Pozytywna ocena polskiego MSZ ws. traktatu Nowy START

4 lutego 2021, 14:04
Topol-M
Wyrzutnia Topol-M - fot. mil.ru
Reklama

Polski MSZ pozytywnie ocenił przedłużenie o kolejne pięć lat traktatu Nowy START między USA i Rosją ws. ograniczenia broni jądrowej. "Liczymy, że strony traktatu będą kontynuować dialog w celu zawarcia szerszego porozumienia obejmującego wszystkie rodzaje broni nuklearnej" - dodał resort.

Resort spraw zagranicznych w środę, na swojej stronie internetowej, opublikował oświadczenie ws. decyzji o przedłużeniu okresu obowiązywania traktatu Nowy START.

"W ocenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP przedłużenie okresu obowiązywania traktatu Nowy START o kolejne pięć lat jest pozytywnym krokiem, przyczyniającym się do utrzymania stabilności strategicznej między Stanami Zjednoczonymi i Federacją Rosyjską - państwami posiadającymi największe arsenały broni jądrowej" - oświadczył MSZ.

"Jednocześnie liczymy, że strony traktatu będą kontynuować dialog w celu zawarcia szerszego porozumienia obejmującego wszystkie rodzaje broni nuklearnej, w tym taktycznej broni jądrowej oraz nowych rodzajów uzbrojenia atomowego. Efektem dalszych rozmów powinno być także zwiększenie efektywności mechanizmów weryfikacji" - dodał resort spraw zagranicznych.

MSZ przypomina, że traktat Nowy START, który wszedł w życie 5 lutego 2011 r., został zawarty przez USA i Rosję na 10 lat, z możliwością przedłużenia o kolejne pięć lat.

Reklama
Reklama

Traktat ogranicza liczbę posiadanych przez strony strategicznych głowic nuklearnych dla rozmieszczonych pocisków ICBM (rakiety międzykontynentalne) i SLBM (rakiety wystrzeliwane z okrętów podwodnych) do łącznie 1550 sztuk, włączając w ten limit ciężkie samoloty bombowe zdolne do przenoszenia broni nuklearnej.

Nakłada również limit na rozmieszczone i nierozmieszczone wyrzutnie tych pocisków i bombowce strategiczne. Zawiera mechanizm weryfikacyjny oparty na systemie inspekcji i wymianie danych.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Janka
piątek, 5 lutego 2021, 12:07

Chodzi o ilość rakiet czy głowic?

Davien
piątek, 5 lutego 2021, 13:02

Ogranicza liczbę głowic do 1550, a liczbę nosników głowic do 700 przy czym cały samolot to pojedyńczy nośnik

gosc
czwartek, 4 lutego 2021, 21:17

zaba noge podstawila,a niedawno mieli inne zdanie o rosji jak wyszla z umowy o czystym niebie,zapominajac kto pierwszy wystapil.

Davien
piątek, 5 lutego 2021, 09:50

A co ma wspólnego START z Open Skies to juz ci nie napisali w gotowcu?:))

.
piątek, 5 lutego 2021, 09:27

Tyle się musiało zmienić, żeby nic się nie zmieniło :).

Barbara
czwartek, 4 lutego 2021, 15:38

Po co my w ogóle zabieramy głos w tej kwestii, skoro mamy do powiedzenia w międzynarodowej polityce tyle samo, co Eskimos za okupacji.

lol’ek
piątek, 5 lutego 2021, 00:17

I caly ten czas spedzony na bezproduktywnych dywagacjach moglby najzwyczajniej umkanc uwadze szerszej opinii publicznej? Nasi analitycy byli by zalamani gdyby ministerstwo nie opublikowalo ich pewnych, oczywistych analiz.

Tweets Defence24