Reklama

Geopolityka

Rekord prędkości pojazdu podwodnego napędzanego przez człowieka

fot. Damen
fot. Damen

Holenderski pojazd podwodny WASUB V, napędzany siłami ludzkich mięśni, pobił rekord świata, poruszając się w zanurzeniu z prędkością 7,42 w.

Rekord pobito podczas międzynarodowych wyścigów podwodnych ISR (International Submarine Races), zorganizowanych w dniach 22-26 czerwca 2015 r. w centrom badawczym amerykańskiej marynarki wojennej NSWC (Naval Surface Warfare Center) w pobliżu Bethesda w stanie Maryland. Pojazd WASUB V opracował zespół złożony z dwudziestu studentów i naukowców z holenderskiej uczelni politechnicznej Delft University of Technology.

Co ciekawe, Holendrzy pobili tym jednoosobowym pojazdem rekord prędkości we wszystkich kategoriach - w tym dla pojazdów dwuosobowych. Prace nad rekordowym miniokrętem podwodnym trwały około roku. Holenderski pojazd pobił rekord świata płynąc w basenie testowym David Taylor Basin o długości 900 m.

Szef zespołu WASUB V Ruben de Nie podkreślił, że sukces był możliwy dzięki pomocy finansowej sponsorów, w tym - przede wszystkim - grupy stoczniowej Damen, która dodatkowo udzielała pomocy specjalistycznej w rozwiązywaniu najtrudniejszych problemów.

Podczas zawodów ISR podkreślano, że rozwiązania prezentowane przez poszczególne zespoły mogą być przydatne już w konkretnych zastosowaniach, szczególnie jeżeli chodzi o użyte pokrycia pojazdów, badania hydrodynamiczne oraz napęd.

Reklama

Komentarze (4)

 1. jerry

  Musimy kupić takie dla naszej armii :)

  1. Obsrywator

   Nie możemy. Bo nie są polskiej produkcji

  2. X

   Pod warunkiem, że będzie uzbrojony w pociski manewrujące (przynajmniej w jeden). No i oczywiście z transferem technologii.

  3. Horben

   Oczywiście! Jedno jest pewne - pływa!

 2. sokole oko

  Cytuję " napędzany siłami ludzkich mięśni ". Tu nie chodzi o nogi czy ręce a raczej o tyłek i o ilość zjedzonego zielonego groszku lub fasoli :-)

 3. jsvp

  Zyzio nie ma pojęcia o metodach rozwoju wojskowych technologii!

 4. zyzio

  A co ta wiadomość robi na Defence 24 ? To raczej historia do Księgi Guinessa...

Reklama