"Agresywne" poszukiwania następcy Bradleya

1 kwietnia 2019, 12:49
Bradley
Fot. Sgt. Brandon Hubbard/US Army

Armia Stanów Zjednoczonych wystosowała zaproszenie do składania ofert dotyczących bojowego wozu nowej generacji. Opcjonalnie załogowa maszyna ma zastąpić w perspektywie bojowe wozy piechoty M2 Bradley.

Zaproszenie, upublicznione pod koniec marca, oznacza oficjalne rozpoczęcie rywalizacji w niezwykle intratnym postępowaniu. Na składanie ofert konkurenci mają 180 dni, a wybór najbardziej obiecujących ma nastąpić w drugim kwartale roku 2020. Armia zleci wówczas kontynuację prac dwóm podmiotom i sfinansuje kolejny ich etap. Ten z kolei ma zaowocować stworzeniem 28 prototypowych pojazdów (po 14 reprezentujących każde rozwiązanie), czterech kadłubów i tyluż wież do testów balistycznych oraz pakietu logistycznego.

Następnie po serii testów państwowych zostanie wyłoniony zwycięzca, który powinien rozpocząć dostawy już w roku 2026. Terminarz całego postępowania jest więc bardzo napięty. Przyznają to zresztą sami przedstawiciele US Army, którzy określają swoje podejście jako „agresywne”, a program za mający jeden z najwyższych priorytetów – zaraz za środkami artyleryjskimi precyzyjnego rażenia dalekiego zasięgu (Long-Range Precision Fires - LRPF).

Nowy pojazd od października ubiegłego roku określany jest akronimem OMFV (Optionally Manned Fighting Vehicle). Wcześniej, od ogłoszenia programu w czerwcu 2018 r., stosowano nazwę NGCV (Next Generation Combat Vehicle). Oprócz OMFV US Army planuje także wprowadzenie następcy M-113 (Armored Multi-Purpose Vehicle (AMPV), lekkiego czołgu dla brygadowych zespołów bojowych piechoty (Mobile Protected Firepower - MPF), bezzałogowych pojazdów bojowych trzech wersji (lekka, średnia i ciężka. Robotic Combat Vehicles - RCV) i następcy M-1 Abrams (Decisive Lethality Platform (DLP). Najbardziej zaawansowane jest wdrażanie AMPV, gdyż program jest w produkcji małoseryjnej, nowy pojazd będzie oparty na zmodyfikowanym podwoziu BWP Bradley. Natomiast inne programy są we wcześniejszych fazach, i nie wiadomo jaki ostatecznie przyjmą kształt.

OMFVma dysponować większą - w porównaniu z M2 Bradley – elastycznością operacyjną, która będzie umożliwiała dostarczanie żołnierzy na pozycje w pobliże wyznaczonego im celu i skuteczne rażenie przeciwnika. Sam wóz także ma cechować się dużą siłą ognia. Minimalne wymagania mówią o armacie kalibru 30 mm i systemie termowizji FLIR drugiej generacji, chociaż jako optimum uważa się armatę 50 mm i FLIR należący do generacji trzeciej.

Platforma ma także być zdolna do wkraczania w teren zurbanizowany i prowadzania walki w tamtejszych warunkach. Uzbrojenie uzupełnią także kierowane pociski przeciwpancerne. Nowa maszyna ma być bowiem znacznie silniej uzbrojona od swojego poprzednika (wyposażonego w ppk TOW) i mieć przewagę nad porównywalnymi rozwiązaniami u potencjalnych przeciwników (a zatem także ambitnie zaprojektowanymi rosyjskimi platformami nowej generacji). Możliwe też, że BWP zostanie uzbrojony w rozwojową wersję ppk TOW.

Wśród potencjalnych rywali o amerykański kontrakt wymienia się dzisiaj niemieckiego Rheinmetall Landsysteme, który jesienią ub. r. rozpoczął współpracę z Raytheonem w celu zaoferowania bwp Lynx. Inną możliwością jest zaoferowanie przez te firmy wspólnie z KraussMaffei Group zaawansowanej Pumy. Z kolei BAE Systems może zaproponować Amerykanom którąś z wersji CV90, a General Dynamics European Land Systems wóz oparty o rozwiązania z demonstratora technologii prezentowanego pod nazwą Griffin III. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 53
Reklama
Zmech
piątek, 5 kwietnia 2019, 05:04

Niech im przedłużą resurs o 20 lat... tak jak z bwpami

WRZECIONO
czwartek, 4 kwietnia 2019, 12:44

Amerykanie chcąc być na topie i kształtować trendy na najbliższe 25 lat...powinni oprzeć się na budowie transportera opancerzonego AMPV natomiast nowe uzbrojenie zaczerpnąć wzorując się na rosyjskim bezzałogowym module bojowym AU-220M Bajkał z 57 mm armatą i systemami ppanc ....tym bardziej zwiększanie kalibrów armat z małokalibrowych na średnio kalibrowych będzie postępujące z chwilą wprowadzenia amunicji teleskopowej i jej różnych wariantów ...więc nasz przyszły Borsuk również powinien tego typem wieży i uzbrojenia się charakteryzować ...tym bardziej z chwilą gdy wejdzie do produkcji a więc rzędu 10-12 lat tego typu uzbrojenie będzie pewnym trendem a nawet pewną stałą charakterystyczną produkowaną w nowoczesnych systemach bojowych jako uniwersalne moduły bojowe mające możliwość dać odpowiedź na wszelkiego rodzaju zagrożenia z powietrza ,lądu czy morza

Davien
sobota, 6 kwietnia 2019, 23:14

Panie wrzeciono dobry żart:) Opierac się na antycznej S-60 z praktycznie nieskuteczna amunicja ppanc i ppk z archaicznym SACLOS-żart roku:) Z AMPV jeszcze lepszy- robic BWP na bazie nastepcy M113:))

Wrzeciono
poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 16:05

p.Davien podałem idee a nie gotowca a 57 mm Bajkał to nie S-60 jeśli chodzi o armatę to system z innej bajki o 3 generacje lepszy a jeśli chodzi o uniwersalność wieży nie ma na dziś lepszej

Miękki cel
czwartek, 4 kwietnia 2019, 00:47

Szykuje się powtórka z "Pentagon Wars", na których wzoruje się PGZ :-)

Marek1
wtorek, 2 kwietnia 2019, 17:59

Czemu HSW nie zaoferuje US Army swego Borsuka ? Ma być wszak taki doskonały ... ;))

Stalker______
środa, 3 kwietnia 2019, 10:22

Odpowiadam ci na twoim poziomie. Bo na pustyni nie ma wody zbytnio zresztą im nawet puma nie odpowiada. Zrobią swój i taki finał. A ty jak chcesz coś głupiego napisać to nie na tym portalu

Normalny
wtorek, 2 kwietnia 2019, 13:29

Hehe, czyli już wiadomo gdzie te stare trupy będą stacjonować :-)

C.I.A.
wtorek, 2 kwietnia 2019, 12:24

Czy koreanski kadlub z ktorego powstaje Krab nadawalby sie do produkcji BWP, pytanie kieruje do znawcow tematyki, pozdro ;)

Marek1
wtorek, 2 kwietnia 2019, 18:01

Nie, nie nadaje się. Temat był już wałkowany dużo razy. Podwozie K-9 NIE jest dedykowane pod inne klasy pojazdów bojowych.

kjhkhgkjh
wtorek, 2 kwietnia 2019, 11:31

Borsuk to dobra oferta na wozy rozpoznawcze oraz BWP dla oddziałów o dużej manewrowości i mobilności. Kazda armia potrzebuje takich oddziałów, jedna mniej druga więcej, ale jednak każda. Być może także sprawdziłny się jako wóz desantowy (desantowany z okrętów).

GUMIŚ
wtorek, 2 kwietnia 2019, 08:47

Armia USA wymaga by nowy BWP miał bardzo dużą odporność balistyczną. Ten wymóg spełnia obecnie tylko LYNX K41 w wersji z maksymalnym opancerzeniem i masie około 50 ton, który jest w ofercie Rheinmetall i Raytheona. Nowy LYNX ma być wyposażony w laser do zwalczania dronów i ewentualnie w wieżę LANCE 2 z armatą 35 mm lub z większym kalibrem np. 40 mm. Użycie większego kalibru niż 40 mm w BWP nie ma sensu , ze względu na ilość amunicji jaka zmieści się w wieży i wystarczającą zdolność przebicia pancerzy pocisków 40 mm. LYNX K41 zabiera 3 członków załogi i desant 8 żołnierzy. Armia USA testowała już PUMĘ kilka lat temu i ten wóz nie wzbudził tam zachwytu. Problemem PUMY jest nadmiernie skomplikowana budowa ,która wymaga wzywania serwisu fabrycznego przy każdej nawet niewielkiej awarii. Wojskowi mechanicy w jednostkach nie potrafią naprawiać tych wozów Niestety prowadzi to do utrzymywania się niskiej gotowości bojowej tych wozów , co jest obecnie zmorą Bundeswehry. CV90 najnowszej generacji to świetne BWP ale o średniej masie i takim opancerzeniu. Z kolei GRIFFIN to zbudowany na podwoziu AJAXA średni BWP , skądinąd bardzo nowoczesny , ale na wymagania amerykańskie zbyt słabo opancerzony,

Asd
wtorek, 2 kwietnia 2019, 08:18

Amerykanie wezmą Borsuka....ale jako cel poligonowy do testów prawdziwych BWP.

Stalker______
środa, 3 kwietnia 2019, 10:24

Nie wezmą z uwagi na obawę że testy wypadną dla nich blado. Na terenach półpustynnych i pustynnych nie ma wody zbyt wiele więc Borsuk odpada :) zmień portal

Stalker_____
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 23:56

Oj wiedziałem że hejt na Borsuka poleci. Nie pomyliłem się. Boesuka jeszcze nie ma więc nie stanie w konkursie. Piza tym nie ma mowy o pływaniu no bo niby gdzie? NA PUSTYNI? Myślałem że myślenie nie boli ale widać że pomylilem się czytając te wasze wypociny.

Zartownis
wtorek, 2 kwietnia 2019, 12:25

Nie martw sie, podobno arabia saudyjska jest zainteresowana duza partia plywajacego Borsuka ;)

sża
wtorek, 2 kwietnia 2019, 12:07

W takiej na ten przykład Wenezueli, na którą Amerykanie się właśnie szykują, są rzeki i to jakie. Borsuk będzie idealny w tamtych warunkach. Tylko czy Amerykanie znają się na pancerce?

Marek1
wtorek, 2 kwietnia 2019, 18:04

Póki co to na Wenezuelę szykuje się Moskwa. Juz wysłali tam 100 wojskowych "doradców" + 35 t wyposażenia (zapewne książki;)). Oprócz tego szwenda się tam 300-400 najemników z gr. Wagnera.

Stalker______
wtorek, 2 kwietnia 2019, 14:25

Co ty chłopie bredzisz. Serio amerykanie szykują sie na Wenezuelę? No patrz. A Pentagon o tym wie? I serio pod tę akcję szykują następcę Bradleya? To kiedy ruszą? W 2035? A mi się wydaje że w tej dżungli wolałbyś mieć dobre ppk? Śmieszny jesteś wiesz?

Davien
wtorek, 2 kwietnia 2019, 13:35

Panie sża, a po co USA ma się szykowac na Wenezuelę?? Poczekaja spokojnie aż Rosjanie i Maduro rozwala wszystko do reszty i sami wenezuelczycy ich zaproszą by posprzątać:)

Warszawiak
niedziela, 7 kwietnia 2019, 07:28

Zapomniałem: ile to już lat USA czeka aż ich Kubańczycy sami zaproszą?

Davien
poniedziałek, 8 kwietnia 2019, 17:29

Widzisz panie Moskwianin,bo Warszawiak to...:) USA na Kube nigdy sie nie pchało, wepchali sie Rosjanie i wylecieli z niej z hukiem najpierw w 1962r a potem resztki w latach 90-tych:) Stanom, biedna wysepka nie jest do niczego potrzebna

Feluś
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 22:34

Ależ jedynym wozem spełniającym wyśrubowane amerykańskie oczekiwania jest polski Anders żadne Lynxy ani Pumy

Zaq
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 21:14

HSW z Borsukiem w cuglach wygra ten przetarg pod warunkiem że złoży swoją ofertę.

vvv
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 19:40

no to mamy powtórkę z Czech, gdzie Puma deklasyfikuje wszystkich :) Pytanie czy wieża pumy ma możliwość zainstalowania 35mm/super 50mm bez znaczącej ingerencji w konstrukcję. W ostateczności zawsze mogą zamontować zamiast 30mm, armatę o kalibrze 40mm.

EUropa
wtorek, 2 kwietnia 2019, 12:24

Kaliber 35 i 40 jest mozliwy "od reki", ale Niemcy wybrali 30, poniewaz zapas amunicji jest o wiele wiekszy. A jak juz specjalistyczne rodzaje ammo 30mm skonstruowali i zaczeli produkowac to (na razie) zostaja w przypadku Pumy (i tez planowanych Boxerow CRV/IFV dla Jaeger i Gebirgsjaeger) przy 30mm.

Marek
wtorek, 2 kwietnia 2019, 01:41

Nie będzie żadnej Pumy ani powtórki z Czech. To nie ta skala. Zresztą Puma już jest i gdyby chcieli, to by se kupili do testów. Jankesi określili co chcą mieć. Założenia są jasne. Do ostatniej fazy konkursu wejdą dwie firmy, z których każda ma przedstawić 14 prototypów. Do tego wieże i kadłuby do testów balistycznych. KMW, RM czy BAE Systems na pewno też wystartują. Z tym tylko, że Jankesi finansują dwóm wygranym firmom wszystkie prototypy. Dlatego mogę się założyć, że proponowane pojazdy będą się znacznie różniły od tego, co znamy dziś z oferty tych firm. A opłacać się będzie, bo wyłonionej dwójki finalistów, nawet ta firma, która odpadnie też wygra. Jankesom rozmachu można tylko pozazdrościć.

sża
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 19:16

Polska powinna wystawić do przetargu Borsuka. Wygra w cuglach z Pumą, Lynxem czy CV90 bo tamte nie pływają, a więc nie nadają się na BWP.

Stalker______
środa, 3 kwietnia 2019, 10:29

Słuchaj no pan. Puma jest droga. Czechy potzrebują 5-6 krotnienie mniej bwp i pochodnych Polska. Zresztą Pumy nie wezmą podobnie jak USA. Skończ pisać te swe wypociny bo się powtarzasz a one nie są śmieszne a tylko przedstawiają żałosny obraz twojego umysłu którego nikt nie chce poznawać.

Davien
wtorek, 2 kwietnia 2019, 13:37

No popatzr wiec T-15 Armata tez się nie nadaje:)) A jednak go zrobili:)

Rzyt
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 19:08

Borsuka nie chcą? LOR nikt nie wystosował do super zakładu HSW I PGZ? niemożliwe...plywa,jezdzi,ma super wieże, tani, nowoczesny, ekonomiczny, Polski i w ogóle' super partia (zakręt po niemiecku) '

marielito
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 18:20

niech PGZ wystawi borsuka. posiada unikalne zdolnosci - jako jedyny plywa, jest najnowoczesniejsza konstrukcja bo inne wywodza sie jeszcze z 90tych lat, a na koniec najlepsze - jako jedyny ma wieze bezzalogowa!

Aha
wtorek, 2 kwietnia 2019, 12:07

A Puma to ma niby jaka wieze???

I
wtorek, 2 kwietnia 2019, 09:26

A Puma to co

Clash
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 17:51

No właśnie a czy ktoś pomyślał o tym aby Borsuk mógł działać w trybie bezałogowym czy tylko mamy sie cieszyć że pływa i jest sklecony "rencoma" polskich patriotów z polskich zakładów...

Edmund
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 17:38

Tak prowadzi się przetargi a nie jakieś ,,dialogi techniczne".

anakonda
wtorek, 2 kwietnia 2019, 07:45

jeśli nie rozumiesz co to dialog techniczny to po kiego wogóle bierzesz sie za komentowanie? ostatnie 50 lat robiliśmy wszystko bez analizy rynku i jak na tym wyszliśmy gdzie byle jełop decydował o naszych inwestycjach czy to sie komus podobało czy nie, to każdy z nas widział .Wiec nie zabieraj zdania kiedy nie rozumiesz o co chodzi bo i argentyńczycy jeśli poznaja już oferentów zaczna właśnie dialogi techniczne co pozwoli zoptymalizowac oferte.

Smk
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 16:15

Szkoda Bradleya, proponuję film pt. Wojny w Pentegonie. Mam wrażenie że teraz tak jest u nas.

Wawiak
wtorek, 2 kwietnia 2019, 14:52

Konstruowanie Bradleya było świetne...

mosze
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 16:07

Może HSW zaproponuje Borsuka? Ten jest wysoce elastyczny, skoro potrafi pływać.

Stalker______
środa, 3 kwietnia 2019, 10:31

Potrafi pływać. Ma odpowiednią mobilność i siłę ognia a po dopancerzeniu nawet odporność balistyczną więc skończcie te hejty

Zuza
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 15:49

PGZ może zaoferować autobus Autosan.

rydwan
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 15:43

no to czas zaproponowac naszego borsuka !!!

proste rachunki
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 15:39

I gdzie te mędrki z tego forum krytykujące Rosjan za 57mm i dowodzące, że z uwagi na zabieraną amunicję od wynalezienia koła nie ma nic lepszego od 30mm? I to dowodzi racjonalności Rosjan, że jednak BWP ma pływać i mieć pancerz chroniący przed odłamkami i ręczną bronią piechoty, ale nie przed bronią p-panc, bo jak Zachód zwiększał swoje pancerze, to Rosjanie kaliber i dalej mają zdolność zwalczania zachodnich BWP, ale na swoje wydają mniej, mają prostszy transport i logistykę i pływają.

Stalker______
wtorek, 2 kwietnia 2019, 06:44

Dokładnie. Taki BMP3 może zniszczyć każdy zachodni BWP ale fakt każdy zachodni może to i z nim zrobić. Lepiej mieć jednak 2-3x więcej takich BWP niż mniej ale lepiej opancerzonych. Liczy sie sposób użycia ma polu walki.

Davien
wtorek, 2 kwietnia 2019, 00:20

Panie proste rachunki, działo S-60 w lekko zmodernizowanej wersji to nie jest dobra bron dla BWP, natomiast co do mozliwości 30mm to penetracja ponad 140mm dla Bushmastera mówi sama za siebie. Tu ma być 30mm lub nowa 50-tka nie stare działo sprzed pół wieku. Jak nie wymysla nowej amunicji to z penetracja 100mm na 1000m rosyjka 57-ka daleko nie zajedzie:)

heh
wtorek, 2 kwietnia 2019, 09:01

Davienku, gdybyś nie był taki, jak... zawsze, to pewnie byś wiedział, że Rosjanie zaczęli przygotowywać produkcję nowej amunicji do 57, w tym i programowaną (i nieprzypadkowo mają kąt podniesienia lufy 75 stopni). 57mm od frontu może nieźle uszkodzić optykę Abramsa a od boku i tyłu nawet go skasować, bo jego konstruktorzy prawie cały pancerz umieścili praktycznie tylko z frontu. :)

Davien
wtorek, 2 kwietnia 2019, 13:41

Panie heh, Rosjanie nie opracowuja nowej amunicji ppanc do S-60 ale pociski programowalne w stylu 3P które celom opancerzonym lakier zarysuja:). A teraz co do M1 Abrams: boczny i tylny pancerz jest całkowicie odporny na 57mm, grubośc bocznego o 320mm, wiezy ok 700 wiec powodzenia. Optyka jest chroniona przed amunicja małokalibrową,natomiast M829A3/4 raczej niewiele z tego BWP zostawi do analizy:) Aha, kat podniesienia S-60 zawdziedza temu ze było to dizało plot:))

Analityk
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 15:32

Dostawy w 2026 przy agresywnym programie? A internetowi "znafcy" prezentujący swoje "fahowe" opinie na forum dyskusyjnym mówią że tak długie terminy to tyko w Polsce. Za granicą to takie wozy wdraża się na poczekaniu.

ppp
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 15:19

Borsuka im dać.

Davien
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 15:11

Ciekawa koncepcja, zwłaszcza z tym uzbrojeniem da jeden z najlepszych BWP. Działo 50mm i tak np 2-4 JAGM, no ale mozna pomarzyć, by takie cos dla nas było:)

PL
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 15:05

Może naszego Borsuka zakupiliby :)

Despero
poniedziałek, 1 kwietnia 2019, 15:03

Może będą chcieli pływającego Borsuka?

Tweets Defence24