Brytyjscy komandosi ćwiczą z Białorusinami

3 marca 2020, 12:15
980x551-new_mq180045004
Żołnierz 42 Commando Fot. Royal Navy
Reklama

Winter Partisan to kryptonim ćwiczenia wojsk specjalnych, które trwa właśnie na terytorium Białorusi. W bilateralnym przedsięwzięciu bierze udział trzydziestu żołnierzy 42 Commando Royal Marines („zielone berety” z Devon) i kompania żołnierzy 103. Samodzielnej Brygady Mobilnej (gwardyjskiej) z Witebska.

To nie pierwsze wspólne ćwiczenia Brytyjczyków z Białorusinami. Latem ubiegłego roku gośćmi na Wyspach byli nasi wschodni sąsiedzi, którzy brali udział w rywalizacji Cambrian Patrol, w czasie której zdobyli srebrny medal, a także w ćwiczeniu Urban Ranger wraz z 2. batalionem pułku Royal Irish.

Obecnie prowadzony Winter Partisan ma trwać w dniach 1 – 14 marca i weźmie w nim udział 30 Brytyjczyków, a także kompania biorąca udział w operacjach pokojowych ze składu 103. Samodzielnej Brygady Mobilnej – jednej z trzech dużych jednostek klasyfikowanych na Białorusi jako siły specjalne.

Pierwsi Royal Marines przylecieli na Białoruś jeszcze pod koniec lutego, na pokładzie samolotu A-400M Atlas. Byli to logistycy. Komandosi dołączyli do nich najprawdopodobniej w niedzielę.

Przedmiotem ćwiczenia jest przetrwanie, kamuflaż i poruszanie się w warunkach zimowych, w tym także na nartach i przy użyciu sprzętu wspinaczkowego. W jego trakcie Brytyjczycy i Białorusini mają działać w mieszanych zespołach. Całość ma zakończyć test sprawności.

Winter Partisan to największe ćwiczenie na Białorusi z udziałem brytyjskich żołnierzy do tej pory, jednak niewykluczone że współpraca będzie się zacieśniała. Jak podają źródła brytyjskie programowi szkoleniowemu ma towarzyszyć „budowa zaufania i wspólnego zrozumienia” w tym zajęcia kulturalne m.in. na temat historii obydwu krajów i ich udziału w drugiej wojnie światowej. Całe przedsięwzięcie jest ciekawe biorąc pod uwagę, że Białoruski Siły Zbrojne ćwiczą przede wszystkim samodzielnie bądź wspólnie z wojskami Federacji Rosyjskiej. Czas pokaże czy współpraca wojskowa z krajami Europy Zachodniej wejdzie na stałe do kalendarza białoruskich sił zbrojnych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 41
Reklama
Meg
wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:51

No to się opowiedzieli, po której stronie staną

Ola
sobota, 7 marca 2020, 12:19

W końcu od czegoś trzeba zacząć. :) Niezły pomysł.

Ech
środa, 4 marca 2020, 00:57

Na Bialorusi sie odbwaja wybory (zreszta skoro na UKrainie pro zachdni majdan mogl obalic demokraytcznie wybranego prezdenta to co to znaczy?) Na Bialorusi w tej chwili nie ma mocnej opozycji. POlski RZad zamiast liczyc ze jakas opozycja obali Lukasznke (i uzywac do tego tez polska mnijszosc) lepiej by dogadala sie z lukaszenka. Miec poprstu polityke wschdnia na miare krolow a nie zapyziala. To Amerykanie tam lataja (Pompeyo) Brytyjczycy a my co? wstyd. .. Czytam tez ze Rosjanie naciskaja na Lukaszenke. STrasza go podajac przklad np Libi Kadfiego czy Iraku i Husaina. Obaj podawali rece dla Zachdnich politykow a gdy przszlo co do czego zostali zabici a ich kraje podzielone. Rosjanie mowie -~"UWazaj bo Zachod zrobie z Toba to samo. My prznajmije bedziemy trzmac Ciebie i Bialorus w spokoju". Czy to prawda czy nie nie wiem. Ale my pownnsmy miec lepsza polityke i wzgedem Bialrusi, IRanu czy IZreala czy USa (popratsu swoja niezalezna polityke)

Meg
wtorek, 6 kwietnia 2021, 10:55

To co robią Białorusini u siebie to ich sprawa. To co się dzieje w polityce międzynarodowej jak najbardziej. Łukaszenka to zaplecze Putina A Ukraina USA. Nie powinniśmy stawać po żadnej stronie A już na pewno nie po stronie USA.

bender
czwartek, 5 marca 2020, 16:07

Wbrew temu co Ci się wydaje demokratycznie wygrane wybory nie dają legitymizacji do późniejszego łamania prawa. Co prawda to często spotykany punkt widzenia (m.in. tak myślał Hitler, Łukaszenka, Putin i właśnie Janukowicz), ale błędny. Akurat Ukraińcy spostrzegli się szybciej niż Rosjanie, Białorusini czy swego czasu Niemcy i wypowiedzieli posłuszeństwo skorumpowanemu złodziejowi, a gdy ten w odpowiedzi wydał rozkaz strzelania do własnego narodu, automatycznie pozbawił się mandatu do sprawowania władzy. I niech to będzie jasny przekaz dla wszystkich osobników z dyktatorskimi zapędami.

cuda
wtorek, 3 marca 2020, 23:59

Anglicy przygotowują Łukaszenkę na próbę zamachu stanu. Polska co zabawne gra tu rolę złego policjanta i w razie ugięcia się byłego szefa Kołchozu przez Rosją będzie sugerować interwencję Polsko-Amerykańską w celu stabilizacji wschodniej flanki.

Amo
wtorek, 3 marca 2020, 23:46

Dosyć ryzkowna zabawa, dopóki u władzy jest Łukaszenka.

Wojmił
wtorek, 3 marca 2020, 22:35

Znaczenie tego wydarzenia jest zdecydowanie przereklamowane...

werte
czwartek, 5 marca 2020, 04:17

Bo jedynie o reklamę tu chodzi.

Polak
wtorek, 3 marca 2020, 20:32

30 (sic!) brytyjskich, a w tych Zapadach biorą udział tysiące Rosjan plus Rosja ma bazy na terenie Białorusi. Nie ma co nawet więcej pisać.

andys
niedziela, 8 marca 2020, 15:15

Rosja nie posiada baz na terenie Białorusi .

Angol
wtorek, 3 marca 2020, 18:35

Cale 30 ludzi? Fiufiufiu

bropata
wtorek, 3 marca 2020, 18:21

Będzie z tego nowy?!

BUBA
wtorek, 3 marca 2020, 18:11

Moze bialorus przejdzie na nasza strone.

Ein
wtorek, 3 marca 2020, 17:09

No, no ale Łukaszenko zagrał na nosie Putinowi! Co za demonstracja! Ten Atlas, co przyleciał do z komandosami, podkołował pod sam terminal, żeby sobie kto trzeba mógł zrobić fotki i przesłać do centrali. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt miejsca, w którym odbywa się ćwiczenie NATOwsko-białoruskie (mhm, to właśnie są ćwiczenia paktu z SZ Białorusi - nie inaczej)... otóż, ćwiczą na poligonie wcześniej wykorzystywanym do agresywnych manewrów Zapad (2017 - ostatnia edycja, z oczywistym "wrogiem" w postaci NATO)... no ale mamy 2020 i baćka walczy o przetrwanie, a kimś kto dybie jest Wołodia. To się Białoruś wybija na "niepodległość". Ofc to wszystko gra, ale chyba bardziej Łukaszenka nie mógł pokazać Putinowi Lichockiej, to jest jawne postawienie się Rosji. Aż dziwię się, że w komentarzu do newsa nie ma nic na temat tła i reperkusji tego wydarzenia dla sytuacji geopolitycznej i co to w praktyce oznacza. I jeszcze jedna, bardzo, bardzo istotna sprawa. Tu ćwiczą elitarne oddziały i choć mowa jest o "działaniach pokojowych, pomocy w ramach ONZ" to przecież komandosi nie są... powiedzmy sobie wprost... od tego. Oni są od działań stricte bojowych, na tyłach wroga, sabotażu, niszczenia kluczowych celów przeciwnika. To też wymowne. Ostatnie dwa zdania w newsie to trochę mało. To naprawdę COŚ. Takie demonstracji wobec Rosji na Białorusi nie było nigdy, widać ostro się tam kotłuje, co jest dla nas dobrą informacją, szkoda tylko że mamy dyplomatołków, a nie profesjonalistów w MSZ, a sami decydenci też pozostaną bierni. Wielka szkoda, bo można by te pęknięcia starać się pogłębiać i jak w ostatnim stoi, zaproponować współpracę / manewry pod auspicjami Paktu, udział Białorusi w ćwiczeniach Partnerstwa dla Pokoju itd itp. To pewnie i tak będzie robione, szkoda że nie z naszej inicjatywy, przez sojusz. Niech Putina skręca.

andys
niedziela, 8 marca 2020, 15:19

Wielokrotnie pisałem, że działania Łukaszenki sa uzgodnione z Putinem. Oba państwa zainteresowane sa wyjsciem z izolacji , więc wykorzystują takie inicjatywy (przy okazji-z czyjej inicjatywy zorganizowano te ćwiczenia -Białorusi czy WB?).

werte
wtorek, 3 marca 2020, 20:09

Nic się nie kotłuje i nikogo na Kremlu nie skręca. To zwykła pokazucha Łukaszenki podobna do ostatniej wizyty Pompeo z której nic niestety nie wynika. Mińsk udaje że przekreśli trzy dekady powolnego staczania się w stronę Rosji i że ma jakikolwiek wybór choć wszyscy wiedzą że nie ma żadnego. To tylko wygibasy dyktatorka i odwlekanie nieuchronnego wchłonięcia przez Rosję. Czas gra na korzyść Putina.

nol
wtorek, 3 marca 2020, 23:50

I tak masz myśleć. Białoruś wchłonięta przez Rosję to bieda i zacofanie.

clash
wtorek, 3 marca 2020, 23:23

Jest dokladnie na odwrot . Czas gra na niekorzysc Putina.Bialorus to widzi i chyba bedzie probowac wyrwac sie od Rosji . A tylko 30 zeby Rosja nie skarzyla sie ze ma NATO w swojej strefie wplywow . ….

werte
wtorek, 3 marca 2020, 15:54

Ciekawe skąd wezmą teraz śnieg na Białorusi? To będzie raczej Spring Partisan.

Marek1
wtorek, 3 marca 2020, 15:53

Ciekawe dlaczego MON Białorusi chce współpracować z Angolami, Kanadyjcami, a z Polakami NIE chce. Odpowiedz jest prosta - zadziwiająca głupota "władców" III RP w tym względzie. Na pocz. lat 90-tych Białoruś proponowała kilkukrotnie Polsce unię celną i gospodarczą, z perspektywą dalszego zacieśniania stosunków. Niestety, styropian i jego czerwoni (pardon - różowi) pomagierzy, pogrobowcy nieboszczki PZPR, skutecznie zignorowali wszelki próby Mińska idące w tym kierunku. Ale to już historia, choć skądinąd skandaliczna i na kilometr śmierdząca agenturą i głupotą ówczesnych włodarzy. Przez kolejne 25 lat kompletnie NIC nie zrobiono, by choćby spróbować "wyłuskać" Białoruś z czułych objęć Moskwy. Mówiąc o polskiej polityce wschodniej, trzeba stwierdzić, że takowej nigdy NIE BYŁO. I to pomimo asygnowania sporych kwot na działalność np. TV Biełsat z ZEROWĄ jej skutecznością w oddziaływaniu na społeczeństwo białoruskie.

Łukasz
środa, 4 marca 2020, 07:57

Nie ma powodu do dodatkowego, demonstracyjnego denerwowania Rosji. Nic na tym byśmy nie zyskali. Nie ma sensu wychodzić przed szereg. Jednak współpracujemy z Białorusią mniej ostentacyjnie, w obszarach gdzie prawdopodobieństwo sukcesu jest większe.

Ammo
wtorek, 3 marca 2020, 20:02

Niestety ma przedmówca pełną rację. Tylko wymiana elit politycznych na świadome i nieskorumpowane może zakończyć ten festiwal głupoty trwający już 30 lat. I oby nie było za późno...

bender
wtorek, 3 marca 2020, 18:35

Obudź się, od ostatnich wolnych wyborów w 1994 mają Łukaszenkę co wyklucza jakąkolwiek bliższą współpracę, bo jak wyobrażasz sobie współpracę z tyranem, mordercą i złodziejem? Od 2009 funkcjonowało Partnerstwo-Wschodnie, gdzie realizował się Minister Sikorski kusząc Łukaszenkę europejskimi pieniążkami, ale wtedy batka wolał tanią ropę z Rosji.

Marek
środa, 4 marca 2020, 09:18

Ja sobie jak najbardziej wyobrażam współpracę z każdym o ile taka współpraca jest dla nas korzystna. Zgadzam się jednak z wyrażonym tu już poglądem, że w takich jak ten przypadkach nie należy wychodzić przed szereg. Coś takiego może nam się odbić czkawką.

ja
środa, 4 marca 2020, 00:51

Alez Ty naiwny. Szok

Hoost
wtorek, 3 marca 2020, 15:42

Wkl. Brytania która do Białorusi ma kilka tysiecy kilometrów odbywa tam szkolenia i ćwiczenia wojskowe a Polska która ma Białoruś za miedzą i do tego dla której ten obszar ma strategiczne buforowe znaczenie nie utrzymuje praktycznie żadnych kontaktów ani wpływów i nawet nie próbuje ich uzyskać w żadnym wymiarze nawet nie wspominając o wymiarze militarnym. To nawet nie zasługuje na komentarz bo to jest po prostu żenada...

Zbigniew
wtorek, 3 marca 2020, 20:02

Sporo w tym racji. Polska racja stanu wskazywała by na taką współpracę z Białorusią, która nam niosłaby nadzieję na zbliżenie państw i ludów kiedyś żyjących we wspólnej państwowości polskiej.

środa, 4 marca 2020, 17:25

A może właśnie dlatego Białorusini nie chcą tego zbliżenia?

Matnet
wtorek, 3 marca 2020, 15:17

Anglicy w kontaktach z Rosją i jej przybudówkami są nadzwyczajnie naiwni. Kiedyś sprzedali im silniki odrzutowe, na których potem latały migi 15. Teraz to, przecież Białoruś to kolejna rosyjska gubernia z trochę większą niż w ich standardach autonomią

mc.
wtorek, 3 marca 2020, 14:31

Nie podaliście najważniejszej informacji - samolot "NATO" wylądował w Mińsku, podkołował najbliżej miejsca skąd mogli go obserwować cywilni goście lotniska - choć mógł i powinien wylądować w Witebsku. Cała ta akcja to pokazanie Rosji, że na nich się świat nie kończy (a może że Rosja jest na końcu świata ?)

werte
wtorek, 3 marca 2020, 20:03

To już tylko wisienka na torcie. Najważniejsza jest sama obecność Brytyjczyków. Choć faktycznie Białoruś jest już stracona dla Zachodu. Te ćwiczenia to tylko pokazucha Łukaszenki bez jakiegokolwiek znaczenia.

Marek
środa, 4 marca 2020, 09:21

Jeśli jak piszesz jest stracona dla Zachodu, to niekoniecznie musi być w 100% zależna od Rosji. A coś mi mówi, że im mniej ten kraj jest od Rosji zależny, tym dla nas jest lepiej.

werte
czwartek, 5 marca 2020, 04:15

Niestety musi. Putin to nie łagodny i oświecony władca z bajek ale zbir jakich mało i nie toleruje miękkiej zależności. Jeśli coś co i tak w praktyce jest od niego zależne nie chce się podporządkować to marny los. Łukaszenka co byśmy o nim nie mówili nie jest szaleńcem i doskonale o tym wie. To co oglądamy obecnie to tylko zwykła pokazucha w nadziei że USA są na tyle skłonne wejść do gry że zapomną 3 dekady jego terroru i zapewnią mu nietykalność. Rosja może czekać ile potrzeba bo i tak ma Białoruś pod kontrolą ale gdyby jakimś cudem Łukaszenka dostał takie gwarancje to nagły przypadek albo inny majdan załatwi tę kwestię momentalnie. A wybory na modłę krymską oficjalnie przyłączą Białoruś do Rosji. PS To nas z pewnością lepiej ale to jedynie Twoje pobożne życzenia nie mające niestety (bo sam wolałbym żeby miały) oparcia w faktach.

Marek
wtorek, 3 marca 2020, 13:56

Czyżby Białoruś niekoniecznie chciała pełnej integracji z wschodnim "dobrobytem"?

mosze
wtorek, 3 marca 2020, 13:27

A gdzie będą ćwiczyć na Białorusi zastosowanie sprzętu wspinaczkowego?

Orthodox
wtorek, 3 marca 2020, 18:03

O zimowe warunki też nie będzie łatwo.

Daniel
wtorek, 3 marca 2020, 13:27

Czy Rosjanie poprzez Białoruskie Siły Specjalne nie poznają taktyki Brytyjczyków? Przedziwna sprawa.

Dorset men
wtorek, 3 marca 2020, 16:51

Czy masz jakiekolwiek dowody czy chociaż udokumentowane wiarygodne przesłanki, by uważać, że Brytowie będą na tyle nie rozważni, by zdradzać swe taktyczne tajemnice potencjalnemu wrogowi? Jeśli nie masz, to akurat twoje pytanie okazuje się nadzyczaj "przedziwne"!!

dim
środa, 4 marca 2020, 06:07

obaj macie rację, obie strony z pewnością robią w tej sprawie "co w ich mocy"

Marek
środa, 4 marca 2020, 09:22

A to akurat nie ulega wątpliwości.

Tweets Defence24