Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Rekordowy kontrakt na karabiny maszynowe dla Tarnowa

Inspektorat Uzbrojenia (IU) zawarł z należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ) Zakładami Mechanicznymi Tarnów S.A. kontrakt dotyczący dostaw 7.62 mm uni­wer­sal­nych kara­bi­nów maszy­no­wych UKM-2000P. Umowa obejmuje prawie 2,5 tys. sztuk broni.

W jego ramach dostarczona zostanie partia nowych ukm zgodnie z wcześniej wynegocjowaną umową na wie­lo­let­nie dostawy tej broni do Sił Zbrojnych RP (pierwsza dostawa trafi prawdopodobnie w większość do eksploatacji w oddziałach i pod­od­dzia­łach Wojsk Obrony Terytorialnej). Nowa broń jest przeznaczona do rażenia siły żywej (w tym celów punktowych i zasłoniętych) oraz pojazdów lekko opancerzonych.

ZM Tarnów mają dostar­czyć 2494 sztuki ukm w latach 2017-2019 za ponad 167 mln zł. To rekordowy kontrakt dla tych zakładów, poprzedni z 2015 roku wynosił prawie 25 mln zł za 378 sztuk tej broni.

UKM-2000M
Fot. J.Sabak

Sama procedura zakupu odbyła się w ramach negocjacji z jednym Wykonawcą – ZM Tarnów, ponieważ jest to jedyny producent tego typu broni a jej starsza wersja UKM-2000 znajduje się już w eksploatacji w SZ RP. Zakup innego typu ukm wiązałby się z koniecznością wprowadzenia nowego systemu szkolenia i typu eksploatacji.

Z informacji MON wynika również, że sam zakup związany jest też z realizacją procesu wymiany 7,62 mm karabinów uniwersalnych rodziny PK/PKM (zasilanych nabojem 7.62x54 mm) na kompatybilne z amunicją stosowaną w NATO (nabój 7.62x51 mm) w taśmie M13.

Zmodyfikowany UKM-2000P otrzymał nowe rozwiązanie regulatora gazowego, tłumika płomienia, węzła iglicy oraz wprowadzono w nim możliwość zamykania komory zamkowej w tylnym i przednim położeniu suwadła. Dodatkowo wprowadzono nową składaną i regulowaną teleskopową kolbę, chwyt pistoletowy, chwyt przedni oraz nową rękojeść lufy. Nowa broń może strzelać amunicją ślepą bez potrzeby montażu dodatkowej wkładki. 

Reklama

Komentarze (37)

 1. Zawiedziony

  Tytuł "Rekordowy" jest na wyrost. Jakby to było zamówienie dajmy na to na 200 tys. sztuk to OK. Czesi podpisali kontrakt na dostawę 500 tys. sztuk Brenów dla Pakistanu to jest REKORD.

  1. dk.

   dostawę towaru 500 tysięcy sztuk ? czy licencję ?

  2. SafeC

   To poszukaj wiejszego zamowienia na karabiny maszynowe.

  3. kkk

   Z tym rekordem Czechów to się tak nie spiesz, ponieważ dopiero uznano, że BREN2 będzie najlepiej spełniał wymagania, a sam kontrakt na licencyjną produkcję w jednym z zakładów POH jest negocjowany. Prawdopodobnie ilość też stopniała o połowę. Kontrakt Tarnowa na 2,5k sztuk UKM 7.62 w dzisiejszych czasach jest naprawdę spory....cudze chwalicie-swego nie znacie...

 2. Ktoś

  Tak swoją drogą, to nie jest przypadkiem cena z VAT? Jeśli tak, to 22% to zwyczajny transfer wewnątrzbudżetowy. Warto by też spojrzeć na wyposażenie - amerykańskie MM240L wprawdzie kosztują około $9'000 za sztukę, ale mówimy o km który w najnowszym "lekkim" wariancie wciąż waży 1,5kg więcej niż nasz UKM, i do tego jest dostarczany zupełnie "goły", bo całe oporządzenie w jednostkach jest i istnieje - jest to tylko kolejny wariant broni będącej od lat na wyposażeniu i masowo, w sposób ciągły, produkowanej

 3. Edmund

  Gen Skrzypczak swego czasu wprowadził porównanie zamawianej broni z polskiego przemysłu z bronią dostępną na rynku pod kątem m.in. cen i możliwości ("benchmarking"), co ja również postulowałem. Szybko jednak polecono Generałowi zrezygnować z tego. Okazało się, że średniej jakości broń oferowana przez polski przemysł przewyższa ceną najlepsze, najbardziej nowoczesne (a więc najdroższe) rozwiązania oferowane w tej kategorii broni.

  1. Obcy

   Wiec jakim cudem do tej pory sprzedano za granice jeden karabin UKM2000 bodajże do Słowacji? Kolejne bajki z mchu i paproci.

  2. Wawiak

   Zapominasz o podstawowym elemencie w produkcji przemysłowej - o korzyściach skali. Benchmarking jest pożyteczny naukowo, ale tak się składa, że najbardziej zaawansowane i jednostkowo najtańsze są rozwiązania tych producentów, których regularnie 'zasilają' potężne zakupy własnych rządów, które otwarcie kierują się nie interesem ekonomicznym, ale interesem narodowym. Jeżeli chce się być niezależnym graczem, trzeba zamawiać u siebie licząc się z dodatkowymi kosztami - ale też mając sensowny produkt, który kupuje się masowo dla siebie, można też liczyć na eksport. Proste? Proste. Jak ma się reklamować wytwórca rkm, który na pytanie 'to ile kupił wasz rząd' odpowiada 'niecałe 400', przy skali używania w armii macierzystego kraju grubo ponad 2000 sztuk?

 4. lk5

  Wszystko prawie dobre, ale cena...! Niestety płacimy za niezależność. Posiadamy fabrykę, która produkuje tylko na nasze (rządowe) potrzeby i za to płacimy. Gdyby tak zmusić tych misiów do konieczności eksportu swoich produktów, może by i ta cena spadła? Np. MON zamawia 50% produkcji? A tak to misie nie mają motywacji do starania się o rynek zbytu.

  1. Extern

   Dopóki armia kraju producenta broni nie kupuje tej broni w znacznych ilościach, sprzedanie takiej broni w jakiś liczących się ilościach na rynek zewnętrzny jest praktycznie nie możliwe.

 5. Valdorf

  UKM 200P 66950 zł za ok. 9 kg - 7 440 zł/kg Ford Fokus Trend- 65 000 zł za ok 1250 kg - 52 zł/kg żelastwa.

 6. Gość

  Dobrze że zdecydowano się na karabin z Tarnowa , to dobra broń i na miejscu mamy kompleksowy serwis.

 7. Wielebny

  66960,705 to chyba trochę zbyt wygórowana cena za jedną sztukę broni o kalibrze 7,62 !!! Niecałe 70 tysięcy za taką kwotę można kupić lekkie pół calówki których amunicja jest w nato od dawna, a i siła obalająca kalibru 0.5 cala jest dużo większa niż 7.62.

  1. Patcolo

   Nieśmiało zwracam uwagę iż wcześniejszym zamówieniu koszt jednostkowy wyniósł 66138 złotych gdzie tu efekt synergii. Wbrew pozorom jest to poważne pytanie bo ktoś kręci tu wałki, albo podał nierzetelne info.

  2. ds

   Nie... Zaup w Polsce zwrot w podatkach. Sprawdźcie ceny amerykańskiego odpowiednika - technologia podobna.

 8. Jan53

  Przy takiej cenie to w "pakiecie" powinna być tez pewna ilość amunicji slepej i ostrej do sprawdzenia karabinu i "ostrzelania" się zolnierzy. Poza tym Tarnow już powinien pracować nad karabinami maszynowymi na amunicje 12mm i wieksza o specjalnej budowie.Moze takiej co zatrzyma pojazdy opancerzone razem z zalogami.

  1. rozczochrany

   Takie karabiny ZM Tarnów od dawna oferuje. Nawet napędowy systemu Gatlinga czterolufowy kal 12.7 mm.

 9. xyz

  67000 PLN za sztukę (nawet przy założeniu, że w zestawie z optyką, szynami montażowymi, narzędziami serwisowymi i magazynkiem oraz pakietem serwisowym) to jest mega drogo. A konstrukcja jest odmianą licencyjną PKM. Ciekawe ile bułgarski Arsenal(który słynie z jakości produkowanych klonów/odmian licencyjnych broni postsowieckiej) krzyknął by sobie za jednego PKMa(a też mają go w wersji 7.72x51 NATO).

  1. Bac

   Czyli nie wiesz ile kosztuje konkurencja ale nasz wyrób jest mega drogi. Ok.

 10. lukas

  ile kosztuje w porównaniu taki np m249 SAW

  1. md

   3000usd

  2. uzytkownik

   Na pewno jest tańsze niż nasz UKM z tego co wiem to NZ kupiła piły na 7,62 i wychodziło jakieś 50tyś zł za szt.

 11. xyz470

  Prawidłowe podejście, raz a dobrze. To nie są koszty zwalające z nóg.

 12. Marek1

  BARDZO "słuszna" koncepcja - jednostki operacyjne będą jeszcze przez parę lat biegać ze starymi PK, a weekendowe wojsko(OT) będzie zadawać szyku z nówkami UKM. Zapewne podobna procedura będzie miała zastosowanie do WSZYSTKICH nowych syst. broni jakie bardzo powoli będą się "kroplami sączyć" do polskich SZ. Ręce same się do "oklasków" składają ...

 13. Krzychu

  Bardzo cieszy taka informacja - oby takich było więcej :-)

 14. Qba

  Nareszcie może kilka trafi do pewnych batalionów w stolicy

 15. Aro

  kasa niby duża ale, ZM Tarnów zapłacą podatek, pracownicy zapłacą podatek dochodowy i składki zus w którym i tak jest dziura ale będzie odrobinke mnniejsza, pracownicy wydadzą kasę i przy okazji zapłacą VAT, akcyze i takie tam, tak więc sporo z tej kasy wróci do budżetu innymi kanałami, gdyby wydaną tą kasę za granicą do budżetu wróciło by 0zł

  1. Irek.i

   Wiesz , tu sami eksperci . W mojej firmie płacimy po kilka tysięcy za zwykły stępel wybijający otwory w blachach . Stal specjalna to i obróbka droga . Pseudoexpertom wydaje się że jak stal s235 jest po 2,50zł za kilo to karabin powinien być tani . Stal droga , skrawanie i obróbka też . A że karabin tańszy od niemieckiego MG5 o 11 tys na jednej sztuce to mało . No i podatki w Polsce płacone czyli różnica tak na prawdę w cenie jest jeszcze większą .

  2. anakonda

   a ty uważasz ze podatku płacić nie powinni ? bez tego ta bron była by nam zupelnie nieprzydatna ,mniejszy lub wiekszy podatek płacic trzeba aby przetrwało nasze spoleczenstwo

  3. rozczochrany

   Wreszcie jakieś rozsądne głosy w tej sprawie.

 16. Bolo

  Brawo! Tak trzymać.

 17. pytajnik

  jak wyliczono w "uproszczony" sposób kosmiczną cenę Caracala to wszyscy pisali że to same specjalsy i cuda ... a tutaj tylko plucie na to że taka kasa ... i dobrze bo UKM to sprawdzona skuteczna polska broń ...

  1. CB

   Taki on polski, jak Beryl itd. Praktycznie wszystko co produkujemy jest oparte lub wzorowane na sprawdzonych, licencyjnych konstrukcjach radzieckich. Z wyprodukowaniem czegokolwiek samodzielnie i opartego tylko na polskiej myśli technicznej, mamy problem praktycznie od zakończenia II WŚ do teraz. I nie chodzi tylko o broń strzelecką, ale dokładnie to samo dotyczy niestety okrętów, samolotów, czołgów, artylerii itp. itd. Boli, ale takie są fakty...

  2. Zwiadowca

   Sprawdzona i polska to się zgadza , ale jako użytkownik starych ukm- ów , ze skutecznoscia bym się zastanowił ... Może po modernizacji błędy z materiałem dobranym do produkcji, wyważeniem, nagminnym zacinaniem się karabinu i ergonomia użytkowania zostały poprawione, ale poprzednik posiada wiele bolączek z tym związanych...

 18. Asdf

  Nie wiem nie znam sie prosze aby ktos bardziej zorientowany tez sie wypowiedzial. Czy 2500 sztuk dla naszej Armii to aby nie za malo ?

  1. anakonda

   wypada po jednym na kompanie a to raczej wystarczy

  2. Extern

   Jeśli liczyć że na drużynę czyli +/- 12 ludzi przypada jeden taki UKM to mamy ukompletowanie dla 30 tysięcy wojska czyli coś koło tego ilu piechociarzy WP liczy. No chyba że to będzie dla WOT ale to też się z grubsza zgadza.

  3. Zwiadowca

   Dla samego OT może wystarczyć , ponieważ w 6-io osobowej drużynie zmechanizowanej znajduje się jeden Karabin przewidziany jako główny środek ogniowy.. Oblicz kadre, logistykę, sztab i zakup ten powinien być wystarczający ;)

 19. Gość

  Dobra decyzja.

 20. Mike

  To 66 tys. zł na 1 karabin, nie za wiele?

  1. werona

   Musi być az tyle, gdyż 5% dla PGZ, jak żyć....

  2. as

   Odejmij podatek, który przecież zostanie w budżecie i wyjdzie około 51 tys. zł. za sztukę. Pytanie co jeszcze zostało kupione z tymi karabinami.

 21. asdasd

  http://www.thefirearmblog.com/blog/2013/07/25/germany-buys-hk121-samples-55000/

 22. takitam

  mg5 55000 dol. cena (2013)

 23. Teodor

  W Polsce jak widac zamowienie wiekszej partii broni skutkuje podwyzszeniem ceny. Z drugiej strony to strasznie droga bron, w cenie samochodu. Przypuszczam, ze bez celownikow podczerwieni, bron bylaby tansza.

  1. PRS

   ,,Stary" Rubin kosztował 80 tysi, a pewnie ,,nowy" Diament jest droższy - to odnośnie celowników termowizyjnych http://www.defence24.pl/440187,pco-sa-pokazuje-w-kielcach-nastepce-celownika-sct-rubin

 24. Tomuś z 102

  Z czego Go zrobią??? Ze złota??? 67 tysięcy za sztukę??? hmhmhm W sumie trzeba poświęcic jeszcze te karabinki ,a to już sa drogie rzeczy.....

  1. Irek.i

   Niemiecki MG5 jest po 77 tys zł . Ale o niemiecki nikt by się nie pultał bo niemiecki . 11 tys. za sztukę taniej , to mało ?

 25. ramzes

  67 tysięcy za sztukę ????

Reklama