Reklama

Siły zbrojne

Abramsy w komplecie. Przybył ostatni transport

Autor. Paweł Bejda/X

Wiceszef MON Paweł Bejda poinformował, że do Polski dotarł ostatni transport czołgów podstawowych M1A1 Abrams ze Stanów Zjednoczonych. Siły Zbrojne RP posiadają 116 egzemplarzy tej wersji.

W 2023 roku ówczesny minister obrony Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 116 czołgów M1A1 Abrams w wersji FEP (Firepower Enhancement Package). Wartość kontraktu wyniosła 1,4 mld dolarów (6,2 mld zł) netto, z czego prawie 200 mln (880 mln zł) stanowiła amerykańska pomoc wojskowa.

Dziś wiceszef MON Paweł Bejda poinformował, że do Polski dotarł ostatni transport zamówionych pojazdów. „Abamsy M1A1 w komplecie. Do Polski przybył ostatni transport czołgów M1A1 – mamy ich już 116. Jako następne w kolejce do transportu czekają najnowocześniejsze czołgi M1A2SEP v.3 – zamówiliśmy 250 sztuk” – napisał wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda.

Reklama
Reklama

Komentarze (17)

 1. x0Czarny0x

  Poczekać aż amerykanie wprowadzą M1A3 i należy zmodernizować wtedy nasze M1A1 do takiego standardu. Na razie Trophy, zagłuszarki, pancerz prętowy i kostki pancerza reaktywnego gdzie to konieczne.

  1. Davien3

   M1A3 będzie całkiem nowym czołgiem i nie dasz rady zmodernizowac do tej wersji starszych Abramsów

  2. x0Czarny0x

   Jeśli nie to bardzo niedobrze, bo nie ma prawie zapasu masy na modernizacje po wersji M1A2 SEPv3 . Te czołgi są już za ciężkie dlatego olano wersje SEPv4 i to chyba po rozmowach z Polską stroną, która wskazywała np. problem z mostami w PL. Nie znam się ale chyba tylko zmiana wieży coś może tu pomóc w takim razie, ale my bez Amerykanów chyba nie możemy modernizować tych czołgów. Znowu Polacy dali się oszukać w takim razie.

  3. Davien3

   @Ox po pierwsze M1A3 powstał wg nowych założeń US Army i z polskimi mostami nie ma to nic wspólnego A nasze M1A1FEP bedą modernizowane do M1A2SEP3 czyli standardu takiego jak reszta naszych Abramsów Aha nie decyduje masa pojazdu ale nacisk jedniostkowy na podłoze. A ten Abrams ma dość niski.

 2. Mielukasz

  pytanie podstawowe - ile mamy do tych czołgów nowoczesnej amunicji?

  1. Davien3

   Kupiono ok 250 tys najnowszej amunicji zarówno podkalibrowej jak i HE więc czym strzelac maja.

 3. pablopic

  O możliwościach czołgów na współczesnym polu walki można łatwo się przekonać googlując sobie np "Browary zasadzka". Nie rozumiem zupełnie sensu brnięcia w silną armię pancerną, jak za czasów WW2 kiedy nie były rozpowszechnione drony i ppk. W chwili obecnej czołg to kompletny przeżytek - gdyby było inaczej armia rosyjska, mająca wszak najwięcej czołgów na świecie - stała by już przy naszej granicy od Bieszczad po Polesie. Ciężki Borsuk, roje dronów, obrona plot, Kraby i Himarsy plus amuniacja w wystarczających ilościach na to powinny iść pieniądze podatników a nie na kolejne pancerne wynalazki czy samoloty szkolne.

  1. Rusmongol

   A ile Rosja ma mlrs? A ile rakiet manewrujących i balistycznych? A ile zrzuca na UA dziennie bomb szybujących a ile wysyła dronow szachid i lancet? I jakoś też jeszcze UA nie podbili.

  2. skition

   To fakt... Przyszłość należy do KF31 Lynx...Jeżeli ktoś uważa ,że Wotan za słaby to podjeżdża dźwig WZT Bergepanzer 2 i podmienia Wotana na bezzałogowy moduł 120 mm na bazie Leoparda. To jest architektura Plug and Play czyli zdolność komputera pokładowego do pracy z urządzeniami peryferyjnymi zaraz po podłączeniu. My z tymi dziwnym pływadłami ( przerośnięte BMP1 ) to zostaniemy jak Himilsbach z angielskim...."Pływający Abrams w bagnach Biebrzy" to tego nawet w kinie nie grali.

  3. Pucin:)

   @Rusmongol - bo oni st0sują nowo-modę operacyjną która brzmi - Drony zdobywają teren i wygrywają wojnę!!!! :) Hitler też uwierzył Göringowi (wizjoner czy co?) i przegrał Bitwę o Anglię. :) A gdzie piechota i przełamanie pancerne-zmech? :) To podobno już średniowiecze? :)

 4. Prezes Polski

  Licząc wszystkie leo2a5 i pl, K2, M1A1 mamy ok 300 naprawdę.nowoczwsnuch czołgów, do tego ok. kilkadziesiąt Leo 2a4 i 150 pt91. Jak wszystkie jednostki osiągną status combat ready to będzie poważna siła,.która sowieci będą musieli uwzględniać w kalkulacjach. Brakuje asop do tych czołgów, systemów antydronowych i spięcia wszystkiego w system, czyli śmigłowców szturmowych, opl, odpowiedniego rozpoznania. To kilka kolejnych lat pracy.

  1. skition

   Struktura V Korpusu Armii USA udowadnia ,że to powinno być 2 kompanie pancerne i jedna zmechanizowana w batalionie pancernym i 1 kompania pancerna i dwie zmechanizowane w batalionie zmechanizowanym. Możliwa jest też i 4 kompania ale ta powinna być dronowa i antydronowa. To daje 336 czołgów w batalionach pancernych i 168 czołgów w batalionach zmechanizowanych. 18 dywizja to 4 bataliony pancerne To oznacza ,że potrzebujemy 150 Abramsów na dywizję i jak doliczymy 1 i 8 dywizję to wyjdzie 450 Abramsów. 180 K2 w 16 dywizji i 160 Leopardów w 11 dywizji. Jak przezbroimy 1 i 8 dywizję na K2 to tych Abramsów już zamówilismy za dużo. Czołgi nie zajmują terenu ( wbrew bajdurzeniom domorosłych teoretyków ) Nawet w 1 dywizji pancernej gen Maczka tym się zajmował 10 pułk dragonów. Szwadrony 10 pułku dragonów zostały rozdzielone do pułków pancernych: 1 szwadron wspierał działania osłonowe 10 pułku strzelców konnych, 2 szwadron wspierał natarcie 2 Pułku Pancernego, ..

  2. VIS

   skition@ ale co nas obchodzi struktura Armii USA, skoro mamy własną gdzie batalion pancerny liczy 44-56 czołgów a zmechanizowany 44 BWP. Brygada pancerna w WP to 3 bataliony czołgów i batalion piechoty zmechanizowanej i z tego będzie się wydzielać pułkową grupę bojową czyli bat. pancerny + kompania zmech. + przystawki (pluton saperów, rozpoznania, opl, chemiczny etc.)

 5. LMed

  Zwracam uwagę na wzmagająca się. nie mającą nic z realizmem narrację, że wystarczy wyposażyć szafy żelazne w systemy antydronowe ( najlepiej pudełko wielkości mydelniczki niszczące drony w bliższej i dalszej okolicy) I czasy szarż pancernych wrócą. A przecież w "życiu nic dwa razy się nie zdarza" koledzy.

 6. MiP

  Dobrze że są tylko ani to ochrony aktywnej nie ma ani nic przeciwko dronom..... Ukraińcy swoje Abramsy musieli wycofać i obklejają je prętami i dodają pancerz reaktywny

  1. mick8791

   Ukraińcy swoje Abramsy musieli wycofać, bo używali ich niezgodnie ze sztuką. Zamiast w formacji ze wsparciem BWP i piechoty wysyłali je jako osamotnione mobilne stanowiska ogniowe. Do tego zamiast skierować na szkolenia doświadczonych czołgistów wysłali na nie świeżaków! I stąd wkurzenie ze strony USA.

  2. Zygazyg

   Mick a z czym my wyślemy nasze Abramsy bo BWP to na razie nie mamy. (No chyba że uważasz że BWP-1 którego pancerz przestroisz z WKMu może chronić nasze czołgi.)

  3. skition

   Ze "wsparciem " BMP1 ...to brzmi jak jakiś dowcip z ponurego filmu klasy B pulp fiction.

 7. user_1050711

  Abramsy są, ale bez APSa i bez ochrony przeciwdronowej. W dzisiejszej wojnie, a już na pewno w tej w jaką bardzo szybko ewoluuje, to jest jakbyś zamówił sobie do mieszkania okna renomowanej marki, ale bez szyb. O szybach dopiero prowadzisz analizy czy warto, a ich wyniku nie publikujesz. Jest tajny.

 8. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Wg raportów RUSI straty czołgów od czołgów nieprzyjaciela [obu stron] nie przekraczają 5%. Czołgi utraciły zdolność przełamaniowa na poziomie nie tylko operacyjnym, ale nawet taktycznym. Wszelka koncentracja czołgów powyżej kompanii kończy się rozpoznaniem dronowym i jatką ze strony manewru ogniowego artylerii lufowej, rakietowej i dronowej. A u nas - DYWIZJE PANCERNE [SIC] - i to jako rdzeń WP [!!!] Obecnie czołgi jako pomocnicze WWO/WWB dla wsparcia piechoty są używane tylko na zasadzie krótkich wypadów "hit-and-run" z natychmiastowym wycofaniem i zamaskowaniem na tyłach - zwykle jako tzw. ostatni odwód ppanc w zasadzce. Czasami jako "bieda-AHS" strzelają ogniem pośrednim z tyłów z najazdów dla podniesienia elewacji - ma to charakter ognia nękającego "dla otuchy" - bo nie mają do tego SKO ani skalowalnych ładunków miotających. Ciekawe, KIEDY znajdzie się w WP "odważny", który powie, że potężne koszty czołgów to wywalanie pieniedzy w błoto. Chyba nigdy....stołek ważniejszy....

  1. De Aristo

   A teraz jeszcze przeanalizuj systemowo jak MBT są używane przez obie, walczące na Ukrainie strony. Wozy są wykorzystywane w zasadzie pojedynczo ,i bez współdziałania innych, dedykowanych do współpracy z czołgami środków walki. ( lotnictwo, śmigłowce wsparcia, BWP, piechota, artyleria oraz jednostki przeciwminowe. Na to wszystko nakłada się jeszcze to, że czołgi, które z zasady są środkami przełamania i taka jest ich główna rola, używane są do obrony w walkach, które bardziej kojarzą się z Wielką Wojną, a nie współczesnym polem walki. Co zaś czołgi potrafią, pokazały podczas ostatniej, udanej, ukraińskiej ofensywy, kiedy to prawidłowo użyte do przełamania i walki manewrowej zadały sowietom potężne straty i walnie przyczyniły się do ukraińskiego sukcesu. Tylko tyle i aż tyle na temat czołgów na polu walki.. Po za tym dokonaj systemowej analizy odzyskania z rąk i utrzymania terenu przez przez drony i artylerię. Powodzenia.

  2. Artarmar

   De artisto... Dokładnie. Czołgi to już nie 2 wojna światowa ale też nie jakieś sci-fi które żelazny nawija, a czego w użyciu operacyjnym nie ma. Drony jak zawsze nowość daje duży atut ale do czasu znalezienia możliwości obrony. Choć to prawda że czas czołgów ciężkich to nigdy nie będzie. Tak jak przeminął czas dywizji pancernych, Taktyka współdziałania to podstawa już chyba od 1 wojny... Bo to racja to piechota zajmuje teren i go utrzymuje czyli zmech jak zawsze uniwersalny i niezbędny

  3. skition

   Do De Aristo. Wojna na Ukrainie jest jak najbardziej współczesna. To co teoretycy "współczesnego pola walki "piszą nie było wykorzystywane nigdy i nigdzie. Była kiedyś wojna w Zatoce Perskiej tylko że ona nie odbywała się współcześnie ale dwadzieścia lat temu. ,

 9. Kalrin

  W zasadzie to wiadomo czy JLTV które były w pakiecie z tymi maszynami zostały też kupione czy nie? Czy może zrezygnowaliśmy z zakupu?

  1. szczebelek

   A to nie były dostarczone na przełomie roku?

  2. Kalrin

   No nie. To co było dostarczone to M-ATV, a w pakiecie z M1A1 były wymieniane L-ATV (czyli JLTV) dwie różne maszyny chociaż od tego samego producenta.

  3. mick8791

   @Kalrin, że niby co? ŻADNE wozy pokroju MRAP nie były kupowane w pakiecie z Abramsami! Coś Ci się pomyliło. To był zupełnie osobny deal. Z Abramsami FEP była kupowana amunicja czołgowa.

 10. Observer22

  Tak jak w historii, w dawnych wiekach trwała rywalizacja "miecza z tarczą" a później maszyn oblężniczych i wojsk szturmowych z murami obronnymi miast. W końcu, gdy w Europie nauczono się jak używać prochu i wytwarzać armaty, które przebiją każdy mur, miasta w epoce renesansu przestały w ogóle budować murów obronnych. Obecnie trwa rywalizacja pancerza z pociskiem. Chyba już niedługo dojdziemy do wniosku, że drogie czołgi z grubym pancerzem nie wiele nam pomogą w obronie. Potrzebne będą inne, tańsze, nowoczesne środki obrony.

  1. Specjalista Militarny

   Minie jeszcze ze sto lat zanim czołgi przejdą do lamusa..

 11. Golf

  Teraz jeszcze na szybko przydałyby się zagłuszarki na drony...a w przyszłości po modernizacji do M1A2 jakiś system samoobrony aktywnej. Inaczej będą nam te cacuszka rosyjskie drony za 500USD rozwalać jeden po drugim !

  1. Rusmongol

   No tak. W końcu UA po 2 latach wojny już zniszczyły 10 tys czołgów. Tak podaje Kreml....

  2. Davien3

   Golf na razie Lancety które nie kosztyją 500usd ale przynajmniej 100x tyle jedynie uszkodziły JEDNEGO Abramsa Wiec już może skończ.

  3. Extern.

   @Davien3: Niestety więcej niż jeden. Nie zmienia to jednak tego że to co próbuje się nam wmówić że na UA jest jakiś pogrom czołgów przez drony i że nie ma więc sensu inwestować obecnie w czołgi to w dużej mierze przesada a może nawet i działalność agentury wpływu. Tak swego czasu, przy pomocy lokalnych ekologów finansowanych z Rosji, przekonano statystycznych Niemców że powinni zrezygnować ze swoich elektrowni atomowych.

 12. AntekMajcher

  Wie ktoś czy jest jakiś logiczny powód dla którego Amerykanie pościągali z nich pancerze z uranem? Może jeszcze cos wypatroszyli?

  1. Vixa

   Logiczny? Może taki, że pancerz wymienia się na lepszy, nie inny.

  2. Extern.

   Powód jak zawsze ten sam, nie sprzedaje się nikomu swojej najlepszej broni. Coś w zanadrzu zawsze trzeba zostawić dla siebie. Rosjanie sprzedając nam technologie czołgowe też tak przecież robili. Chcemy mieć rozwiązania które będą dla wroga zaskoczeniem, to rozwijajmy je sami.

  3. KrzysiekS

   Serwis jest specjalistyczny nie dostępny w Europie

 13. Paweł P.

  👏👏👏 proszę o więcej.

 14. santaclous

  Jeszcze 250 kupić żeby było 500 nowych M1A2SEP v.3. a te 116 zmodernizować do M1A2SEP v.3.

  1. Chyżwar

   Oficjalnie podano, że te czołgi z czasem będą modernizowane do M1A2SEP v.3. Inaczej się nie da, bo za jakiś czas jaja z częściami do nich będą takie same jak w przypadku Le0 2A4.

 15. CzarnyRycerz

  Także może niektórzy skończą z bajkami, że dostaliśmy je za darmo :)

  1. Davien3

   Bo dostalismy płacimy za dziesiatki tysięcy najnowszej amunicji do nich.

  2. szczebelek

   116 czołgów i 250 tysięcy sztuk amunicji czołgowej biorąc pod uwagę, że Niemcy wycenili 2,3 mln sztuk amunicji artyleryjskiej na 15 mld euro to zachowując cenę amunicji gdzie 250 tysięcy to 1/9 wychodzi 1,7 mld euro. Oczywiście cena pocisku czołgowego i artyleryjskiego zapewne jest inna, ale pokazuje, że kilkaset sztuk ma swoją wartość...

  3. Chyżwar

   @Davien3 Doszła jeszcze licencja na nowoczesną amerykańską amunicję z penetratorem wolframowym. Tylko nie wiem z jakiej puli kasa na to poszła. W każdym razie dobrze, że jest, bo wyszło w praniu, że ta generacja amunicji dziurawi każdy ruski czołg, T-14 w to włączając. W tym ostatnim przypadku piszę o kadłubie, który jest opancerzony mniej więcej tak, jak T-90M. Bo jeżeli chodzi o wieżę T-14 to Rosiek, Bradley, Borsuk, Puma czy wreszcie CV-90 przy pomocy działka zrobią z niej ser szwajcarski.

 16. Bart patriota

  Ja pierdziele, myślałem że dostaliśmy je za darmochę w zamian za przekazane czołgi Ukrainie.... No to nieźle!

  1. Macorr

   Za przekazanie Ukrainie sprzętu mamy dostać 450 mln euro. Jeszcze nie dostalismy bo Orban blokuje...

  2. Majster

   Bo są za darmo. Koszt dekonserwacji opłaciło USA, stąd ta 200 mln USD pomoc. Reszta kontraktu to Amunicja M829 A2-A4 (penetrator z zubożonego uranu) i Amunicja programowalna AMP. Ogólnie to w kontrakcie jest kilastet tysięcy sztuk dosyć nowoczensej Amerykańskiej amunicji czołgowej.

  3. Davien3

   Bart bo tak było, czołgi były za darmo.Polska płaciłą jedynie za rozkonserwowanie i modernizację Ta suma 1,4 mld usd jest za potezny pakiet amunicji, w tym najnowszych pocisków

 17. skition

  Zelówki by lepiej kupili dla piechoty,bo u nas nie ma nawet rowerów wynalezionych u Niemca na strychu...Mówią,że mają BVP1 masę in Czechosłowak Army ale w ostatnich latach szatkowanie BMP1 jest tak duże ,że przyjdzie jeździć wzorem wojsk rosyjskich na jego pancerzu w charakterze ASOP

Reklama