Reklama

Geopolityka

Macron w Afryce: partnerstwo zamiast Francafrique [ANALIZA]

Elementem "Francafrique" była również obecność francuskich żołnierzy na kontynencie afrykańskim.
Autor. fot. lignesdedefense.blogs.ouest-france.fr

Wzrost nastrojów antyfrancuskich w Afryce, związany z hybrydowymi działaniami Rosji i Chin na tym kontynencie, skłonił prezydenta Emmanuela Macrona do ogłoszenia końca logiki „Francafrique” na rzecz „logiki partnerstwa i solidarności”. Ma się to również wiązać ze zmianą formuły współpracy wojskowej. To jak ta nowa strategia będzie wyglądać w praktyce pokaże najbliższa przyszłość. Tymczasem Mali, Gwinea i Burkina Faso budują antyfrancuski i prorosyjski sojusz.

Reklama

Dla Emmanuela Macrona Afryka od dawna jest priorytetem jego polityki zagranicznej. Trudno się temu dziwić zważywszy na interesy jakie Francja zawsze miała na tym kontynencie, a także rosnące wyzwania związane z przemianami politycznymi i demograficznymi. Logika zimnej wojny sprzyjała opieraniu się na lojalnych dyktatorach i przymykaniu oczu na łamanie przez nich praw człowieka, w zamian za lojalność oraz gwarantowanie postkolonialnych interesów. Do 1990 r. tylko w trzech państwach afrykańskich panowała demokracja, a alternatywą dla dyktatur opierających się na dawnych mocarstwach kolonialnych były ruchy komunistyczne jako proxy imperializmu radzieckiego. Problem w tym, że w Afryce resentymenty postkolonialne padają na podatny grunt i Afrykanie w dużym stopniu nie rozumieją prawdziwej natury zimnowojennej polityki sowieckiej na ich kontynencie, a co za tym idzie – również zagrożeń ze strony aktualnej ekspansji Rosji oraz Chin. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że jest w tej percepcji pewna schizofrenia, gdyż ani Rosja ani Chiny nie są, w przeciwieństwie do Europy, atrakcyjnym celem migracji mieszkańców Afryki. Jest to poniekąd oczywiste ale równocześnie niezbyt logiczne ze strony mieszkańców Afryki.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama