Siły zbrojne

Amerykanie potrzebują więcej celów dla antyrakiet

Firma L-3 Coleman będzie dostarczała cele dla amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej – fot. MDA
Firma L-3 Coleman będzie dostarczała cele dla amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej – fot. MDA

Koncern L-3 Communications otrzymał kontrakt za 73 miliony dolarów na dostarczenie celów dla amerykańskich systemów antyrakietowych.

Agencja Obrony Rakietowej (Missile Defense Agency) podpisała kontrakt z firmą Coleman Aerospace (należąca do koncernu L-3 Communications) na dostawę celów pozornych – imitujących rakiety balistyczne średniego zasięgu MRBM (Medium-RangeBallisticMissile). Mają być one w przyszłości wykorzystane do testowania amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej. Obecna umowa opiewa na 73 miliony dolarów, ale w ciągu następnych pięciu lat ta suma ma wzrosnąć do ponad 400 milionów dolarów.

Kontrakt przewiduje opracowanie i wyprodukowanie zarówno samych celów, jak i przygotowanie dla nich systemu wsparcia logistycznego, a w tym opracowanie sposobów: składowania i przechowywania, obsługi technicznej, przygotowania do startu oraz analizy danych przed i po misji. Nowe cele mają być najważniejszym środkiem na weryfikację możliwości operacyjnych amerykańskiego systemu obrony antyrakietowej – w tym podsystemów ABMD (Aegis Ballistic Missile Defense) i THAAD (Terminal HighAltitudeAreaDefense).

Na wybraniu firmy L-3 Coleman niewątpliwie zaważyła zakończona sukcesem prezentacja opracowanego przez nią celu dalekiego zasięgu E-LRALT (Extended LongRangeAirLaunched Target) w październiku 2012 r. Cele te mogą być odpalane zarówno z samolotów C-17 jak i C-130.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.