Siły zbrojne

Stała obecność wojsk USA pewna? Szczegóły niejawne

Fot. US Army in Europe
Fot. US Army in Europe

Waszyngton proponuje Warszawie umowę zakładającą stałą obecność części wojsk USA - podaje piątkowa "Rzeczpospolita". Oferta miała zostać przedstawiona w środę w Warszawie przez wiceministra obrony USA Johna Rooda. Jej treść pozostaje jednak poufna. 

Jak podaje "Rzeczpospolita", tego samego dnia podczas przesłuchania w Izbie Reprezentantów wiceszefowa Departamentu Obrony Kathryn Wheelbager powiedziała: "Przedstawiliśmy (Polsce), jak sądzimy, bardzo poważną, solidną ofertę i w tym tygodniu będziemy wspólnie pracować nad jej uszczegółowieniem".

Zdaniem finansowanego przez rząd Głosu Ameryki "idea Fortu Trump jest o krok bliżej urzeczywistnienia". Z naszych informacji wynika, że Amerykanie chcą zwiększyć kontyngent nad Wisłą przynajmniej o 1000 żołnierzy, ale być może znacznie więcej. Dziś średnio liczy on 4,5 tys. wojskowych - pisze gazeta.

Baza o bardziej stałym charakterze jest potrzebna z uwagi na charakter stosunków, jakie zbudowaliśmy (z Polską), i misji, jaką mają (amerykańscy żołnierze nad Wisłą)

Dowódca EUROCOM gen. Curtis M. Scaparrotti, w Izbie Reprezentantów

Ale jeszcze ważniejszy byłby zupełnie nowy charakter misji Pentagonu w naszym kraju. Część jednostek stacjonowałaby na stałe, a nie w ramach ciągłej rotacji, jak to jest obecnie. Chodzi przede wszystkim o sztaby dowodzenia, zwiad, zabezpieczenie sprzętu i amunicji, ale także np. jednostki lotnictwa. Jednocześnie rotacyjna obecność innych wojsk, jak brygady piechoty ćwiczącej w Żaganiu, byłaby planowana na wiele lat do przodu, a nie z roku na rok - podaje "Rz".

Źródło:
PAP

Komentarze (5)

 1. leszek

  BRAWO!!!!!!

 2. chwała strategom!

  za te 2 mld (7 mld zł) moglibyśmy kupić trochę ZABAWEK MILITARNYCH które NIC by nie dały w przuypadku - ATAKU ROSJI na kraje BAŁTYCKIE, - w przypadku ataku na Polskę COŚ by dały ale i tak byśmy NIE UNIKNĘLI WOJNY... Obecność 10 tyś żołnierzy USA plus magzynów pełnych czołgów itp sprawia że WOJNY NIE BĘDZIE!... chwała strategom!

 3. razdwatri

  Też mi rewelacja . Poniżej dywizji pancernej z artylerią i lotnictwem w stałej bazie w centralnej Polsce niema czym się podniecać .

  1. Infernoav

   To w zasadzie szkielet takiej dywizji. Utrzymanie pełnej dywizji poza USA to duże koszta. Kwestia ważna jest co w zamian zarządzało USA. Jeśli np ustępstwa wobec Izraela albo konieczność zakupu sprzętu wojskowego tylko z USA na nie zawsze korzystnych warunkach, to interes ten nie będzie dobry dla Polski.

 4. Bvv

  Czy ktoś nas w ogóle zapytał o zdanie? To są jakieś kpiny!

 5. Infernoav

  Ciekawe czy ceną za to jest tylko te 2 mld , czy też są też koszta ukryte, jak np zamówienia sprzętu z USA po wysokich cenach, ustępstwa polityczne ect.