Reklama

Geopolityka

Rozpoznawcze Kiowy dla Tunezji. Zgoda na pakiet uzbrojenia

Fot. US Army
Fot. US Army

Tunezja planuje zakup 24 śmigłowców OH-58D Kiowa Warrior w ramach programu Excess Defense Articles (EDA). Dodatkowo Departament Stanu USA zaakceptował wniosek w sprawie sprzedaży integralnego pakietu wyposażenia, uzbrojenia, szkolenia oraz wsparcia. Łączna wartość kontraktu FMS szacowana jest na ponad 100 mln dolarów.

Rząd tunezyjski złożył deklarację zakupu integralnego wyposażenia do 24 śmigłowców OH-58 Kiowa, które otrzyma w ramach programu Excess Defense Articles. EDA jest amerykańskim programem przekazywania państwom sojuszniczym używanego sprzętu wojskowego po znacznie obniżonych cenach, lub prawie za darmo.

W ramach pakietu Major Defense Equipment (MDE), na który potrzebna jest zgoda Kongresu, Tunezja planuje zakupić 25 zestawów nawigacji inercyjnej (Embedded GPS/Inertial Navigation Systems), 24 systemy ostrzegania o odpaleniu rakiet AN/AAR-57 Common Missile Warning Systems (CMWS), a także 10 przeciwpancernych pocisków kierowanych AGM-114R Hellfire II oraz 82 pociski kierowane laserowo APKWS. Wartość MDE szacowana jest na 44,3 mln USD.

Czytaj także: Więcej rakiet Hellfire dla francuskich Tigerów

Oczywiście wniosek zawiera również pakiet non-MDE, na który składają się zapasowy silnik SHP Rolls-Royce 250-C30R, systemy łączności, systemy zwiększające bezpieczeństwo załóg (np. wykrywania laserowego namierzania) oraz uzbrojenie (np. M134 DH Mini-Gun, wielkokalibrowy karabin maszynowy M3P,dwie wyrzutnie rakiet M260 czy sześć wyrzutni Hellfire). Ponadto w pakiecie znajduje się dodatkowe wyposażenie pilotów (gogle noktowizyjne), elementy zapasowe śmigłowców i dokumentacja techniczna. Dodatkowo Tunezja zamawia zapas amunicji, m.in. 500 tys. sztuk amunicji kal. 12,7 mm do wkm M3P, 2,3 mln sztuk kal. 7,62 mm do Mini-Guna, wraz z flarami czy specjalnymi głowicami (M152 High Explosive) do pocisków APKWS. W związku z tak dużym zamówieniem, jego wartość ma wynosić łącznie 100,8 mln dolarów.

Śmigłowce OH-58D Kiowa Warrior stanowią wersję rozwojową maszyn OH-58 Kiowa, opartych na konstrukcji wiropłatów Bell 206. Ich cechą charakterystyczną jest wykorzystywanie zamontowanej na wirniku głównym elektrooptycznej głowicy obserwacyjnej MMS, wyposażonej m.in. w kamerę termowizyjną, telewizyjną oraz dalmierz laserowy. Na pokładzie śmigłowców Kiowa Warrior znajdują się także systemy zakłóceń w podczerwieni oraz układy ostrzegania o opromieniowaniu wiązką laserową i radarową. Śmigłowce OH-58D Kiowa Warrior były wielokrotnie używane bojowo, m.in. w trakcie operacji Desert Storm i Iraqi Freedom, a także podczas konfliktów na Bałkanach.

Czytaj także: USA: Drony zamiast śmigłowców rozpoznawczych

W związku z restrukturyzacją, realizowaną w celu dostosowania do ograniczonego poziomu finansowania, śmigłowce te wycofywane są z wojsk amerykańskich. Natomiast śmigłowce OH-58D Kiowa Warrior wraz z pakietem uzbrojenia i wyposażenia poprawi zdolność sił zbrojnych Tunezji do prowadzenia operacji ochrony granic i walki z terroryzmem, w tym Al-Kaidą, Daesh oraz ugrupowaniem Ansar al-Sharia w Tunezji.

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. 22

    Wcisnąć klientowi stary sprzęt, który samemu się wycofuje z jednostek. Tak się robi interesy. Zamówienia dla własnego przemysłu zagwarantowane przez kilka ładnych lat.

    1. taki jeden

      Powstrzymuj się od głupich komentarzy. Nikt niczego i nikomu nie wciskał. Chcieli to mają, w dodatku za bardzo małe pieniądze A i tak są lepsze, nowsze i lepiej uzbrojone od naszych MI-2.

Reklama