Siły zbrojne

Rok polskich F-16 w Kuwejcie. 2000 godzin lotu

  • Fot. U.S. Army

Polscy piloci na samolocie wielozadaniowym F-16 przekroczyli 2000 godzin nalotu w ramach misji Operation Inherent Resolve. Jak podkreśla Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, od pierwszego lotu PKW OIR Kuwejt minął ponad rok. 

Jak informuje DORSZ, po zakończonym, ponad 5 godzinnym jubileuszowym locie, na płycie lotniska na pilotów czekali dowódca PKW OIR Kuwejt ppłk pil. Łukasz Piątek wraz z oficerem operacyjnym, oficerem wychowawczym, dowódcą zespołu obsługi technicznej oraz ekipą techników, którzy już po lądowaniu złożyli pilotom gratulacje oraz życzenia składne tradycyjnie każdemu pilotowi „tylu samo lądowań do startów”. 

Celem misji PKW OIR KUWEJT w „Operation Inherent Resolve”, jest prowadzenie rozpoznania lotniczego na rzecz sił międzynarodowej koalicji, realizujących zadania skierowane przeciwko tzw. państwu islamskiemu w przestrzeni powietrznej Republiki Iraku i nad trenem kontrolowanym przez tzw. państwo islamskie.

F-16 przygotowując się do startu
Fot. DORSZ

Polski Kontyngent Wojskowy pełni misję w Kuwejcie na mocy postanowienia podpisanego przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę z dnia 17 czerwca 2016 o użyciu Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve. Na wyposażeniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kuwejcie są 4 myśliwce F-16, dysponujące między innymi zasobnikami DB-110.

PKW OIR Kuwejt to pierwsza, operacyjna misja zagraniczna polskich F-16. Drugą jest rozpoczęta na początku maja zmiana misji nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich (ang. Baltic Air Policing). Maszyny tego typu wcześniej wielokrotnie brały udział w ćwiczeniach poza granicami Polski, w tym na przykład w manewrach Red Flag.

Czytaj więcej: NATO interweniuje nad Bałtykiem. "Osiem startów alarmowych w tydzień"

Komentarze