Siły zbrojne
Nowoczesna amunicja do Langust i Raków. PGZ wykonawcą Narwi [AKTUALIZACJA]
W obecności Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka podpisano umowy na dostawy pocisków rakietowych do wyrzutni rakietowych kalibru 122 mm WR-40 Langusta oraz BM-21 Grad i RM-70 i moździerzy samobieżnych Rak. Minister Mariusz Błaszczak poinformował też o zakończeniu fazy analityczno-koncepcyjnej w programie Narew, jego wykonawcą będzie Polska Grupa Zbrojeniowa.
W Sochaczewie podpisano dwie umowy dotyczące pozyskania amunicji do środków artyleryjskich Wojska Polskiego. Pierwszy kontrakt będzie dotyczy pozyskania 2,3 tys. sztuk amunicji M-21 FE HD, czyli pocisków odłamkowo-burzących do wyrzutni WR-40 Langusta oraz BM-21 Grad i RM-70. Producentem tych pocisków jest spółka Mesko S.A.
Pociski te mają donośność ponad 40 km. Pierwsza partia tej amunicji, opracowanej w ramach pracy B+R została zakupiona przez wojsko jeszcze w 2019 roku, było to ponad 800 sztuk. Nowa transza to 2,3 tys. rakiet za kwotę 96 mln zł, z dostawą do 2023 roku.
Druga umowa została podpisana z konsorcjum PGZ, Dezametu, Mesko i Nitro-Chemu. Na jej podstawie, za ponad 256 mln zł Wojsko Polskie otrzyma więcej niż 23 tys. sztuk amunicji moździerzowej RAK-HE-1, przeznaczonej do moździerzy Rak. Dostawa odbędzie się w latach 2022-2024, będzie ona mogła być wykorzystywana przez 122 moździerze, jakimi ma dysponować do tego czasu Wojsko Polskie. Amunicja ta zapewni zdolności rażenia na dystansie ponad 10 km.
Szef MON poinformował też o zaakceptowaniu wniosków z fazy analityczno-koncepcyjnej programu Narew. Będzie on realizowany przez Polską Grupę Zbrojeniową, a sam program będzie mieć na celu m.in. ustanowienie w krajowym przemyśle zdolności do budowy systemów rakietowych.
Czytaj też: Amunicja dla Raka – kolejny krok do przodu
Program Narew jest kluczowy dla Sił Zbrojnych RP. Zestawy tego typu mają być wprowadzane zarówno do Sił Powietrznych (3 Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej, to w tej jednostce minister ma zakomunikować o dalszym przebiegu programu), jak i do Wojsk Lądowych (dywizyjne pułki przeciwlotnicze), a być może także do jednostek Marynarki Wojennej. – Program przewiduje rozległe wykorzystanie polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz transfer technologii Po zakontraktowaniu przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu WISŁA w 2018 r., kontynuujemy budowę – tym razem niższej warstwy - nowoczesnego systemu obrony przestrzeni powietrznej Polski – podał w komunikacie MON.
Czytaj też: Narew z rekomendacjami i oceną PIBP
WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104