Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie szkolą na kontynencie afrykańskim

Autor. SOCAFRICA/Twitter

Żołnierze jednostek specjalnych Stanów Zjednoczonych razem z przedstawicielami 29 innych krajów szkoli się w Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej w celu pomocy sojuszniczym armiom w opanowaniu zagrożenia ze strony dżihadystów w regionie – informuje Military Times.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ćwiczenia Flintlock 2023 odbywają się w Ghanie i Wybrzeżu Kości Słoniowej w dniach 1-15 marca 2023 r. i angażują około 1300 żołnierzy z 30 różnych krajów. Są to ćwiczenia coroczne. Ich celem jest pomoc dla afrykańskich sojuszników w opanowaniu zagrożenia ze strony dżihadystów. Amerykańscy specjalsi i ich partnerzy z NATO i spoza (Brazylia) szkolą afrykańskich żołnierzy w taktyce antyrebelianckiej/anytpartyzanckiej, głównie przeciw ugrupowaniom z Al-Kaidy i Państwa Islamskiego. Największe doroczne ćwiczenie operacji specjalnych US Special Operations Command Africa odbywa się corocznie od 2005 roku.

Czytaj też

W tym roku uczestniczy w ćwiczeniu wiele afrykańskich ale także europejskich krajów w tym Burkina Faso, Republika Zielonego Przylądka, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Libia, Mauretania, Maroko, Niger, Nigeria, Senegal, Republika Południowej Afryki, Togo i Tunezja, a wśród innych uczestniczących narodów są Austria, Belgia, Brazylia, Kanada, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

Reklama

Czytaj też

Jak czytamy w komunikacie uczestnicy zgromadzeni w ghańskich miastach Daboya, Tamale i Volta, a także w ośrodku ćwiczeń na Wybrzeżu Kości Słoniowej, wzięli udział w kursach akademickich na temat praworządności oraz doskonalenia umiejętności taktycznych w zakresie medycyny pola walki, walki wręcz oraz strzelectwa. Po raz pierwszy w czasie ćwiczeń Flintlock odbyły się szkolenia związane z działaniami na morzu, gdzie żołnierze przeszukiwali i przejmowały statki oraz stosowali różne taktyki, aby doskonalić się w przeciwdziałaniu rosnącemu zagrożeniu piractwa w Zatoce Gwinejskiej. Jak pisze Military Times dowódcy wojskowi w Ghanie alarmują, że istnieją przesłania, iż dżihadyści będą wkrótce współpracować z piratami, aby uczynić wody niebezpiecznymi, co ograniczyłoby działalność gospodarczą dla krajów nadbrzeżnych. Kraj ten poważnie obawia się destabilizacji regionu, dlatego, kupuje ponad 100 opancerzonych transporterów. Do tego jak pisze Military Afryka, Ghana zakupiła ciężarowi Kamaz, 20 transporterów opancerzonych BTR-70 (APC), pojazdy wsparcia taktycznego Navistar Defence Husky (TSV) i 65 pojazdów użytkowych Toyota. Armia otrzymała także 70 pojazdów wsparcia taktycznego Husky 4×4 (TSV) z Wielkiej Brytanii w zeszłym roku. Ghana nabyła wcześniej 40 transporterów opancerzonych Otokar Cobra II w marcu 2021 r., a w grudniu 2019 r. 33 Otokar Cobra I i II, 41 toyot i różne pojazdy użytkowe. Niektóre pojazdy mają zostać rozmieszczone na północy kraju w celu utrzymania pokoju i stabilności wzdłuż północnych granic Ghany, a także w celu zwiększenia mobilności wojsk i ochrony grupy zadaniowej Bawku w ramach operacji Gongong w górzystym regionie na wschodzie Ghany.

Czytaj też

Obecne ćwiczenia Flintlock pod przewodnictwem USA odbywają się w napiętym czasie, po tym jak Francja postanowiła się wycofać z Mali, a inne kraje zaczęły przejawiać nastroje antyfrancuskie. Wszystko jest podyktowane nawiązywaniem współpracy przez te kraje w regionie Sahel w Mali, Burkina Faso i Nigrze z Rosją, która buduje swoje wpływy na kontynencie Afrykańskim.

Czytaj też

Wojskowe junty rządzące Mali i Burkina Faso otrzymują obecnie wsparcie wojskowe od Rosji, a Mali współpracuje również z prywatną organizacją najemników tzw. Grupą Wagnera. Dodatkowo kraje te uważają, że Francja nie zrobiła wystarczająco dużo by powstrzymać wzrost przemocy ze strony dżihadystów. Armed Conflict Location & Event Data Project wyliczył, że północnej Ghanie w 2021 roku miał miejsce tylko jeden incydent związany z niezidentyfikowaną grupą zbrojną, ale liczba ta wzrosła dramatycznie do 19 w 2022 roku. Wyniku coraz bardziej napiętej sytuacji w regionie Niemcy poinformowały, że całkowicie wycofają się z Mali w 2024 roku. Jak można się domyślać wpływ na to mogła mieć ostatnia sytuacja, kiedy to podczas wizyty sekretarz stanu, doszło do ostrzelania niemieckich żołnierzy.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze