Siły zbrojne

Amerykanie chcą lepiej chronić system GPS

Trwają testy nowego systemu antyzakłóceniowego dla systemu GPS – fot. US Navy
Trwają testy nowego systemu antyzakłóceniowego dla systemu GPS – fot. US Navy

Marynarka Stanów Zjednoczonych testuje miniaturowe urządzenia antyzakłóceniowe, chroniące system GPS na bezzałogowych statkach powietrznych.

Badania prowadzone pod egidą biura programów badawczych nad systemami łączności i nawigacji GPS polegało na zamontowaniu małego systemu antenowego na dronie i testowaniu rozwiązań, które zapobiegałyby zakłóceniu działania systemu GPS na bezzałogowcu. Minisamolot został umieszczony w specjalnym pomieszczeniu, którego ściany zostały wyłożone materiałem pochłaniającym promieniowanie elektromagnetyczne. Pomieszczenie takie znajduje się w kompleksie badawczym FARM (Facilities for Antenna and RCS Measurements) w bazie morskich sił powietrznych w Patuxent River w Maryland.

Czytaj także: FBI używa drony do inwigilacji obywateli USA

Badania prowadzono z wykorzystaniem różnych systemów zakłóceń, którymi próbowano zbić z kursu „lecący” minisamolot. Amerykanie mają nadzieję, że po ich zakończeniu uda się uodpornić systemy bezzałogowe i załogowe przed zamierzonym działaniem przeciwnika.

Prace te są prawdopodobnie efektem analizy przyczyn utraty dronów w warunkach bojowych szczególnie nad terytorium Iranu. Być może to właśnie zakłócenie systemu GPS spowodowało, że Irańczykom udało się sprowadzić ma ziemie kilka z amerykańskich bezzałogowców.

(MD)

Komentarze