Reklama

Siły zbrojne

Rok polskich F-16 w Kuwejcie. 2000 godzin lotu

 • Fot. U.S. Army
  Fot. U.S. Army

Polscy piloci na samolocie wielozadaniowym F-16 przekroczyli 2000 godzin nalotu w ramach misji Operation Inherent Resolve. Jak podkreśla Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, od pierwszego lotu PKW OIR Kuwejt minął ponad rok. 

Jak informuje DORSZ, po zakończonym, ponad 5 godzinnym jubileuszowym locie, na płycie lotniska na pilotów czekali dowódca PKW OIR Kuwejt ppłk pil. Łukasz Piątek wraz z oficerem operacyjnym, oficerem wychowawczym, dowódcą zespołu obsługi technicznej oraz ekipą techników, którzy już po lądowaniu złożyli pilotom gratulacje oraz życzenia składne tradycyjnie każdemu pilotowi „tylu samo lądowań do startów”. 

Celem misji PKW OIR KUWEJT w „Operation Inherent Resolve”, jest prowadzenie rozpoznania lotniczego na rzecz sił międzynarodowej koalicji, realizujących zadania skierowane przeciwko tzw. państwu islamskiemu w przestrzeni powietrznej Republiki Iraku i nad trenem kontrolowanym przez tzw. państwo islamskie.

F-16 przygotowując się do startu
Fot. DORSZ

Polski Kontyngent Wojskowy pełni misję w Kuwejcie na mocy postanowienia podpisanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę z dnia 17 czerwca 2016 o użyciu Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve. Na wyposażeniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kuwejcie są 4 myśliwce F-16, dysponujące między innymi zasobnikami DB-110.

PKW OIR Kuwejt to pierwsza, operacyjna misja zagraniczna polskich F-16. Drugą jest rozpoczęta na początku maja zmiana misji nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich (ang. Baltic Air Policing). Maszyny tego typu wcześniej wielokrotnie brały udział w ćwiczeniach poza granicami Polski, w tym na przykład w manewrach Red Flag.

Czytaj więcej: NATO interweniuje nad Bałtykiem. "Osiem startów alarmowych w tydzień"

Reklama

Komentarze (8)

 1. kil

  mamy tylko 48 szt F-16. I porywamy sie na misje zagraniczne. A Francuzi chcieli z 3lata temu jeszcze nas wykorzystac . Jak bedziemy mieli ponad 200 szt F-16 i F-35 to wtedy mozemy cos wysłac. Teraz nie mamy czym chronic własnego nieba, musza za nas robic to amerykanie

  1. rączki całuję piętą zamiatając

   Nauka, doszkolenie, współpraca, poznanie procedur i kolegów po fachu, nalot, "psycha" pilotów - to wszystko są zyski... Zatem, przedmówco szanowny, nie zgadzam się z wypowiedzią Twą.

 2. portier

  Polscy piloci na samolocie wielozadaniowym F-16 przekroczyli 2000 godzin nalotu ...czyli mówiąc racjonalnie i z wiedzą......4 myśliwce z w/w misji po przelocie w/w godzin za 300 godzin będą się nadawać jako eksponaty na pomniki lub szroty ....i co dalej... ..dekapitacja floty trwa .... co na to masa z MON

  1. jaś

   O czym Ty piszesz? Resurs techniczny to 8000 h, a wylatali raptem po ok. 500 h na samolot.

  2. CB

   Tak de facto, to nie są eksploatowane wg godzinowych resursów międzyremontowych, tylko wg bieżącego stanu technicznego.

 3. jam

  jeszcze mnie ciekawi dlaczego podwieszane zbiorniki i sidewindery na końcówkach zdają sie patrzeć w dół w stosunku do płatowca....???

  1. H

   Podczas lotu samolot ma pewien kąt natarcia i w rezultacie podwieszenia są skierowane prosto do przeplywajacego powietrza.

 4. jam

  mnie ciekawi jedno, jaki jest sens takich hangarów jak na zdjęciu, na pustyni.....??

  1. ktos

   Daja cien obsludze samolotow. Poza tym tak jak samochod na sloncu sie zagrzewa tak samo samolot. Przypuszczam ze pilot wsiadajacy do rozgrzanej kabiny nie jest zbyt zachwycony.

  2. Maciej

   np. słońce.... maskra

  3. dred

   sens jest taki ze nie świeci, a piasek nawet w zamkniętym hangarze miałbyś nawet w majtkach:)

 5. Luke

  A bedzie wiecej F16 czy innych nowych misliwcuw!

 6. a

  2000 godzin po 4100$ za godzinę lotu (wg dokumentacji przetargowej) to mamy 8mln dolarów (ok 30mln zł). Nieźle.

  1. jk

   na tym polega sojusz. Każdy da po trochu, niezbyt to odczuje, a jest siła.

  2. Azza

   Według MON godzina lotu F16 kosztuje ~43k zł. Czyli będzie jakie 86mln zł.

  3. Na Sibir

   Ściślej to 25tyś$/h + koszt paliwa i uzbrojenia...

 7. Arczi

  48 liczących się myśliwców 4 w Kuwejcie 4 w Litwie....pewnie kilka w naprawie czy przeglądach...za mało ich...dużo za mało...

 8. qq

  tak im idzie, jakie sukcesy? no szkolą się. walki w syrii ciagna inni.

Reklama