Raport: w Donbasie jeńcy są torturowani

19 maja 2021, 07:48
defilada donieck 2018 fot Andrew Butko wikimedia cc by-sa 3.0
Zdjęcie ilustracyjne przedstawiające defiladę zwycięstwa w Doniecku w 2018 roku. Fot. Andrew Butko/Wikimedia/CC BY-SA 3.0
Reklama

W okupowanym Donbasie na masową skalę torturowani są jeńcy - to główne ustalenie raportu, opracowanego na zlecenie europoslanki PiS Anny Fotygi. Dokument zawiera świadectwa kilkunastu ukraińskich jeńców, przetrzymywanych w byłych zakładach materiałów izolacyjnych w Doniecku, które służą teraz za areszt śledczy.

"Musimy dołożyć wszelkich starań, aby wszyscy jeńcy zostali zwolnieni, a sprawcy zbrodni wojennych nie pozostali bezkarni. Społeczność międzynarodowa musi mieć świadomość, że stron tego konfliktu nie można stawiać na jednej szali, że mamy do czynienia z okupantem i okupowanymi, katem i ofiarami" - mówiła podczas prezentacji raportu Anna Fotyga.

Współautor opracowania, ukraiński prawnik Witalij Chekało, podkreślał, że na terenie Ukrainy od 2014 roku trwa wojna. Jak stwierdził, fakt tego konfliktu, niezależnie od tego czy nazwiemy go wojną czy nie, wpływa na sytuację międzynarodową.

"Separatyści rosyjscy na wschodzie Ukrainy popełniają zbrodnie wojenne. Poniżają ludność, stosują tortury, ludzie na tych terenach znikają, nie wiadomo gdzie, powstają trudności w przeprowadzaniu śledztw" – powiedział Chekało i dodał, że trudno jest określić, kto ponosi odpowiedzialność za te wszystkie przestępstwa.

Według prawnika wskazane kwestie stawiają pod dużym znakiem zapytania celowość istnienia organizacji międzynarodowych i ich skuteczność. "Ukraina powinna posiadać strategię uwalniania jeńców, wspieraną przez społeczność międzynarodową. Rosja powinna ponieść odpowiedzialność za to, że zatrzymuje i torturuje osoby na tamtych terenach" – podkreślił.

Na prezentacji raportu był obecny także Walerij Sokołow. Spędził on w "Izolacji" - jak potocznie nazywany jest owiany złą sławą areszt śledczy - dwa lata.

"Zostałem przetransportowany na Izolację, gdzie torturowano mnie prądem elektrycznym. W okolicach genitaliów i nóg podłączano jakieś druty, paralizatory. Doprowadzano mnie do stanu śmierci klinicznej. Niektórych torturowano, wbijano im igły pod paznokcie. Torturowano także przy pomocy wody" - mówił były jeniec.

Z jego zeznań wynika, iż w budynku administracji „Izolacji” urządzono cele, w piwnicy zaś znajdowała się sala tortur. "To taki stół, do którego przywiązywano człowieka sznurami, taśmą klejącą i torturowano, aż człowiek przyzna się do tego czynu, który podpowiadają naprowadzającymi pytaniami. Mówią ci, do czego masz się przyznać. Ja przyznałem się do czynów, których nie popełniłem. I za to dostałem według ich tzw. kodeksu karnego karę więzienia, którą od 2018 roku odbywałem w kolonii karnej w Makiejewce" - wspomina Sokołow.

Reklama
Reklama

"Nogi ropiały, śmierdziały trupim odorem. Mój kolega, którego potem zamordowano, Wiktor Hołomaziuk, zwykłym nożem odcinał mi kawałki mięsa, bo one się nie goiły, śmierdziały" - mówił były jeniec.

Anna Fotyga poinformowała, że raport został rozesłany do wszystkich europosłów oraz że otrzymają go także brukselscy dyplomaci i urzędnicy.

"Wiedza o tym, co dzieje się w okupowanym Donbasie jest niezbędna, by właściwie kształtować relacje z Rosją. Zarówno Rada, jak i Parlament, dokonują obecnie przeglądu swojej polityki wobec Federacji Rosyjskiej. Sytuacja w Donbasie musi być istotnym czynnikiem tego procesu" - skonkludowała była szefowa polskiej dyplomacji.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 32
Reklama
Grażdanow Donbaskije
piątek, 21 maja 2021, 05:28

Stara więc durna Fatyga się myli, w Donbasie nie ma jeńcøw, są to wewnętrzene spory ukraińsko-ukraińskie, no ale skoro twierdzi durna, że jeńcy, no to tym samym uznaje podmiotowość Republiki Donbaskiej-ot stara i durna...

lol1000
środa, 19 maja 2021, 20:43

Ukraińcy i Rosjanie są siebie warci, czemu nikt nie mówi o marszu SS w Kijowie i o wcześniejszych we Lwowie.

Billabongpl
środa, 19 maja 2021, 13:26

Co się dziwisz synowie mateczki rosiiji zawsze byly banda popaprańców w szeregach donbasu pewnie 50% byłych więźniów jak znam życie

Raf
czwartek, 20 maja 2021, 07:59

Ciekawe jak jest wśród Ukraińców - skoro ich idolami są zbrodniarze z UPA?

AA
środa, 19 maja 2021, 11:21

Czy kogoś to dziwi? Przeca bestialstwo moskali dobrze znane jest nie od dziś i nie od wczoraj a zwłaszcza w krajach które doświadczyły rozbiorów okupacji i (wyzwolenia) ze strony Rosji No chyba że te raporty to próba otwarcia oczu UE co się z nimi stanie gdy Kreml znowu postanowi (wyzwolić) tym razem całą Europe ale wątpię by to dotarło do zachodnich polityków i społeczeństw pławiących się w dekadencji

abc
środa, 19 maja 2021, 17:38

Nie tylko moskali, ludzi w ogóle

środa, 19 maja 2021, 15:47

Bestialstwo obu stron tego konfliktu jest znane bardzo dobrze. Szczególnie u nas w Polsce.

Davien
środa, 19 maja 2021, 22:01

Nie obu ale wyłacznie Rosja popełnia szbrodnei wojenne w Donbasie i to od samego poczatku.

sobota, 22 maja 2021, 15:15

Ty banderowcu zawsze tak powiesz, jednak są dowody na zbrodnie i drugiej strony. To konflikt wewnętrzny dwóch nacji jakie w naszej, Polskiej historii wsławiły sie niebywałymi zbrodniami popełnionymi na naszym narodzie nie raz. Próba wybielenia Twych pobratymców nic tu nie zmieni.

czwartek, 20 maja 2021, 18:59

To polaków na Wołyniu w Galicji, Małopolsce Wschodniej na Lubelszczyźnie to niby rosjanie mordowali? Potrafisz zrozumieć czytany tekst?

Davien
sobota, 22 maja 2021, 07:45

Wow, jakos nei przypominam sobie mordowania Polaków w XXI wieku ruski obrońco zbrodniarzy wojennych.

Raf
czwartek, 20 maja 2021, 18:31

Historycznie obu. W XX nie było bardziej bestialskiej zbrodni od ludobójstwa na polskich cywilach dokonanych przez UPA i tzw. czerń na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Davien
sobota, 22 maja 2021, 07:44

Raf, nie ma mowy o historii ale o czasach współczesnych więc skończ juz ok. A OUN-UPA mordowała kazdegokto nie był z nimi, co stało sie mozliwe ponieważ Rosja i Niemcy wywołały IIWŚ.. A co dozbrodni na cywilach to zapraszam chocby na Zamojszczyznę, czy do Warszawy, Wołyń ei był jedyny. tak wiec skończ judzic, ok.

polak
środa, 19 maja 2021, 11:19

I tak miał więcej szczęścia niż ci z Odessy. A swoją drugą czy wyjaśniono już sprawę obozu w Kejkutach?

Davien
środa, 19 maja 2021, 22:01

Mówisz o tych rosyjskich..... co sami podpalili budynekw którym siedzieli i wygrali Nagrodę Darwina?

Raf
czwartek, 20 maja 2021, 18:39

O tych ukraińskich co wymordowali Polaków na Wolyniu

Davien
sobota, 22 maja 2021, 07:46

Raf skończ juz judzić obrońco ruskich morderców i zbrodniarzy.

spoko
piątek, 21 maja 2021, 14:59

Raf mowa o jencach wojennych Tak ze bardziej tu pasuje Katyn

Raf
piątek, 21 maja 2021, 22:54

Ale bojówki OUN napadały też na polskich żołnierzy we wrześniu 1939 r. i ich mordowały. Temat nie jest jakoś specjalnie nagłośniony. Jednym z bardziej znanych wydarzeń jest ostrzelanie przez Ukraińców polskich od działów pociskami zapalającymi koło Tarnopola.

spoko
sobota, 22 maja 2021, 14:19

Raf Jeszcze raz powtorze jak mowa o mordowaniu jencow wojennych to Katynia nic nie przebije No tak OUN ostrzela polskie oddzialy w 1939 a sowiecka rosja napadla na Polske w 1939 i zajela kresy Wspomialbys tez czas od czasu o 100tys Polakow rozstrzelanych w 1937 przez sowiecka rosje tak dla rownowagi

....
piątek, 21 maja 2021, 21:31

Delegację AK na jaka przybyła na rozmowy na zaproszenie UPA to weseli chłoptasie z UPA końmi porozrywali. Do czego to pasuje?

SOWA
środa, 19 maja 2021, 11:12

Mam uwierzyć, że torturuje się tylko Ukraińców. Nikt nie torturuje Rosjan? Szczerze wątpię. Donbas dla obu stron konfliktu to doskonała lokalizacja do stworzenia takiego Guantanamo. Zresztą jakiego Guantanamo, obie strony mają wielkie doświadczenie w tego typu "akcjach".

Davien
środa, 19 maja 2021, 18:39

Przeciez podobno Rosja nie ma w Donbasie, tak wszyscy w Rosji twierdzicie. A naprawdę to Rosja jest oskarżanao zbrodnie wojenne nie tylko w Donbasie ale i w Syrii. A co do doswiadczenia to Rosjanei moga uczyć hitlerowców jak sie to robi.

czwartek, 20 maja 2021, 19:10

Jeszcze bardzo ciekawy tekst: "Z badań, przeprowadzonych jeszcze w 1993 roku przez Instytut Socjologii Akademii Nauk Ukrainy pośród przedstawicieli zbiorowości narodowościowych liczących ponad 100 tys. osób6 wynika, że stan ich tożsamości narodowej był bardzo zróżnicowany – ukształtowane poczucie tożsamości narodowej zadeklarowało 74% Polaków, 66% Węgrów, 62% Tatarów, 56% Ukraińców, 52% Rosjan, 45% Mołdawian, 45% Żydów i 43% Bułgarów7 . Badania te wykazały dużo wyższy stopień identyfi kacji narodowej wśród Polaków, Węgrów i Tatarów, niż Ukraińców, których cechuje znaczna regionalna dyferencjacja dotycząca poziomu świadomości narodowej – jego przerost na zachodzie i brak na wschodzie kraju. Istotnym czynnikiem dodatkowo różnicującym Ukrainę wschodnią od zachodniej jest obecność elementu rosyjskiego i jego wpływ na stan świadomości narodowej Ukraińców. Wyniki badań przytaczanych przez A. Wilsona wykazały bowiem, że przy zwiększeniu wyboru możliwych tożsamości, tylko 56% respondentów uznaje się za „wyłącznie Ukraińców”, jeszcze mniej, bo 11%, za „wyłącznie Rosjan”, natomiast prawie 27% określiło się jako „i Ukrainiec, i Rosjanin”, w tym 7,4% „bardziej Ukrainiec niż Rosjanin”, 14,3% „Ukrainiec i Rosjanin w tym samym stopniu”, i 4,9% „bardziej Rosjanin niż Ukrainiec”8 . Ta ambiwalencja w głównej mierze cechuje właśnie mieszkańców Ukrainy wschodniej. " Jesteś w stanie to ogarnąć że tylko 56 procent teoretycznych ukraińców(osób o narodowości ukraińskiej) czuje się ukraińcem?

Davien
sobota, 22 maja 2021, 07:48

A ty jesteś w stanie ogarnac ze twoje "rewelacje" neimaja żadnego zwiazku z tym ze wy Rojanei torturujecie i mordujecie jeńcó w Donbasie i popełniacie zbrodnie wojenne?

kaczkodan
piątek, 21 maja 2021, 12:52

A to jakiś problem nie czuć się 100% Ukraińcem i nie torturować ludzi?

....
piątek, 21 maja 2021, 21:35

Zrozumiałeś co przeczytałeś? I do czego odnosi się ten tekst?

cała prawda przez...
środa, 19 maja 2021, 10:30

PAP.Wyjątkowo wiarygodne źródło. A do tego Fotyga.

Davien
środa, 19 maja 2021, 18:38

O wiele bardziej wiarygodne od waszych ruskich gadzinówek jak RT czy Sputnik.

Foka
środa, 19 maja 2021, 10:04

Znalazla się obrończyni pogrobowców banderyzmu i innego faszyzmu Amnesty International chce oskarżać Ukrainicow o zbrodnie wojenne .

Davien
środa, 19 maja 2021, 18:37

Jak widac kolejny obrońca rosyjskich zbrodniarzy wojennych się znalazł.

czwartek, 20 maja 2021, 19:02

Obie strony popełniają zbrodnie w czasie tego konfliktu. Zauważenie tego faktu nie czyni z nikogo obrońcy zbrodniarzy z którejkolwiek strony. Coś takiego jak obiektywizm nie jest ci znane, tak jak czytanie ze zrozumieniem.

Davien
niedziela, 23 maja 2021, 16:30

Jakos zbrodni wojennych popełnianych przez armie Ukrainy sobie nie przypominam,za to waszych rosyjskich pełno.

Tweets Defence24