Siły zbrojne
Raki dostaną wsparcie
Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o planowanym podpisaniu umowy na dostawy Artyleryjskich Wozów Amunicyjnych (AWA) oraz Artyleryjskich Wozów Remontu Uzbrojenia na potrzeby modułów ogniowych moździerzy samobieżnych Rak.
Umowa zostanie podpisana w sobotę 22 maja, w obecności szefa MON Mariusza Błaszczaka w Hucie Stalowa Wola. Jej zakres obejmie dostawę siedmiu wozów remontu uzbrojenia i 21 wozów amunicyjnych. Stronami umowy są Inspektorat Uzbrojenia oraz Huta Stalowa Wola S.A., a wartość zamówienia wynosi 186 mln złotych brutto.
Artyleryjskie Wozy Amunicyjne oparte są na samochodzie ciężarowym Jelcz 882.53 z dwuosobową opancerzoną kabiną i służą do przewozu amunicji oraz zautomatyzowanego załadunku i rozładunku amunicji. Artyleryjskie Wozy Remontu Uzbrojenia, oparte na samochodzie ciężarowym Jelcz P662D.35 z czteroosobową opancerzoną kabiną Jelcz 144 i wyposażone w kontener z niezbędnym sprzętem, służą do wykonywania diagnostyki oraz napraw sprzętu wojskowego w warunkach polowych.
Po zrealizowaniu tej umowy (dostawy planowane są na lata 2022-2024) wojsko będzie dysponowało kompletem pojazdów wsparcia logistycznego dla wszystkich łącznie 15 zamówionych modułów ogniowych Rak na podwoziu kołowym. Przypomnijmy, że osiem z nich jest już w służbie, dwa kolejne zamówiono w 2019 roku, a pięć następnych w roku 2020.
W skład każdego modułu bojowego Rak wchodzi 8 środków ogniowych i 4 wozy dowodzenia (zamawiane w każdym przypadku wraz z moździerzami), pojazdy logistyczne: trzy AWA oraz jeden AWRU oraz Artyleryjskie Wozy Rozpoznawcze.
Jeśli chodzi o te ostatnie, to niedawno zakończyły się ich badania, a wykonawca, czyli HSW, deklaruje gotowość realizacji dostaw jeszcze w tym roku. AWR oparte są na podwoziu KTO Rosomak i dysponują zaawansowanym systemem sensorów. Wszystkie elementy modułu ogniowego „spina” Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem Topaz, produkowany przez Grupę WB, obecny również w większości innych środków artyleryjskich Sił Zbrojnych RP.
Wykonawca moździerzy, Huta Stalowa Wola, modyfikuje je też pod nową amunicję, o donośności ponad 10 km. Chodzi o pięć pierwszych modułów, zamówionych jeszcze na bazie – w pełni zrealizowanej – umowy z 2016 roku, obejmującej elementy łącznie 8 KMO z 64 moździerzami i 32 wozami dowodzenia. Sama amunicja została zamówiona stosunkowo niedawno, bo w kwietniu br., po tym jak rok wcześniej przeszła badania kwalifikacyjne.
Program moździerzy Rak to jeden z projektów Planu Modernizacji Technicznej, który już dziś przyczynia się do poważnego wzmocnienia zdolności Sił Zbrojnych RP. Po dostawie AWR i nowej amunicji zostaną osiągnięte docelowe zdolności modułów na podwoziu kołowym. W polskim przemyśle (spółki Mesko i Telesystem-Mesko) trwają też prace nad Amunicją Precyzyjnego Rażenia dla moździerzy, znacznie zwiększającą ich możliwości rażenia celów opancerzonych.
Czytaj też: Raki modyfikowane pod nową amunicję