Royal Marines na Litwie

13 czerwca 2021, 07:30
piechota morska UK baltops50
Fot. Royal Navy
Reklama

Brytyjskie Royal Navy poinformowało, że żołnierze z Piechoty Morskiej wzięli udział w ćwiczeniu na Litwie jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczenia Baltops.

Royal Marines rozpoczęli swój udział w zakrojonych na szeroką skalę sojuszniczych ćwiczeniach Baltops-50 na Litwie. Niemniej ich aktywność rozpoczęła się tuż przed ćwiczeniami – przeprowadzili pozorowaną operację z udziałem komandosów.

Głównym uczestniczącym była 45. Commando (odpowiednik batalionu) z Arbroath. Komandosi przybyli na Litwę 1 tygodniu czerwca. W pozorowanej operacji towarzyszyli litewskiej brygadzie piechoty zmechanizowanej oraz jednostce Ochotniczych Sił Obrony Narodowej (lokalna obrona terytorialna).

Kompania X-Ray 45. Commando przeprowadziła desant na wybrzeże w pobliżu Kłajpedy. Towarzyszyła dodatkowo część żołnierzy z 47. Commando, tudzież z drugiego batalionu brytyjskiej piechoty morskiej. Po przeprowadzonym desancie obie jednostki przemieścili się do miejscowości Kairiai, na północy Litwy.

Następnie, w ramach szkolenia Marines zostali „zaatakowani” przez wroga, za pomocą pocisków moździerzowych. W konsekwencji musieli szybko ewakuować rannego żołnierza oraz wycofać się z zagrożonego rejonu. W następnej kolejności został on opatrzony przez lekarzy, do momentu, gdy helikopter nie zabrał go do szpitala polowego.

Ćwiczyliśmy zdolność do przeprowadzenia ataku na wskazany cel, zneutralizowania przeciwnika oraz skutecznego leczenia i ewakuacji poszkodowanego. Dzięki szczegółowo i sprawnie przećwiczonej ewakuacji oraz przeprowadzonej opiece przedmedycznej, jesteśmy gotowi szybko zareagować w wypadku przyszłego zagrożenia.

Kpt. Hugh Mackenzie, drugi dowódca kompanii X-Ray, 45. Commando

Jako ważny punkt wspólnych ćwiczeń była przeprowadzona wymiana uzbrojenia, w celu wzajemnego zdobycia doświadczenia z użytkowania sojuszniczej broni. Dodatkowo uczestnicy zostali podzieleni na mieszane pod względem narodowościowym zespoły, by przeprowadzić szkolenie strzeleckie.

Na koniec ćwiczenia brytyjscy Marines udali się do koszar batalionu dragonów im. Wielkiego Księcia Litewskiego Butygejda, w celu inauguracji ćwiczeń Baltops-50.

Reklama
Reklama
image
Fot. Royal Navy
image
Fot. Royal Navy
image
Fot. Royal Navy
image
Fot. Royal Navy
image
Fot. Royal Navy
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Fanklub Daviena i GB
niedziela, 13 czerwca 2021, 12:46

Anglicy już na Litwie byli w 1390, kiedy przyszły król Henryk IV, niezadowolony z tego, że Anglia tylko się bogaci na handlu polskim i litewskim zbożem, postanowił z Litwy i Polski zrobić "Drugą Irlandię" i przejąć cały łańcuch dostaw, czyli również tereny produkcyjne, w związku z tym oblegał Wilno. :D

ssssssssssssss
niedziela, 13 czerwca 2021, 19:39

sens

easyrider
niedziela, 13 czerwca 2021, 15:12

Angielskie desanty to wkrótce będziemy oglądać tylko w filmach. Póki ich "postępowi" nie ocenzurują i nie wrzucą do prohibitów. Póki co to studenci Oksfordu zdjęli portrety Elżbiety II, jako symbolizujące - ich zdaniem - opresyjną przeszłość kolonialną. Tych mózgów już nic nie wyleczy.

Davien
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 09:18

U nas postępowa młodzież zdejmuje w szkołach ikony św. Jana Pawła II. Polska zmierza ku samozagładzie skoro młodzież woli ateizm, bezbożnictwo i socjalizm zamiast katolickiej gospodarki wolnorynkowej. Chrystus płacze widząc co zostało z narodu, który kiedyś cierpiał krzyż Europy walcząc z faszyzmem i komunizmem.

Wawiak
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 00:33

Jedno solidne manto i zmądrzeją. Przykre, ale prawdziwe. Obyśmy tylko my przy okazji nie oberwali.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 13 czerwca 2021, 22:29

Najgorsze jest, że nawet ci, którzy są normalni boją się mówić to co myślą, bo mogą mieć problemy. Zarówno z różnymi urzędami jak i w miejscu pracy. Jakby mi ktoś powiedział 30 lat temu, że tak będzie w Anglii, to bym go zwyczajnie wyśmiał.

y
niedziela, 13 czerwca 2021, 13:46

Alternatywna historia? Jak to zwykle w Rosji...

zagłodzony propagandą
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 09:43

Alternatywną historię to mamy nad Wisłą co 30-40 lat, więc zajmij się lepiej własnym podwórkiem.

Sumienie
niedziela, 13 czerwca 2021, 11:00

Hit poligon to poligon

Tweets Defence24