Reklama

Geopolityka

Afryka i Bliski Wschód w wymiarze bezpieczeństwa – podsumowanie 2022 roku

Autor. Forces Armées Maliennes/Twitter

W ciągu ostatnich 12 miesięcy nie brakowało konfliktów, zamachów stanu, wielomiliardowych inwestycji, porozumień z Rosją lub Chinami, a także zaangażowania państw NATO w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Rywalizacja o wpływy i regionalne spory nabrały szerszego wymiaru, a przez to oczy świata zwróciły się w stronę państw, które często są pomijane w debacie. Poniżej przegląd wydarzeń, które dla Afryki i Bliskiego Wschodu były kluczowe. Swoimi opiniami podzieliło się ponad 20 ekspertów.

Reklama

Znaczenie Afryki i Bliskiego Wschodu będzie w nadchodzących latach rosnąć, także i dla Polski. Kwestie współpracy politycznej, energetycznej, militarnej, technologicznej i gospodarczej są kluczowe dla państw, które chcą budować swoją strefę wpływów w wymiarze międzynarodowym. Co więcej, ostatnie wizyty polskich polityków w Afryce, a przy tym porozumienia z krajami z Półwyspu Arabskiego demonstrują, że Warszawa chce być aktywna i szuka nowych obszarów do zaangażowania.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama