Siły zbrojne

Abramsy szybciej w Polsce? Republikanie apelują o przyśpieszenie sprzedaży

Fot. Sgt. Caleb Franklin/DVIDS

Wiodący republikańscy kongresmeni z komisji ds. sił zbrojnych wezwali w poniedziałek Pentagon do przyspieszenia zatwierdzenia sprzedaży Polsce czołgów Abrams. Jak stwierdzili w opublikowanym liście, szybsza decyzja w tej sprawie wysłałaby sygnał "zarówno NATO, jak i Kremlowi".

Autorami listu są najwyżsi rangą Republikanie zasiadający w komisjach ds. sił zbrojnych oraz wywiadu, Mike Rogers i Mike Turner, a także kongresmenka Lisa McClain. Politycy wezwali ministra obrony Lloyda Austina do przyspieszenia zatwierdzenia sprzedaży czołgów i przesłania notyfikacji do Kongresu.

"Ten wniosek (o zatwierdzenie) zalega od lata 2021 r. i uważamy, że powinien zostać maksymalnie przyspieszony, by pomóc w odstraszeniu rosyjskiej agresji" - podkreślają Republikanie.

Czytaj też

Według polityków, przyspieszenie sprzedaży 250 czołgów M1A2 Abrams, "wysłałoby ważny sygnał zarówno NATO, jak i Kremlowi, szczególnie kiedy Rosja gromadzi siły wokół Ukrainy".

"Poza tym, wyposażenie Polski w czołgi M1A2 pomogłoby na wymianę sprzętu z sowieckiej epoki w strukturze polskich sił, tym samym wzmacniając interoperacyjność z siłami USA i NATO, a jednocześnie wzmacniając amerykańską bazę przemysłową" - napisali kongresmeni.

Chęć zakupienia 250 amerykańskich czołgów polski rząd zapowiedział już w ubiegłym roku, zaś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oświadczył, że pierwsza partia maszyn powinna trafić do Polski w 2022 r.

Czołgi są produkowane przez koncern General Dynamics w fabryce w Limie w stanie Ohio.

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze (13)

 1. Palmel

  czyli Abramsy wracają na uzbrojenie naszej armii w 1980 roku mieliśmy pierwsze 3 szt , ale gdzie i przez który most przejadą przez Wisłę a jak przejadą przez bagna Prypeci tak jak niemieckie tygrysy no chyba że pójdą na Ukrainę i tak jak powiedział Żirinowski w 2014 roku u Sołowiowa Rosja do Kijowa i Polska do Kijowa widziałem to na własne oczy w TV planeta 24, Żirinowski mówił wiele innych fajnych rzeczy jeszcze mówił w TV jego rodzice byli obywatelami II RP i mieli tu trochę ziemi a może on chce je odzyskać na Ukrainie jak ją zajmą

  1. Extern.

   Kiepski dla nas był by wtedy ten układ z tym podziałem Ukrainy, Rosjanie mieli wziąć sobie najbardziej rozwiniętą część i z przychylnymi Rosji obywatelami. A dla Polski największa bieda z nacjonalistycznie nastawioną częścią Ukraińców, z którymi byśmy mieli same kłopoty. Nawet pomijając fakt mania Rosji za naszą granicą, to bardzo dobrze że nikt u nas nie rozważał nawet przez chwilę na poważnie takich propozycji.

  2. Valdore

   @Palmel, skad ci się uroiły Abramsy w Polsce w 1980r to nawet twój oficer prowadzacy nie wie. A moogłeś na gotowiec poczekać nie zrobiłbyś z siebie takiego błazna.

 2. KrzysiekS

  No dobra to ma być M1A2 SEPv3 i amunicja ze zubożonego uranu (on nie promieniuje wbrew temu co mówią,,,,,,) i te 250 szt. naprawdę zrobi różnicę w obronie. A mam nadzieję że WILK i tak powstanie.

  1. Monkey

   @KrzysiekS: Problem właśnie w tym, żeby tą nadzieję zamienić w pewność:-)))

  2. KrzysiekS

   Monkey Po prostu USA inne sprzedaje tylko na życzenie klienta to Polski MON musiał by poprosić o inną wersję niż M1A2 SEPv3 w co wątpię.

  3. Monkey

   @KrzysiekS: Pisząc o zamianie nadziei w pewność chodziło mi o Wilka. MON na 100% zaś poprosił o M1A2 SEPv3.

 3. Janka74

  Dobrze, że mamy na to kasę.

  1. Extern.

   Kasa się jakoś znajdzie, ma to iść nie z budżetu MON. Fajnie by było jakby Amerykanie w ramach realnego wsparcia wschodniej flanki robiącej za zderzak ich w końcu interesów, zeszli trochę z i tak wyżyłowanej ceny za te czołgi. Pierwotnie przecież chcieliśmy kupić ich więcej, ale specjalnie tak podnieśli cenę żeby nas na więcej nie było stać.

  2. Valdore

   Extern, znowu.... To dla twojej wiedzy, Tajwan za M1A2T płaci po ok 10mln usd za sztukę a to cena za goły czolg, my kupujemy obok tych 250 M1A2SEP3 także mase pojazdów towarzyszacych i najnowszą amunicję

  3. Extern.

   @Valdore: Jak powiedzą w końcu ile będzie tych pojazdów towarzyszących i tej amunicji to może i masz rację że 23 miliony dolarów za czołg zacznie się wydawać całkiem tanio. Na obecną chwilę wydaje się drogo. Jednak zrozum, pozwolenie nam na kupienie tych czołgów, to jest Amerykański sposób negocjacji Polakami Amerykańskich interesów z Rosjanami. Owszem my też chcemy mieć te czołgi, Jednak skoro Amerykanie chcą nas tak dosyć przedmiotowo wykorzystać do swoich celów, to mogli by za używanie nas w roli straszaka na "Ruska" jednak dać nam jakiś ekstra rabacik.

 4. LMed

  Powinni się spieszyć, bo może się znaleźć ktoś racjonalny i im za ten okazyjnie nabywany "sprzęt niezbędny" podziękuje.

  1. Darek

   To twój mokry sen wania?!

  2. LMed

   Darek spokojnie, ten racjonalny to nie o ciebie chodziło.

  3. Darek

   LMed … nie schlebiaj sobie

 5. Szop85

  Co najważniejsze o czym nie mówimy amunicją dla Abramsów będą mogły strzelać Leo 2 Pl i A5 . Kupujemy masę części serwis i naprawy mają się odbywać w naszych zakładach. Nie wiecie ale PZL Mielec i Pratt & Whitney Rzeszów S.A produkują częsci do Turbiny Abramsów. Są w stanie remontować te silniki. Mosty towarzyszące i maszyny inzynieryjne znacząco podniosę możliwości również Leo 2 . Do niemieckich czołgów mamy zamało maszyn wsparcia. Jesli dostaniemy 250 Abramsów plus leo 2 Pl i Leo 2A5 doposarzone w Poznaniu , mamy ponat 500 bardzo groźnych czołgów. Jesteśmy drugą potęgą pancerną w Nato.

 6. Macminik

  A nasi teraz padła się - „ oby nie”. Pieniądze przechustane i czym płacić.

 7. andys_2

  "Abramsy szybciej w Polsce? " Najwaznieksze, abyły szybciej niż T-72, i Armaty!

 8. Ech

  Ciekawe jak wygada taka procedura? Może davien wie? Siedzą jedzą czipsy i co?

  1. Valdore

   Do znalezienia w internecie pod hasłem FMS, zakładając że macie cos takiego w runecie:)

 9. KrzysiekS

  D24 nich zacznie rozróżniać M1A2 SEPv2 od M1A2 SEPv3 my mówimy o M1A2 SEPv3!

 10. PRS

  W tej chwili to mógłby nam pomóc tylko DAR narodu USA w liczbie np. 64 sztuk wozów bojowych + WZT + mosty czyli NATYCHMIASTOWE NIEODPŁATNE PRZEKAZANIE sprzętu z zasobów US Army by można było rozpocząć szkolenie. Nawet jak Kongres zatwierdzi pozytywnie decyzję - wyrazi zgodę to upłynie wiele miesięcy zanim pierwszy wóz z tego kontraktu trafi do Polski. 250 sztuk to jest za mało by wycofać T72 z ,,jednostek pierwszoliniowych" nie mówiąc o ,,zasobie mobilizacyjnym".

  1. Darek

   Te 250 Abramsów nie ma zastąpić T-72, T-72 jeśli nie będzie dalszego zakupu Abramsów zastąpi Wilk.

  2. mick8791

   Dar Żegocinie niby skoro USA dopiero SEP3 wprowadza na stan swoich jednostek? Poza tym nasi czołgiści juz się w USA na tych czołgach szkolą (piszę, bo najwyraźniej nie miałeś o tym zielonego pojęcia). @Darek częściowo zastąpią, bo Abramowicz ma dostać m.in. brygada z Wesołej, która ma w tym momencie Leo. One będą przesunięte do jakiejś jednostki, która w tej chwili ma T-72.

  3. Alaris

   [email protected] Leo wracają do 11 dyw. panc. T-72 niestety zostaną w 2 bryg.zmech. z 12 dyw.

 11. DІM

  Dopóki prezydentem jest Biden (a z dużym prawdopodobieństwem stołek przejmie po nim komunistka Harris albo socjalistka Clinton) dopóty kwestia sprzedaży Abramsów będzie krążyła między departamentami jak gorący ziemniak.

  1. tommy

   Co najwyżej socjalliberałka, osoby o niewielkiej wiedzy na temat polityki jak ty łatwo rzucają na lewo i prawo "komunistka" faszystka".

  2. hermanaryk

   Nie ma większego znaczenia, tommy, kto się jak przedstawia. Ważne, kim jest. Nb. rozśmieszyłeś mnie, przypisując tej totalitarystce poglądy liberalne.

  3. bmc3i

   Wyborcy Trumpa nazywają komunistą każdego kto nie jest wyborca Trumpa.

 12. Szop85

  Teoretycznie opóźniony liczbę dostarczonych Abramsów dla USARMY. Mają nadprodukcję. Ok 100 czołgów mogą zbudować ponad plan do wrzesnia tego roku i ok 100 dodatkowo do maja następnego roku.

 13. osint

  M1A2 Abrams ???? a nie A3?

  1. osint

   tzn mam nadzieję że V3.....

  2. Paweł P.

   //M1A2 Abrams SEP v3

  3. Valdore

   Osint, M1A2SEP3, M1A3 jeszcze nie ma