Jak poinformowała agencja TASS, zakończenie badań i testów nowego rosyjskiego pancerza ceramicznego planowane jest na początek 2021 roku. Pozwoli to na potencjalne wdrożenie go do produkcji i wykorzystanie w najnowszych różnego rodzaju rosyjskich wozach bojowych.
Informacje na ten temat przekazał rosyjskim mediom dyrektor generalny spółki AO Technodinamika (wchodzącej w skład rosyjskiej korporacji Rostec) Igor Nasienkow. Według Nasienkowa obecnie realizowane mają być badania i testy fabryczne, które mają zostać zakończone planowo w przeciągu 3-4 miesięcy. Dodał też, że nowy produkt jego spółki ma charakteryzować się niską masą własną przy jednocześnie wysokiej odporności na amunicję artyleryjską oraz czołgową i ma być wykorzystywany przy produkcji różnego rodzaju rosyjskich pojazdów opancerzonych.
Czytaj też: T-14 Armata dla rosyjskich sojuszników
Nowy pancerz ceramiczny opracowywany przez Stowarzyszenie Produkcji Kruszywa z Ufy ma bazować na ceramice korudowej, która jest wysokowytrzymałym materiałem produkowanym na bazie technologii tlenku glinu. Obecnie pancerz ceramiczny jest wykorzystywany jako jeden z głównych elementów pancerza kompozytowego, który stanowi m.in. podstawę opancerzenia współczesnych czołgów podstawowych. Charakteryzuje się dużą twardością i niską gęstością, a jego głównym zadaniem jest pochłonięcie energii kinetycznej efektora w trakcie jego fragmentacji, a także zmiany kierunku jego penetracji w celu uniemożliwienia penetracji pancerza.
Po pomyślnym przejściu wspomnianych wyżej prób wspomniany nowy pancerz ceramiczny może trafić m.in. do produkcji jako jeden z elementów opancerzenia najnowszej rodziny rosyjskich wozów bojowych bazujących na platformie Armata. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podpisało z koncernem UWZ w trakcie Międzynarodowego Forum Techniczno-Wojskowego "Armia 2018" pierwszy kontrakt na seryjne dostawy czołgów podstawowych T-14 Armata i bazujących na jego podwoziu ciężkich bojowych wozów piechoty T-15 Armata dla SZ FR. Według zapisów umowy dostarczone mają zostać 132 pojazdy obu typów. Obecnie na uzbrojeniu rosyjskiej armii znajduje się ok. 20 wozów produkcji przedseryjnej, które dotąd brały udział w defiladach i dotychczasowych badaniach i testach.
Czytaj też: Ruszyła produkcja seryjna T-14 Armata
Z kolei w sierpniu br. poinformowano o rozpoczęciu produkcji seryjnej czołgów podstawowych T-14 Armata oraz planach wprowadzenia pierwszych egzemplarzy do służby liniowej już w przyszłym roku. Wszystko wskazuje na to, że T-14 Armata będzie pierwszym na świecie seryjnie produkowanym i wprowadzonym do służby liniowej czołgiem podstawowym IV generacji. Wóz ten został zaprojektowany w zupełnie nowym układzie konstrukcyjnym z bezzałogową i lekko opancerzoną wieżą oraz silnie opancerzonym kadłubem, a główny nacisk położono na maksymalne zwiększenie przeżywalności załogi. Plany rosyjskiej armii zakładają także wprowadzenie do służby liniowej innych wersji wozów bojowych bazujących na platformie Armata.
Lekko opancerzona wieża niczego dobrego nie wróży.
Dostanie pociskiem i po wierzy
Hm, a co z powłoką ablacyjną, jasne że nie na dziś ale na te pół wieku będzie jak znalazł
Reasumujac,wiemy ze nic nie wiemy,ale mielić śmiało możemy.
W planach jest już T-14 z bozonowym polem siłowym (2021) na razie w przedniej egzosferze, w 2022 planują pokrycie dookólne.
w 23 r. wchodzą pierwsze egzemplarze pocisków temporalnych dla armat w T14.
To tak jak w F-35.
Tutaj należy wreszcie podjąć konkretne decyzje o dofinansowaniu i dalszym rozwoju polskich pancerzy ceramicznych i kompozytowych, które to mogą być wykorzystane dla wielu projektów modernizacyjnych. Co wielu zastanawia to fakt, że pieniądze na badania i rozwój w setkach milionów złotych są dostępne co roku jednak wykorzystywane tylko w niewielkiej ilości. Dalej warto wznowić i dofinansować prace nad polskim systemem ASOP a dobry system kamuflażu już mamy co nie oznacza, że i tego nie należy rozwijać.
Idea pancerza opiera się na strukturze plastra miodu zamkniętego z dwóch stron płytami ( coś jak płyty kartonowe ) Strukturę plastra miodu tworzy tzw poliamid wzbogacony molibdenem a pokrycia są z płyt ceramicznych tzw ceramiki kwarcytowej jako wzmocnienie dorzucono między warstwami płyt ceramicznych tzw wkładki /maty teflonowe a wszystko to zamknięte w kadłubie którego struktura to aluminium utwardzony dyspersyjnie ..
Czekamy na pancerz diamentowy. Ten to dopiero bedzie pochlanial energie kinetyczna!
Nie ma co kpić. Pancerz z elementami z korudytu był już w T-80U. W komorach policzków wieży są kulki z niego zalane aluminium. Nie we wszystkich, późne serie mają pancerz z plastrami których komórki wypełniano polimerami. Taką wersję pancerza wieży mają np T-80U Korei Połódniowej.
Może i fajny ten T-14, ale nie pływa...
I po co ten sarkazm siem pytam. T-14 to mbt a nie istnieje żaden pływający mbt. Co najwyżej może pokonać rzekę po uprzednim przygotowaniu dnem. Nasze BWP i KTO bo za pewne o to panu chodzi pływają i dobrze że pływają. Jeśli również chodzi ci o to by BWP posiadał masę MBT to żeś pan na łeb upadł całkowicie bo np. izraelski Namer to nie BWP. Proponuje zapoznać się ze specyfikacją BWP oraz zadaniami które stawia się przed nimi na polu walki i nie mam tu na myśli zadań policyjnych na bliskim wschodzie.
Założenia taktyczne dla naszych BWP był chyba tworzone wówczas gdy miały stanowić awangardę armii pancernej prącej na zachód Europy, wówczas forsowanie przeszkód wodnych obok wysadzonych przez obrońców mostów miało sens, obecnie w ramach zadań obronnych zbyt wielu nieprzebytych rzek do forsowania u nas raczej nie ma i chyba lepiej byłoby się koncentrować na integracji z dobrym PPK, niż za wszelką cenę stawiać na pływalność. Z tego samego powodu nie rozumiem dlaczego w ogóle upieramy się na posiadanie gąsiennicowych BWP, może nasze drogi nie są najlepszej jakości, ale są na tyle gęste, że jakoś trudno mi sobie wyobrazić gdzie KTO mógłby się zakopać - może przy ograniczonych środkach lepiej skoncentrować się na innych priorytetach?
Rozumiem że pojęcie ataku czy też kontrataku nie bierzemy pod uwagę? Użycie pływających BWP w UW nie tyle podyktowane było atakiem na hip hip hura uwzględniając przy tym brak mostów które zrozpaczone wojska NATO wysadziły a tym że opancerzenie tych bmp było wówczas wystarczające a na pewno dobre przy zachowaniu ich pływalności. Tu nie chodziło o to że życie sołdata jest g**** warte no ale mit pozostał. Przypominam że Zssw30 jest zintegrowana z dobrym ppk czyli Spike. Rzek mamy sporo a większość pokonasz tam lub ówdzie to prawda /20km w górę do brodu marsz/ ale i duże rzeki bo to przecież o nie głównie chodzi. Gąsienice lepiej niż koła dają radę w terenie /serio tak jest/ bo nie chodzi tu przecież o drogi ubite szutrowe nie mówiąc już o asfalcie. Proponuje ruszyć w teren mojej Polski Północnej i wschodniej Jesienią lub zimą. Jest pięknie i pieruńsko grząsko. Daje ci słowo koło nie da rady. Piorytety to dokończenie Borsuka i jego jak najszybsze wdrożenie oraz praca nad wersjami specjalistycznymi. Piorytet to OPL bo ta leży jak Polska długa i szeroka /Narew/ i tak dalej i tym podobne proszę pana. Negowanie wszystkiego "bo Polskie" wszelkimi metodami pomimo że wojsko tego chce to sabotaż jawny tym bardziej że akurat zssw30 już ukończony a NPBWP jest na dobrej prostej. Nie pisze że ktoś to towarzysz czy też osoba współpracująca z obcym koncernem bo tego nie wiem ale na pewno teksty negujace coś co akurat wychodzi są strasznie irytujące i powinny martwić nas wszystkich. Rosjanie Niemcy czy Amerykanie niech robią i ogłaszają co tylko chcą. My róbmy swoje. Wiele nie gra w MON ale więcej optymizmu życzę bo gorzej być już chyba nie może:)
Popatrz na czas dolotu spike ,a na maksymalną odległość rażenia. Tu potrzebna jest odmiana naddźwiękowa
Może w przyszłości, na razie Spikeowi atakującemu w trybie z górką nic nie grozi.
A może nasze założenia taktyczne dla naszych BWP zakłada atak na wschód.
To by wyjaśniało wymóg pływalności Borsuka, bo innego logicznego wyjaśnienia raczej nie znajdzie...
Jak sża napisał tak, to znaczy że ruskie mają w pierwszej kolejności wszystkie mosty na celowniku i pływalność jest niezbędna. Poza tym będzie druga wersja borsuka dopancerzonego, niepływającego, więc niech sie towarzysze ze wschodu nie martwią aż tak bardzo.
Duża twardość, niska gęstość... czyżby pora na powrót pocisków HESH do uzbrojenia czołgów NATO?
To i tak bedzie element pancerza warstwowego. HESH jest na takie mało skuteczny. Po 2gie HESH dalej jest w uzyciu o ile mi wiadomo mimo ze jest to raczej niszowe zastosowanie.
Tylko Brytania ich używa, z większych krajów
Jak donosi portal spotnik nowy pancerz ma być 2.5x lepszy od amerykańskiego, 3x od niemieckiego, 4.15x od włoskiego, 5.5x od hiszpańskiego, 8x od polskiego i 12.789x od marokańskiego.
A Polacy stracili kompetencje w produkcji pancerzy stalowych i zostali zmuszeni do kupna licencji, a co do dopiero ceramika?
A w Borsuku co niby jest?
Chyba i ceramiczny, w opcji.
Wg twojego przedmówcy pancerz tekturowy, o niskiej masie i wysokiej
a w bolandzie dialogi, przewały na szpitale 'polowe' i kropidła bojowe, chociaz polski przemysł jako jeden z pierwszych na świecie potrafił np produkować spore arkusze grafenu, z których mozna tworzyć kompozyty.
Nareszcie kompetentny artykuł na ten temat, ze chodzi o NOWY pancerz korundowy, bo takie to już były na niektórych wersjach T-64. Interia bredziła tak, jakby Rosja pierwszy raz ceramiczny pancerz stworzyła.
Funku, żadna wersja T-64 nie miała pancerza korundowego ale zwykła stal pancerna z wkładami fiberglasowymi.
To prawda, żadna wersja T-64 nie miała takiego pancerza. Taki jest na dużej części T-80U, poza późnymi seriami które miały pancerz wieży z T-80UD. Wkłady fiberglasowe stosowano tylko w przednim pancerzu kadłuba w T-64, T-72 i T-80.
Ty nie możesz powstrzymać się od błaźnienia... Niektóre wersje T-64A miały pancerz znany w NATO pod nazwą Combination K, który miał wkładki korundowe. Za to wierzysz w IRST na F-22 i supercruise w F-35... :)
Funku Composition K to stal, fiberglass i ceramika beż żadnych wkładek korundowych. A F-22/35 w przeciwieństwie do ich nieudanej podróbki czyli Su-57 mają i IRST z prawdziwego zdarzenia( a nie kiepskie rosyjskie OLS i supercruise czego Su-57 nie ma:))
To wszystko mają i f-22 i f-35 w przeciwieństwie do nielota su-57. Ze starymi silnikami od su-35 i większej masie ledwie się trzyma w powietrzu, a po zaprojektowaniu w typowym sowieckim stylu świeci na radarach jak zachodni bombowiec co potwierdziło Hindusi wycofując się że współpracy po utopieniu milionów dolarów w rosyjską myśl techniczną.
Moim zdaniem - pancerz ceramiczny to za mało, proponuje dodać hipersoniczny lub turbo, ewentualnie nie majacy analogow bo inaczej to na nikim nie zrobi wrażenia...
Cóż, nie na darmo mówią że gdyby głupota unosiła w powietrzu to niektórzy fruwali by jak gołębie.
Położenie nacisku na przeżywalność załogi to największa nowość w rosyjskiej armii. Dotychczas żołnierz nie liczył się wcale. Przecież rosyjscy generałowie zawsze mawiali: ludzi u nas mnogo...
Demografia Rosji w najbliższym czasie nie będzie sprzyjać, więc musieli zmienić nastawienie. U Nas niestety też pod tym względem nie ma rewelacji.
Demografia demografią ale chyba problem leży gdzie indziej. Przed IIWŚ ZSRR żyło około 120-150 mln. Czyli średnio tyle co teraz. Podobnie sprawa miała się z osobami zdolnymi do służby wojskowej. Duża część sowieckiego społeczeństwa zwyczajnie nie była do tego zdolna z wielu powodów. Między innymi chroniczny, wielopokoleniowy alkoholizm ze wszystkimi negatywnymi skutkami, wielopokoleniowe niedożywienie i wiele innych czynników społecznych i demograficznych. Wiele tych czynników jest aktualnych dzisiaj. Tylko w tamtych czasach obsługi sprzętu można było nauczyć małpę, a obecna technika wojskowa stawia jednak większe wymagania. Dlatego nawet do rosyjskich decydentów dotarło, że zwyczajnie ich nie stać na utratę w takim tempie jak w IIWŚ wykwalifikowanego personelu chociaż ludzi u nich mnogo.
Nie prawda. Produkcja dobrze opancerzonych pojazdów wiąże się z misjami stabilizacyjnymi a więc ich charakterystyką które są u nich nowością. Czekam z utęsknieniem na wasze propozycje np. 50-60 tonowe KTO/BWP
znaczy się Rosja będzie stabilizować Ukrainę?
A Amerykanie Polskę? Ale wracając do tematu. Irak. Syria. Karabach póki co.
Jak na razie Trzciun to Rosja jedynie zdestabilizowała Syrię, w Iraku nie mają czego szukać a wKarabchu dawno po nich sladu nie będzie zanim w pogóle T-14 się tam pojawią:)
Ceramika KORUNDOWA a nie korudowa.