Reklama

Siły zbrojne

Amerykański niszczyciel w europejskiej tarczy

Niszczyciel USS „Donald Cook” z systemem antyrakietowym AEGIS stał się częścią europejskiego systemu antyrakietowego – fot. US Navy
Niszczyciel USS „Donald Cook” z systemem antyrakietowym AEGIS stał się częścią europejskiego systemu antyrakietowego – fot. US Navy

Dowództwu NATO podporządkowano pierwszy niszczyciel z systemem antyrakietowym AEGIS BMD.

11 lutego br. do hiszpańskiej bazy morskiej Rota koło Kadyksu przybył amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS „Donald Cook”. Jest to pierwszy z czterech okrętów amerykańskich wyposażonych w wersję antyrakietową (BMD) okrętowego systemu walki AEGIS, który ma wejść w podporządkowanie dowództwa NATO.

Niszczyciel stanie się częścią europejskiego systemu antyrakietowego, a także będzie brał udział w zadaniach patrolowych i szkoleniowych NATO. Trzy pozostałe niszczyciele typu ArleighBurke: USS „Ross”, USS „Porter” i USS „Carney” zostaną przebazowane do Europy w ciągu najbliższych dwóch lat.

Decyzja o budowie europejskiego systemu antyrakietowego zapadła na szczycie Paktu Północnoatlantyckiego w Lizbonie w listopadzie 2010 r. Rok później, w październiku 2011 r. podjęto decyzję o tym, że miejscem stacjonowania amerykańskich niszczycieli będzie baza morska Rota niedaleko Kadyksu. Lądowe elementy systemu mają być dodatkowo rozmieszczone m.in. w Czechach, Polsce, Rumunii, Turcji i Portugalii.

Zgodnie z planem, budowa systemu ma się zakończyć w 2018 r. Jego podstawowym zadaniem ma być ochrona przed ewentualnym atakiem rakietowym ze strony Iranu.

Reklama

Komentarze

    Reklama