Serbia zakupi systemy Pancyr. USA grożą sankcjami

7 listopada 2019, 13:31
840_472_matched__pzweki_pvo1
Pancyr na podwoziu kołowym. Fot. rostec.ru
Reklama

Rosja ma dostarczyć Serbii zaawansowany rakietowy system przeciwlotniczy Pancyr-S. Stany Zjednoczone ostrzegają, że w przypadku dojścia transakcji do skutku przeciwko bałkańskiemu państwu mogłyby zostać wprowadzone sankcje.

Rosyjska agencja prasowa TASS podała w środę, że "zgodnie z podpisanym kontraktem, system Pancyr-S zostanie dostarczony Serbii w ciągu najbliższych miesięcy".

Specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych na Bałkany Zachodnie Matthew Palmer ostrzegł w ubiegłym tygodniu Serbię, że dostarczenie rosyjskiej broni "stwarza ryzyko" amerykańskich sankcji. Mam nadzieję, że nasi serbscy partnerzy będą działać ostrożnie w przypadku każdej tego rodzaju transakcji - powiedział Palmer w wywiadzie dla macedońskiej telewizji Alsat M.

Serbia pozostaje kluczowym sojusznikiem Rosji, mimo iż pragnie przystąpić do Unii Europejskiej. Belgrad optował za pozostaniem poza NATO i odmówił poparcia amerykańskich sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie. Rosja pomogła Serbii, dostarczając jej samoloty myśliwskie, śmigłowce bojowe i czołgi. W czasie krwawego konfliktu na terytorium byłej Jugosławii w 1990 roku Serbia prowadziła wojnę ze swymi sąsiadami - Chorwacją, Bośnią i Kosowem.

Serbski prezydent Aleksandar Vucić oświadczył we wtorkowym wywiadzie dla telewizji państwowej, że Serbia kupuje broń defensywną od Rosjan, ale pragnie uniknąć sankcji ze strony USA, "bądź konfrontacji z Ameryką".

Serbia się zbroi, ponieważ jest wolnym krajem w otoczeniu państw członkowskich NATO, z którymi pragnie być w przyjaźni(...) (nie chce dopuścić by Serbia-przyp. PAP) była tak słaba jak w latach dziewięćdziesiątych ub. wieku.

Aleksandar Vucić, prezydent Serbii

Agencja AP pisze, że samoloty NATO bombardowały Serbię w 1999 roku, aby położyć kres krwawej ofensywie przeciwko kosowskim Albańczykom, co spowodowało nieufność Serbów wobec zachodniego sojuszu wojskowego. Kosowo, które wchodziło w skład Serbii, ogłosiło niepodległość w 2008 roku, czego Belgrad i Moskwa dotąd formalnie nie uznały.

Pancyr (w kodzie NATO SA-26 "Greyhound"), to rakietowo-artyleryjski system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu. Jest przeznaczony przede wszystkim do niszczenia nisko lecących celów jak śmigłowce szturmowe, pociski samosterujące, BSP. Może być umieszczany zarówno na podwoziu kołowym (Kamaz 6560, w układzie 8x8) lub gąsienicowym (GM-352). Uzbrojony jest w dwie wyrzutnie rakiet o zasięgu do 18-20 km i maksymalnym pułapie 15 km oraz dwie armaty przeciwlotnicze kalibru 30 mm.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 70
Reklama
jwoj1@gazeta.pl
wtorek, 14 kwietnia 2020, 13:44

Dobrze byłoby napisać jakie to sankcje wobec Serbii szykują USA.Czy i jakimi sankcjami obłożona byłaby Polska gdyby zażądała natychmiastowego wycofania z kraju 20 tysięcznej dywizji amerykańskiej oraz około 12 tys.żołnierzy,którzy obsługują w Polsce magazyny z amerykańskim uzbrojeniem oraz stacje radarowe nakierowane na obwód kaliningradzki.Na to się niestety nie zanosi,okupacja Polski przez Amerykanów będzie nadal trwać.Co potwierdziła ambasador USA przy NATO p.Kay Bailey Hutchinson,cyt.: „Stany Zjednoczone pozostają absolutnie zaangażowane w bezpieczeństwo w Europie i nie zamierzają wycofywać żołnierzy z Polski ani z innych krajów”. Jestem zdania, że prezydentowi Trumpowi przydałby się mały pstryczek w nos (tak samo bezczelnie i dumnie uniesiony jak u Jarosława Kaczyńskiego), wraz z propozycją rozdzielenia NATO na Pakt Północny (Europa) i Pakt Atlantycki („AMI ! AMI go home ! “) oraz informacja o możliwości zawarcia umowy handlowo-gospodarczej między Polską,a Rosją.

Szrek
piątek, 8 listopada 2019, 20:18

Kolejny już kraj po Chinach, Indiach czy Turcji. I raczej również tym razem groźby nic nie dadzą.

Davien
niedziela, 10 listopada 2019, 00:22

Panie Szrek, Indie własnei z hukiem wykopały Pancyra z przetargu z powodu jego zerowej skutecznosci w Syrii i wybrały mimo nacisków Rosjan koreański odpowiednik Białej. Turcja Pancyrów nei chce, po co jej nieskuteczny system jak doskonale widziała w Syrii. Chiny tez tego czegos jakos nie chca:)

rejonowy
piątek, 8 listopada 2019, 11:20

Ładna demokracja - Serbia to suwerenne państwo . Jak zwykle coś nie po myśli USA - SANKCJE ! Ciekawie jak my wylądujemy z takim sojusznikiem ?

bender
piątek, 8 listopada 2019, 15:37

Jeszcze raz: chodzi o sankcje USA i EU na Rosję za zajęcie Krymu i wojnę w Donbasie. To akurat dobrze, że Ameryka i Europa konsekwentnie utrzymują tę sankcje, mimo próśb Rosjan o 'business as usual'

wie-dźmin
piątek, 8 listopada 2019, 10:27

Parametry zasięgowe rakiet Pancyra należy podzielić przez 2, wtedy będą zbliżone do realnych. Komendowe naprowadzanie II stopnia (beznapędowego) naraża cały zestaw na pociski AARGM. Silna strona Pancyra to mobilność. Lepszy wyrób niż śp. Loara, a były rozwijane równolegle. Oczywiście Rosjanie mieli już doświadczenia z Tunguską.

He
piątek, 8 listopada 2019, 14:31

Lepszy byl bo loara to tylko artyleria bez rakiet ale nawet teraz loara ustępuje szybkostrzelnością rekompensując systemem kierowania ogniem i ammo programowalna, założyć powiększone pioruny i pancir kuca...

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 8 listopada 2019, 10:14

Ciekawe co na to ekolodzy?

AndrzejWa
piątek, 8 listopada 2019, 09:15

No, ale o co właściwie chodzi, przecież Serbia kupuje defensywny system. Rozumiem, że powinna dokonać zakupu w USA, największego eksportera broni na świecie, tylko dlaczego? A skąd ta paranoiczna nienawiść do Rosji? Nie lepiej kierować się dobrze znaną i sprawdzoną (Finlandia) dewizą: "Szukaj przyjaciół blisko, a wrogów daleko"? Dlaczego nie umacniamy wszelkiej współpracy z Niemcami, Francją, Czechami i Słowacją? Uważam, że z sąsiadami należy poukładać relacje jak najlepiej. Niestety Polska jak zawsze występuje w interesie dominującego pseudo sojusznika, zamiast we własnym. Z Rosją należy utrzymywać przyzwoite stosunki, zachowując czujność i zabezpieczając się przed wszelkiego rodzaju infiltracją z jej strony. To jest ogromny rynek zbytu dla naszych produktów i jeszcze tlą się tam resztki słowiańskiej sympatii do Polaków. Warto za nienawistne projekcje uzyskać to samo? Czy ktoś rzeczywiście wyobraża sobie, że Rosja zajmuje Polskę i podejmuje okupację. Przecież to byłby jej ekonomiczny i gospodarczy koniec. Poza tym Rosjanom żyje się coraz lepiej i trudno byłoby ich przekonać lub nawet zmusić do czegoś takiego. Potencjał obronny Polski należy umacniać także w tym kierunku, natomiast podsycanie nienawiści do Rosji oraz niechętna polityka i tworzenie tu jakiejś amerykańskiej twierdzy nie leży w naszym interesie. W gruncie to nasz obecny sojusznik od lat okrada kolejne kraje i wznieca kolejne wojny. Przykładem może być rozkradziony Irak. Arabska wiosna, która jak wiadomo, była "wielkim sukcesem" CIA przyniosła ogromne ofiary i zapoczątkowała niespotykany i niekontrolowany napływ imigrantów do Europy, niepokoje społeczne oraz eksplozję terroryzmu. Tymczasem Amerykanie spokojnie siedzą za oceanem i myślą jak tu dalej prowadzić dochodowe wojny minimalizując straty osobowe, bo to jest jedyny hamulec tego działania (obywatele nie lubią powrotów swoich krewnych w trumnach). Wszystko co na forum międzynarodowym robią Amerykanie - robią dla pieniędzy i szukają okazji na całym świecie.

Wawiak
piątek, 8 listopada 2019, 17:42

AndzrejWa, zmartwię cię: ruscy też wszystko robią dla pieniędzy. Jedynym realnym spoiwem sojuszy są wspólne interesy.

Tom
piątek, 8 listopada 2019, 17:14

10 lat temu bys uwierzyl , ze zaanektuja Krym i czesc Ukrainy ? Ja jestem w stanie uwierzyc, ze zajma kiedys przesmyk suwalski, my oczywiscie wypowiemy formalnie wojne, sojusznicy wysla wsparcie w postaci 30 dronow i 5 radarow itp, w praktyce niewiele mogac (vide Ukr.) , a wtedy cala Nasza gospodarka padnie. Zaden inwestor nie zainwestuje ani dolara, kapital ucieknie, bedzie panika..

Ziemowit
piątek, 8 listopada 2019, 13:04

Celny jedynie w odniesieniu do Amerykanów. Jeśli troszeczkę liznąłbyś historii to dowiedzialbyś się że Rosjanom ufać nie można. Są miękką dyktaturą z rozwiniętym aparatem propagandy. A ludzi bardzo łatwo w obecnych czasach przekonać do wszystkiego. Także do wojny. Rosja w ostatnich kilku latach prowadziła wojny ze swoimi sąsiadami więc nie wiem czemu mielibyśmy im ufać w czymkolwiek. Byliśmy już w ich strefie wpływów i widzieliśmy jak wyglądała nasza gospodarka. Już lepiej być w amerykańskiej jak cała Europa poza może Francją ale tylko w kwestii werbalnej oczywiście bo się nie wyłamie faktycznie ze względu ... Na grożące sankcje. Amerykanie kontrolują rynki finansowe. Nic nie sprzedasz nic nie kupisz bez ich zezwolenia więc dopóki świat jest jaki jest to jest najlepsze rozwiązanie.

drt
piątek, 8 listopada 2019, 11:05

Bardzo celny komentarz

He?
piątek, 8 listopada 2019, 08:22

Jak stwierdzono że te 12 zasobników to 2 wyrzutnie?

nikt ważny
piątek, 8 listopada 2019, 11:06

Może dlatego że są to dwa niezależne kanały po 6 zasobników?

bender
piątek, 8 listopada 2019, 15:34

Jakie kanały? Jest jeden radar naprowadzania w Pancyrze.

Davien
niedziela, 10 listopada 2019, 00:24

Bender, pancyr moze naprowadzac radarowo rakiety na dwa rózne cele i dodatkowo ma pojedynczy kanał optroniczny. Wada Pancyra jest właśnei słabiutki radar naprowadzania niezdolny do namierzenia B-1B z 20km:)

He
piątek, 8 listopada 2019, 14:27

Mylisz sie, jeśli już to 4 kanały po 3 zasobniki (wersja kołowa bo gąsienicowa ma mniej zasobników) poogladaj na YT jak strzela delikwent, więc albo 1 wyrzutnia (z 12 rakietami) albo 12 wyrzutni po sztuce..

Jacek
piątek, 8 listopada 2019, 00:25

Loarę dokończyć i będziemy mieli rodzimy odpowiednik Pancyra

Adi
czwartek, 7 listopada 2019, 22:39

Rosyjskie rakiety mają bardzo poważną wadę. Niemożna ich dezaktywować zdalnie przez samoloty USA

bania Davien
poniedziałek, 11 listopada 2019, 21:19

Prezydent Serbii Aleksandar Vučić poinformował kilka dni temu: "...Nie mamy zamiaru kupować systemu S-400, ponieważ nie posiadamy wystarczającej ilości funduszy, biorąc pod uwagę budowę autostrad i liczne inne projekty. Serbii aktualnie nie stać na pozyskanie tego systemu, co wiązałoby się z wydaniem 500 milionów euro (nieco ponad 58 miliardów dinarów serbskich). Zaznaczył jednak, że Belgrad mógłby przyjąć S-400 jako rosyjski prezent. Stwierdził również: jeśli jednak masz S-400, nikt cię nie zaatakuje, ani piloci amerykańscy, ani z innych krajów. Podkreślił, że tam, gdzie S-400 uzyskał gotowość operacyjną, piloci izraelscy nie odważą się latać. Dotyczy to przestrzeni powietrznej nad Turcją i Syrią, z wyjątkiem Wzgórz Golan. Dodał też, że Belgrad będzie budował potencjał obrony przestrzeni powietrznej na bazie Pancyrów-S1 i innych zestawów, jak również lotnictwa wojskowego...". I wszystko w temacie.

Marek L.
wtorek, 12 listopada 2019, 00:33

Bania ???? No rzeczywiście, "Prezydent Serbii Aleksandar Vučić" się "wypowiedział" ---- czyli, ekspert wojskowy z najwyższej półki .... I AKURAT on to jest poinformowany, i to na bieżąco, , "gdzie piloci izraelscy się nie odważają", a gdzie się odważają latać ....... Przez kogo, przez FSB Putina ???? Czy też przez tych jego "małych zielonych ludzików" ??? Izraelczycy nad Turcją to NIE latają już od bardzo wielu lat, i to nie ma NIC wspólnego z tymi obecnymi tureckimi S-400, a z tym, że Erdogan przekształcił Turcję w islamską totalitarną dyktaturę. Podobnie jak lotnictwo tureckie nie odważyłoby się obecnie latać nad Izraelem (a nie ma tam żadnych S-400!). Jeśli zaś chodzi o Syrię, to baterie S-400 bronią tam jedynie tej dużej rosyjskiej bazy lotniczej, oraz tej ich dużej bazy marynarki wojennej. Lotnictwo IAF'u WIELOKROTNIE atakowało i niszczyło cele Ayatollahów, czyli irańskiego IRGC, oraz Hizbollahu, i irackiej sziickiej milicji pod kontrolą IRGC, znajdujące się w pobliżu zarówno tej dużej rosyjskiej bazy lotniczej, jak i tej ich dużej bazy morskiej ---- bez tego, aby rosyjskie baterie S-400 KIEDYKOLWIEK próbowały ingerować, i tym bardziej to tym bardzo skutecznym atakom IAF'u przeszkadzać. I to wszystko w tym temacie.

bania Marek L.
wtorek, 12 listopada 2019, 08:56

Ale zaklinanie rzeczywistości nic nie pomoże. Naprawdę.

Marek L.
środa, 13 listopada 2019, 02:14

Ale o jakim ty tutaj "zaklinaniu rzeczywistości" ty tutaj gaworzysz, "Baniusiu" ???? Chyba TYLKO o tych "wilgotnych marzeniach" prezydenta Vucica ??? Odnośnie tego bajdurzenia o Turcji, to Izrael (IAF) całkowicie przestał współpracować z lotnictwem tureckim, gdyż tę współpracę przerwał całkowicie Erdogan, gdy doszedł do władzy w 2003 r, czyli całe 16 lat temu !!!! I od JUŻ tej pory IAF przestał latać nad Turcją. Z jednym, jedynym wyjątkiem, kiedy w 2007 roku skasowali oni (czyli: IAF) północnokoreański reaktor w Syrii, i udaremnili dzięki temu pozyskanie bomby atomowej Assadowi. Wtedy, jeden jedyny raz, polecieli oni tam "na około", czyli od strony Turcji. Mówienie, że tureckie S-400 "zagrażają" izraelskiemu lotnictwu, czy TEŻ w ogóle jakiemukolwiek lotnictwu, jest czystą bzdurą, gdyż te tureckie S-400 zostały dostarczone przez Rosję dopiero przed małą chwilką, i NIE są one teraz w ogóle jeszcze operacyjne. Odnośnie zaś terytorium Syrii, to lotnictwo Izraelskie lata tam, wzdłuż i wszerz, od strony Libanu lub poprzez Wzgórza Golan, i NIE JEST ono zatrzymywane ani przez te dwie rosyjskie baterie S-400, ani też przez ich "siostrzane" cztery baterie S-300 PMU-2, Armii Syryjskiej, lecz wciąż jeszcze kontrolowane przez "doradców", oficerów rosyjskich. I są to jedynie prawdziwe, merytoryczne fakty. Naprawdę ....

Davien
piątek, 8 listopada 2019, 08:49

Jak udowodniła Serbia i Syria mozna to zrobic bardzo prosto, zwyczajnie posyłajac pocisk antyradarowy lub o zgrozo, drona co ładnie pokazali Izraelczycy własnie z Pancyrami:)

Palmel
piątek, 8 listopada 2019, 10:43

Izraelczycy właśnie z Pancyrami - zniszczyli tylko jedną wyrzutnię w Syrii a tylko dlatego że zabrakło im rakiet a obsługa było obok wyrzutni - włącz polskie czcionki

Marek L.
niedziela, 10 listopada 2019, 00:38

Po tym, gdy Izraelczycy zniszczyli jedną wyrzutnię syryjskiego Pancyra-S1, OD RAZU ta cała Putinowska propaganda uruchomiła całą, z palucha wyssaną kampanię czystych bajek, jak np. to, iż rzekomo "załoga Pancyra stała na zewnątrz szoferki" (ZERO na to dowodów!!!), jak i to, iż rzekomo "zabrakło im rakiet" (i znowu, ZERO na to dowodów!!!). No i wtedy to Potomkowie Rasputina od razu rozprzestrzenili te bajania (Internetem) po całym świecie..... A wszystko po to, aby zatuszować tą "zasłoną dymną" tę wyjątkowo oczywistą i gorzką porażkę rosyjskiego systemu Pancyr-S1. Dokładnie tego typu identyczne bajki, jak rozprzestrzeniane przez nich kiedyś (i wciąż jeszcze !!!!) te totalne brednie o tych "Kodach Gruzińskich" ..... Ten Pancyr-S1 posiadał jeszcze wtedy cały zapas rakiet. Świadczy o tym fotografia zrobiona z drona IAF's, monitorującego z góry ten atak, przedstawiająca olbrzymią "kulę ognia", tam, gdzie został trafiony ten syryjski Pancyr ---- czyli, nastąpił wtórny wybuch większości rakiet, oraz 30 mm amunicji. Według mojej wiedzy, to ten atak został przeprowadzony przez IAF za pomocą miniaturowego pocisku manewrującego IMI Delilah. Głowica tego pocisku (36 kg środków wybuchowych), sfilmowała do końca ten akurat atak, i Izraelczycy puścili później ten filmik w "sieci". I akurat TYM JEDNYM JEDYNYM RAZEM to odstąpili oni od tej swojej reguły, aby nie kompromitować Rosjan, i ich sprzętu, ponieważ IDF, i Armia Federacji Rosyjskiej sąsiadują ze sobą na Wzgórzach Golan....... Co absolutnie NIE oznacza, aby była to JEDYNA zniszczona przez Izraelczyków syryjska wyrzutnia Pancyrów-S1. OCZYWIŚCIE, że zniszczyli oni ich WIĘCEJ, podczas tych SETEK nalotów przeprowadzonych przez IAF na terytorium Syrii, oraz innych akcji IDF'u (jak np. ataki pociskami ziemia-ziemia) w ciągu tych ostatnich 4 lat !!!!.......

bania Marek L.
wtorek, 12 listopada 2019, 08:58

Ale płacz w obliczu "prawdziwych" faktów na niewiele się zdaje.

Marek L. ---- "Bania".
sobota, 16 listopada 2019, 18:25

"Banio" ---- masz rację co do tego, iż płacz w obliczu "nagich", brutalnych, a przy tym stuprocentowo merytorycznych faktów, to na BARDZO niewiele się zdał. A szczególnie, że czasu nawet nie starczyło na taki płacz, a właściwie to na pełen desperackiej rozpaczy szloch, a nawet na histeryczny okrzyk "Allahu Akbar!!" dla tych nieszczęsnych załóg Syryjskiej Armii, zamkniętych w tych wielkich kupach archaicznego rosyjskiego żelaznego szrotu, zwanych Pancyry-S1, a precyzyjnie trafianych izraelskimi mini-pociskami kierowanymi IMI Delilah. A IAF to zniszczył CO NAJMNIEJ trzy takie zestawy/wyrzutnie, a najprawdopodobniej to albo ich cztery, albo ich pięć.......

Marek L. ---- "Bania".
sobota, 16 listopada 2019, 15:18

"Banio" ---- masz rację co do tego, iż płacz w obliczu "nagich", brutalnych, a przy tym stuprocentowo merytorycznych faktów, to na BARDZO niewiele się zdał. A szczególnie, że czasu nawet nie starczyło na taki płacz, a właściwie to na pełen desperackiej rozpaczy szloch, a nawet na histeryczny okrzyk "Allahu Akbar!" dla tych nieszczęsnych załóg Syryjskiej Armii, zamkniętych w tych wielkich kupach archaicznego rosyjskiego żelaznego szrotu, zwanych Pancyry-S1, a precyzyjnie trafianych izraelskimi mini-pociskami kierowanymi IMI Delilah. A IAF to zniszczył CO NAJMNIEJ trzy takie zestawy/wyrzutnie, a najprawdopodobniej to albo ich cztery, albo ich pięć.......

bender
piątek, 8 listopada 2019, 15:07

Nie, trafień było więcej, jest też film gdy Pancyr strzelał w samoobronie, ale niecelnie

Davien
piątek, 8 listopada 2019, 15:05

Izrael zniszczył minimum 3 zestawy Pancyr panei Palmel i to uzywajac broni jaka Pancyr powinien zwalczac bez problemu:)

jan
piątek, 8 listopada 2019, 10:32

Ile pancyrow zniszczyli Izraelczycy?

Marek L.
poniedziałek, 11 listopada 2019, 14:38

Pancyry-S1 (oraz ta ich nowa, rzekomo "poprawiona" wersja Pancyr-SM) to się nadają głównie do przeganiania dużych stad dużych ptasiorów w okolicach wyrzutni ....... I JEDYNIE w tym to się one świetnie sprawdziły ...... ;-)))

Davien
piątek, 8 listopada 2019, 15:06

Przynajmniej 3, choc zapewne było wiecej. Ale nie tyle chodzi o to ze zniszczyli ale czym. A zrobili to bronia jaka Pancyr powinien zwalczac bez problemu wg Rosjan.

SOWA
piątek, 8 listopada 2019, 09:41

Wszystko zależy od obsługi, jakości personelu. Arab nie jest dobrym żołnierzem. Zresztą gdyby S-400 i Pancyr były takie złe to Amerykanie nie straszyli by Turcji i Serbii tym bardziej, że w ostatnim przypadku mamy do czynienia z systemem typowo defensywnym. Fakt niektóre rozwiązania w tych systemach mają ograniczenia ale który sprzęt ich nie ma? Wojna polega na szukaniu słabych punktów.

Davien
piątek, 8 listopada 2019, 15:09

SOWA, USA stwierdziła po prostu Serbii że jak chce handlowac z krajem na który sa nałozone sankcje przez USA za okupację Krymu to ich problem, ale niech na pomoc ze Stanów nie licza. A co do Turcji, to wszystkie kraje z programu JSF poparły wywalenie z niego Turcji za zakup S-400

SOWA
sobota, 9 listopada 2019, 18:51

Chciałbym aby Amerykanie nałożyli sankcje na Niemcy i Francję w końcu one też handlują z Rosją. To samo dotyczy amerykańskich korporacji które robią interesy z Kremlem. To one inwestują w rosyjską ropę i gaz. To dzięki nim powstał most w Cieśninie Kerczeńskiej. Z Waszyngtonemmożna jedynie robić interesy ufać należy jak Berlinowi i Moskwie.

Davien
piątek, 15 listopada 2019, 13:54

SOWA, rozumiem ze Francja i Niemcy handluja z Rosja bronią czy innymi rzeczami objetymi embargiem. I ze to samo robia firmy amerykańskei?? Może jak zmyslasz to choc z sensem.

Cywill
czwartek, 7 listopada 2019, 20:55

Sympatii to sobie Amerykanie nie zjednają grożeniem z byle powodu. Na szczęscie to nie nasza sprawa. Serbia jest TAM a my TU. Geografia i historia determinują (tymczasowe) układy.

Palmel
piątek, 8 listopada 2019, 10:44

Ale oni mają takie same DNA jak my

bender
piątek, 8 listopada 2019, 15:05

Co dokładnie masz na myśli? Są jakieś ludy z innym DNA?

Arcetron
czwartek, 7 listopada 2019, 19:23

Sankcje za zakupy u konkurenta , i po to te wszystkie wojenki aby ludzi się bali i broń kupywali.

biały
czwartek, 7 listopada 2019, 17:41

Kosowo które było kilkaset lat stolicą Serbii zostało odebrane Serbom z powodu migrantów którzy tam sie sprowadzili w przeciągu ostatnich stu lat

mobilny
piątek, 8 listopada 2019, 18:44

Ale zachód swoje wie. Kosovo musiało wpaść w ręce islamu. Taky jest plan by nikt nie stanął na przeszkodzie islamizacji Europy

maćko
czwartek, 7 listopada 2019, 17:00

Całe szczęście, że my Patrioty kupujemy bo jeszcze by na nas sankcje wprowadzili jak za Regana.

Rych
sobota, 9 listopada 2019, 07:48

To prawda

mobilny
piątek, 8 listopada 2019, 18:42

O zgrozo racja. Co by było gdyby qybrali SAMP/T? Sankcje?

piątek, 8 listopada 2019, 08:51

Prawda

JÓZEK uzupełnił
czwartek, 7 listopada 2019, 16:51

Sankcje USA ha ha a co Serbia dostaje od USA nic a nic co by jej stwarzały zagrożenia gospodarcze od zawsze Serbia kumpluje z Rosją i gdy nabierze moc to dzięki zabawkom z Rosji zrobi sobie przestrzeń z dostępem do morza i odzyska kolebkę powstania państwa tj obszary w Kosowie metodą zapożyczoną od stryja z Rosji na tzw metodę Krymską a potem Rosja wejdzie z pomocą do Serbii i pmoże zachować jej zdobycze terytorialne i osłoni ją metodą jaką stosuje Rosja w Syrii kto im podskoczy gdy wokół same państwa o uzbrojeniu kabaretowym

Palmel
piątek, 8 listopada 2019, 10:45

to oni mogą wprowadzić sankcje nie kupując gazu

piątek, 8 listopada 2019, 08:31

Siła nikt nie obroni. Ale Serbowie widzą co jest w Syrii, niech mysla

Tomasz
czwartek, 7 listopada 2019, 15:33

Te grozby sankcjami,to pewnie dlatego,że Serbia nie chce nic kupić od wuja Sama.

tagore
czwartek, 7 listopada 2019, 15:25

Baza wojskowa USA w Kosowie straci na znaczeniu?

Palmel
piątek, 8 listopada 2019, 10:47

i to jest to a S-400 to Rosjanie sami wyślą z obsługą a może S-500 mają większy zasięg

Marek L.
niedziela, 10 listopada 2019, 23:11

S-400 nie były jak do tej pory NIGDY wytestowane bojowo, i nikt nie wie, ile są one tak naprawdę warte. Na pewno NIE tyle, ile w tych ich przekłamanych reklamowych broszurkach !!! A S-500 to jak do tej pory istnieją JEDYNIE na papierze. Niech więc Rosjanie ten papier tam wyślą (wraz z jego "papierową" obsługą) ....... ;-)))

Jerzy
czwartek, 7 listopada 2019, 15:05

A za co te sankcje, za kupno broni typowo defensywnej, czy za to, że nie od USA?

bender
czwartek, 7 listopada 2019, 21:42

Od kilku lat nałożone są sankcje USA i UE na Rosję za zajęcie Krymu i wojnę w Donbasie. Obejmują handel uzbrojeniem. Chodziłoby więc o kary związane z łamaniem tych sankcji, zapewne wycofanie amerykańskiej pomocy (Serbia jest jej beneficjentem) i/lub wciągnięcie jakiś przedsiębiorstw na czarna listę Departamentu Stanu, co skazuje na ekonomiczny ostracyzm.

Lechosław
czwartek, 7 listopada 2019, 18:12

Trafne spostrzeżenie!

Marek
czwartek, 7 listopada 2019, 17:59

Raczej nie. Amerykanie zresztą nie mają tego typu zestawów. Moim zdaniem Serbowie lepiej by zrobili kupując koreański zestaw, który w Indiach zdeklasował Pancyra.

też Marek
piątek, 8 listopada 2019, 00:12

Nikt cie o zdanie nie pyta.

Marek L.
niedziela, 10 listopada 2019, 13:12

Odnośnie rosyjskich zestawów Pancyr-S1, oraz ich tej ostatniej, rzekomo "poprawionej" wersji Pancyr-SM, to są to tylko i jedynie wielkie kupy archaicznego, żelaznego złomu. Owszem, zarówno te ośmiokołówki, jak i te gąsienicówki są świetne w ciężkim terenie ---- ale co z tego, o ile te ich rakiety, ani też ich 30 mm działka nie są w stanie trafić w NIC .... (No chyba, że jedna arabska załoga trafia w lecący wolno i na wysokim pułapie helikopter pilotowany przez inną załogę arabską ....... ;-))) .... A czy ciebie to ktoś o zdanie pytał ????

RK53
czwartek, 7 listopada 2019, 17:41

skoro oni chcą z Rosją to niech idą militarnie element nieistotny a preferencje jednoznaczne można użyć przymusu i izolować tylko poco? lepiej znać ewentualnego przeciwnika i brać go pod uwagę w razie sytuacji zagrożenia. "Z niewolnika nie ma robotnika "

GB
czwartek, 7 listopada 2019, 17:22

Za wsparcie rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego.

ekspert od USA
czwartek, 7 listopada 2019, 16:51

To drugie.

bloczyna
czwartek, 7 listopada 2019, 16:02

Za to że nie od USA choć to moim zdaniem to jest bardziej takie ujadanie burka przy budzie niż grożenie, zwłaszcza że Serbia nie jest w NATO i jako wolny kraj ma prawko kupować uzbrojenie od kogo tylko zechce i akurat Amerykanom nic do tego.

Davien
piątek, 8 listopada 2019, 08:52

Oczywiscie ale jak kupujesz od państwa na które sa nałozone sankcje za chocby Krym to nie licz że ci bedą inni pomagać.

Marek
piątek, 8 listopada 2019, 08:26

Amerykanie nie mają im co sprzedać, bo nie robią takich zestawów. Sankcję chcą im nałożyć za wspieranie ruskiego przemysłu zbrojeniowego. Co więcej Amerykanie są w stanie Serbom realnie zaszkodzić. A prawko to sobie możesz zrobić na przykład na TIRa.

ergon
piątek, 8 listopada 2019, 09:54

Tylko, że te pancyry to niezła tarcza strzelnicza była dla izraelskiego lotnictwa a sukcesami pancyrów były strzelania do lokalnego ptactwa

Jdjhs
czwartek, 7 listopada 2019, 15:38

Za kupno broni od Rosji i tyle

Antex
piątek, 8 listopada 2019, 10:43

Nie za kupowanie od Rosji tylko za niekupowanie od USA....

Tweets Defence24