskie wojsko oskarżyło w środę USA o wystawianie na szwank pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej. Dzień wcześniej przesmykiem oddzielającym komunistyczne Chiny kontynentalne od demokratycznie rządzonego Tajwanu przepłynął amerykański okręt wojenny.
Kolejna operacja amerykańskiej marynarki wojennej w Cieśninie Tajwańskiej zbiega się w czasie z nasileniem napięć w relacjach na linii Pekin-Tajpej.
Według amerykańskiej VII Floty niszczyciel USS Curtis Wilbur wykonał we wtorek rutynowy rejs przez Cieśninę Tajwańską w zgodzie z prawem międzynarodowym, co „demonstruje oddanie USA” sprawie „wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku”.
Operację stanowczo potępiło dowództwo wschodniego teatru działań wojennych sił zbrojnych Chin. „Działania USA wysyłają błędne sygnały tajwańskim siłom niepodległościowym, celowo zakłócają sytuację w regionie i zagrażają pokojowi i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej” – oświadczyły służby prasowe dowództwa.
Chińskie wojsko śledziło i monitorowało ruch amerykańskiego okrętu – dodano.
Tajwańskie ministerstwo obrony poinformowało, że amerykański okręt przepłynął przez cieśninę, poruszając się w kierunku południowym, a cała operacja przebiegła normalnie. Marynarka wojenna USA prowadzi takie działania mniej więcej raz w miesiącu – zauważa agencja Reutera.
Czytaj też: Tłoczno na wodach wokół Tajwanu
Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za nieodłączną część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły militarnej.
USA, podobnie jak większość krajów świata, nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, ale uznawane są za jego największego sprzymierzeńca i dostarczają wyspie większość jej uzbrojenia, przeciwko czemu regularnie protestuje ChRL.
Chińska armia nasiliła w ostatnich latach ćwiczenia w pobliżu Tajwanu, a rząd w Tajpej wielokrotnie informował o wtargnięciach chińskich samolotów w strefę identyfikacji obrony powietrznej wyspy. Pekin twierdzi, że działania wojskowe wokół Tajwanu służą ochronie suwerenności ChRL, ale Tajpej ocenia je jako próbę zastraszenia.
To wszystko odbywa się w momencie, kiedy Chiny opierają się dwustronnym rozmowom ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie broni jądrowej. Tak oświadczył we wtorek Robert Wood, który jest ambasadorem USA przy Konferencji Rozbrojeniowej ONZ w Genewie.
„Pomimo dramatycznego powiększania się arsenału nuklearnego ChRL, niestety nadal sprzeciwia się ona rozmowom dwustronnym ze Stanami Zjednoczonymi na temat redukcji ryzyka nuklearnego” - powiedział Wood podczas wirtualnej sesji Konferencji Rozbrojeniowej.
„Do tej pory Pekin nie był skłonny do znaczącego angażowania się, ani nawiązywania eksperckich dyskusji podobnych do tych, które prowadzimy z Rosją. Mamy wielką nadzieję, że to się zmieni” - dodał.
Rosja i Stany Zjednoczone zgodziły się w tym roku przedłużyć o pięć lat traktat New START w sprawie środków zmierzających do dalszej redukcji i ograniczenia zbrojeń strategicznych.
Prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Joe Biden mają omówić kwestie kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa podczas czerwcowego spotkania.
Wood powiedział we wtorek, że ma nadzieję, iż takie dwustronne dyskusje mogą położyć podwaliny pod rozbrojenie nuklearne i przyszłe traktaty o kontroli zbrojeń.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie