Partia Jedna Rosja będzie wspierać Związek Ochotników Donbasu

11 maja 2021, 15:00
Vikings_Battalion_infantry
Prorosyjscy separatyści z donbaskiego batalionu Wiking. Fot: Gennadiy Dubovoy/wikipedia.com/CC BY 3.0
Reklama

Rosyjska partia rządząca, Jedna Rosja, podpisała umowę o współpracy ze Związkiem Ochotników Donbasu (SDD), organizacją utworzoną przez jednego z liderów donieckich separatystów Aleksandra Borodaja. Sam Borodaj będzie być może kandydował do parlamentu Rosji.

Umowę podpisano w poniedziałek; w imieniu Jednej Rosji uczynił to sekretarz rady generalnej partii Andriej Turczak. "Chcemy otworzyć drzwi do tego, by przedstawiciele SDD mogli być reprezentowani na przeróżnych szczeblach" - zadeklarował. Wymienił kolejne szczeble takiej reprezentacji - od rad wiejskich aż do "parlamentów regionalnych i Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji-PAP)".

Na swojej stronie internetowej Jedna Rosja podała, że umowa o współpracy zakłada udział członków SDD we wstępnych prawyborach partyjnych w Jednej Rosji, służących selekcji kandydatów na jesienne wybory do Dumy Państwowej.

Wcześniej rosyjski dziennik "Kommiersant" podawał, że Borodaj może wziąć udział w tych wyborach z ramienia Jednej Rosji, startując w obwodzie rostowskim - regionie graniczącym z Ukrainą.

Reklama
Reklama

W 2014 roku Borodaj przez krótki czas stał na czele struktury powołanej przez separatystów z Doniecka - Donieckiej Republiki Ludowej; nadano mu stanowisko premiera. Celem Związku Ochotników Donbasu jest według Borodaja "ochrona interesów Rosjan walczących na Ukrainie po stronie separatystów".

Niedawno MSW Rosji informowało, że ponad 530 tysięcy mieszkańców Donbasu, żyjących na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów, otrzymało w ciągu ostatnich dwóch lat obywatelstwo Rosji. Mają oni teraz prawo do głosowania w wyborach do parlamentu.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
dropik
środa, 12 maja 2021, 09:32

jesli Rosja chce organizować swoje wybory na obcym terytorium to jak to nazwać inaczej niż aneksją. Niestety Europa i USA zbyt długo tolerowały tą agresję. Pewnie poszły też duże pieniądze od przekupnych polityków...

pius
środa, 12 maja 2021, 08:09

Czyli teraz UE i US mogą wpisać tą partię i cały zarząd na listę osób i instytucji wspierających terroryzm - brawo Włodek i twoja dalekosiężna strategia :D Dzięki napaści i okupacji Ukrainy wydatki na zbrojenia w UE wzrosły kilkunastokrotnie i sowiecka gospodarka nie jest w stanie się z tymi wydatkami zmierzyć, żeby dotrzymać im kroku ;)

Charlie
wtorek, 11 maja 2021, 23:45

Moskwa zabrała Kijowowi wszystko najlepsze co miała Ukraina :(

gosc
wtorek, 11 maja 2021, 20:48

tak donbas wraca do rosji,dzis i jutro obchodzony jest dzien republiki pod flagami rosji.

Paweł
wtorek, 11 maja 2021, 21:03

Nie mają wyboru po zabójstwie pasażerów holenderskiego samolotu. Muszą uciekać przed prawem.

dropik
środa, 12 maja 2021, 09:25

co to ma do rzeczy. Strzało z 5 osób i to ich problem , a nie pozostałych.

Davien
środa, 12 maja 2021, 20:31

Nie, problem siega dalej, bo ktos ich tam wysłał z jednostki w Rosji, ktos im wydał rozkaz strzelania itp.

Hhvbk
wtorek, 11 maja 2021, 19:25

United State tlumaczone na PL Stany Zjednoczone. Dlaczego United Russia tłumaczone jest w PL - Jedna Rosja?

JN
wtorek, 11 maja 2021, 22:10

Bo rosyjski przymiotnik "jedinyj" ma takie znaczenie w j. polskim

Piotr
wtorek, 11 maja 2021, 20:13

United STATES - liczba mnoga. Stany ZJEDNOCZONE brzmi zgrabniej niż JEDNE Stany + wiąże się z historią kiedy stany(jedn. podz. admin.) nie były "zjednoczone"(okres przed konstytucją; wojna secesyjna). JEDNA Rosja brzmi jakby wskazywało na jakąś wewnętrzną formę solidarności(społecznej; politycznej) w kraju, nie o kwestię podziału administracyjnego - w tym ostatnim przypadku ZJEDNOCZONA Rosja oznaczałoby, że nie tak dawno temu nie była jednolita.

Tweets Defence24