Reklama

Polityka obronna

Ghana kupuje blisko 200 pojazdów wojskowych

International MXT-MV "Husky".
International MXT-MV "Husky".
Autor. Cpl Si Longworth RLC/Wikipedia

Siły Zbrojne Ghany odebrały 175 różnego rodzaju pojazdów przeznaczonych na potrzeby armii w tym m.in. transportery opancerzone BTR-70 czy pojazdy minoodporne MRAP Navistar Defense Husky. Prezydent i głównodowodzący Ghany Nana Addo Dankwa Akufo-Addo zapowiedział kolejne dostawy sprzętu tego typu rodzaju dla tamtejszej armii.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Otrzymane pojazdy będą służyć zarówno w celu zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego, jak i zewnętrznego w postaci wydzielenia ich do misji ONZ w Sudanie w ramach misji UNISFA. Część wozów dedykowanych do tego zadania nosiło już o charakterystyczne białe malowanie. W skład prezentowanych w stolicy kraju pojazdów weszło:

 • 70 samochodów ciężarowych KamAZ nieokreślonej wersji
 • 20 transporterów opancerzonych BTR-70
 • 20 minoodpornych pojazdów wsparcia Navistar Defense Husky (MRAP)
 • 65 samochodów terenowych Toyota nieokreślonej wersji

Czytaj też

W przypadku minoodpornych pojazdów wsparcia, jakimi są Navistar Defense Husky, liczba użytkowanych wozów będzie większa, z racji na deklarację Wielkiej Brytanii z maja minionego roku, w której zapowiedziano przekazanie Ghanie łącznie 70 pojazdów tego typu.

Reklama

Prezydent Ghany w swoim przemówieniu podczas uroczystości przekazania armii wspomnianych pojazdów odniósł się do wcześniejszych podobnych odbiorów sprzętu dla wojska z lat 2019 i 2021. Jedną z misji, w jakiej będą one brać udział, ma być powstrzymywanie zagrożeń wewnętrznych , w tym terroryzmu, w północnych rejonach Ghany, dodatkowo zwalczanie nielegalnego wydobycia złota w regionie. Wspomniał także, o wysłaniu części z nich w ramach misji zagranicznych w celu zwiększania bezpieczeństwa innych państw.

„Jako prezydent republiki jestem w pełni świadomy, że nasz rozwój gospodarczy może trwać ć tylko w atmosferze pokoju i bezpieczeństwa" – powiedział Akufo-Addo. Dodał także, że zważywszy na coraz gorszą sytuację związaną z bezpieczeństwem północnych rejonów państwa, zdecydowano się na zbudowanie tam lub modernizację 15 wysuniętych baz operacyjnych oraz rozbudowę już istniejących związków taktycznych jak 10. i 11. Batalion Zmechanizowany czy 154. i 155. Pułk Pancerny.

Czytaj też

Husky to opancerzony pojazd wsparcia taktycznego o wysokiej mobilności klasy MRAP, służący do dostarczania wojskom zaopatrzenia. Produkowany jest przez amerykańską firmę Navistar Defense. Opiera się na podwoziu lekkich samochodów ciężarowych International MXT 4x4. Jednostkę napędową stanowi w nim silnik International VT 365 o mocy 325 koni mechanicznych, zintegrowany z przekładnią Allison 2500 SP. W armii brytyjskiej, która jest jego głównym użytkownikiem pełni funkcję opancerzonego pojazdu taktycznego/łącznikowego, stanowiska dowodzenia i wozu ewakuacji medycznej

Czytaj też

Autor. Andrew Linnett
Reklama

Komentarze (2)

 1. Pucin:)

  tytuł - "Ghana kupuje blisko 200 pojazdów wojskowych" - WP-POLSKA kup[uje blisko 2 mln par butów dla wojska - to mniej więcej równoważny tytuł - nie liczę Cogarów 4*4 bo to przestrzał do niczego!!!! :)

  1. Chyżwar

   Polska teraz kupuje do cholery różnych rzeczy. A Cougar 4x4 to pozyskany za grosze sprzęt w bardzo dobrym stanie technicznym i spokojnie można go wykorzystywać jeżeli się wie do czego w naszym wojsku taki pojazd ma być. Tak na marginesie. Przedni pancerz Borsuka z Pekaśki już przestrzeliłeś?

  2. Pucin:)

   @Chyżwar - ogaranij się i poczytaj co to jest zz pancerz z przodu w tym BWP Borsuk oraz co to jest pocisk ppanc z UKM to może jak pójdziesz na strzelnicę i zobaczysz dziurę w 10 mm płycie pancernej to się nie przerazisz a jedynie narobisz w gacie!!!! :)

 2. Pucin:)

  @Chyżwar - już dawno w przeciwieństwie do latania przez Ciebie na makiecie F-35 z szachownicą!!!!!!! :)

Reklama