Niemiecki koncern Rheinmetall Defence, otrzymał od Bundeswehry umowę ramową na dostawy różnych rodzajów amunicji kalibru 120 mm dla floty niemieckich czołgów podstawowych Leopard 2.
Umowa dotyczy dostaw 203 tysięcy nabojów 120 × 570 mm trzech różnych typów (odpowiednio 19 tysięcy bojowej i 184 tysięcy ćwiczebnej). Jego łączna wartość wynosi aż 556 mln euro (z podatkiem VAT). Na jej mocy Rheinmetall Waffe Munition może dostarczyć 19 tysięcy sztuk amunicji typu DM11, 95 tysięcy sztuk DM88 i 89 tysięcy sztuk DM98 do końca 2028 roku. Pierwsze zamówienie o wartości 26,5 mln euro (w tym VAT) dotyczy dostaw 15 tysięcy sztuk amunicji DM88. Zostało ono już złożone i ma zostać zrealizowane do końca br.
Czytaj też: „Czołgi przeciwlotnicze” jadą na Bliski Wschód
DM11 to programowalna amunicja odłamkowo-burząca kal. 120 mm zaprojektowana i produkowana przez niemiecką spółkę Rheinmetall Waffe Munition. Charakteryzuje się modułową budową i jest programowana już po załadowaniu. Może być detonowana w trzech trybach: po uderzeniu w przeszkodę, z opóźnieniem – po przebiciu przeszkody bądź też w wyznaczonym miejscu – nad lub przed celem, w odległości do 5 km.
Pocisk może więc być stosowany zarówno do zwalczania celów powierzchniowych, jak i znajdujących się za przeszkodami, a także do niszczenia umocnień. Może być także używany do zwalczania pojazdów nieopancerzonych. DM98 to pełnokalibrowy pocisk ćwiczebny o parametrach balistycznych zbliżonych do DM11 i obniżonej donośności, pozwalający na treningi w strzelaniu niemiecką amunicją odłamkowo-burzącą. Z kolei trzeci z typów amunicji, objęty umową ramową to DM88, czyli pocisk podkalibrowy ćwiczebny wykorzystywany w procesie szkolenia do wykorzystania pocisków rodziny DM63, czyli standardowej amunicji przeciwpancernej używanej przez Bundeswehrę.
Dzięki tej umowie ramowej niemiecki koncern Rheinmetall ma zapewnione ciągłe utrzymanie linii produkcyjnej amunicji czołgowej kal. 120 mm przez najbliższe osiem lat, a co za tym idzie utrzymanie potencjału produkcyjnego na rzecz potencjalnych odbiorców krajowych i eksportowych. Z kolei dostawa zakupionej amunicji pozwoli uzupełnienie zapasów Bundeswehry w zakresie amunicji bojowej i treningowej kal. 120 mm niezbędnej do zabezpieczenia eksploatacji czołgów podstawowych z rodziny Leopard 2.
Docelowa liczba niemieckich czołgów podstawowych Leopard 2 ma wzrosnąć do 2023 roku do 328 egzemplarzy, zgodnie z umową z 2017 roku zakładającą modernizację do tego standardu 104 czołgów: 68 odkupionych od KMW Leopardów 2A4, dwudziestu Leopardów 2A7 oraz szesnastu Leopardów 2A6NL przekazanych przez Holandię (modernizację do tego standardu kolejnych 101 Leopardów w różnych odmianach wersji 2A6, znajdujących się na uzbrojeniu Bundeswehry, zamówiono w 2019 roku). Ramowa umowa pozwala na dostarczenie niemieckiej armii - obok pewnego zapasu amunicji bojowej - średnio rocznie ponad 20 tys. sztuk amunicji ćwiczebnej, co daje pewne wyobrażenie o założeniach szkoleniowych nielicznych przecież (nawet po wzmocnieniu) wojsk pancernych Bundeswehry.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie