Reklama

Geopolityka

Putin podpisze zgodę na dostawę uzbrojenia dla Serbii

Fot. Serbskie Siły Powietrzne
Fot. Serbskie Siły Powietrzne

Serbski minister obrony poinformował, że prezydent Rosji Władimir Putin w nadchodzącym tygodniu wyrazi zgodę na dostawę uzbrojenia dla tego kraju

W minionym tygodniu serbski minister obrony Zoran Djordjevic poinformował media o tym, że prezydent Rosji Władimir Putin wyrazi zgodę na dostawę rosyjskich samolotów myśliwskich, czołgów i pojazdów opancerzonych do Serbii podczas wizyty w Moskwie premiera Serbii Aleksandara Vučića, do której dojdzie 3 kwietnia 2017 r.

Rosja ma dostarczyć Serbii sześć samolotów myśliwskich MiG-29, 30 czołgów T-72 i 30 pojazdów opancerzonych BRDM-2. Sprzęt, pochodzący z rezerw wojskowych Federacji Rosyjskiej, ma zostać dostarczony za darmo, już na terenie Serbii ma przejść "gruntowny remont i modernizację" prowadzoną - już odpłatnie - przez rosyjskich techników. Wartość modernizacji nie została podana, szacunki mówią jednak, że sam remont samolotów myśliwskich będzie kosztował ok. 200 mln EUR. Termin dostawy rosyjskiego uzbrojenia nie jest jeszcze oficjalnie znany, nie wiadomo też jeszcze, w jaki sposób sprzęt ma zostać dostarczony do Serbii.

Czytaj też: Rosyjski "prezent" dla Serbii. Czołgi, transportery i myśliwce.

Minister Djordjevic już wcześniej zapowiadał, że jego państwo zainteresowane jest też kupnem rosyjskiego systemu obrony powietrznej i otworzeniem centrum remontowego śmigłowców Mil, które ma pełnić - zdaniem dużej części analityków - rolę rosyjskiej bazy wojskowej.

Czytaj też: Rosja dostarczy uzbrojenie Serbii. Koniec integracji z NATO?

Komentarze (6)

 1. normalny

  Na jakiej podstawie któreś z państw NATO miało by zabronić dostawy sprzętu do kraju neutralnego? Jak rozumiem koledzy proponują blokadę Serbii i sprowokowanie jej do wojny np. z Czarnogórą. Kłania się 1914 r. Może przydało by się trochę lodowatej wody na głowy.

  1. wombat

   Oczywiście, że tak może być. Pamiętam przelot jakiegoś rosyjskiego ministra i kilka krajów lub kraj, chyba Czechy nie zezwoliły na przelot. Na własną inicjatywę nie liczę, a na naciski zza oceanu. Podobnie z ambasadorem Ekwadoru, kiedy były podejrzenia o lot razem z nim gościa od Wiki Leaks. Wtedy Austria i ktoś jeszcze zrobił podobnie.

 2. David

  Serbia zrobila swietny krok zaciesniajac wspolprace z FR. Nowoczesne maszyny dadza ogromny krok naprzod dla wojsk serbskich, zwlaszcza przy stosunkowo niskiej cenie modernizacji Migow, ktore dorownaja m.in. naszym efom block 52+. Choć sporo specjalistow mowi, ze nawet dorownaja F 16 w najnowszej wersji V.

 3. Otokar

  Dobry wybór i tyle

  1. QDark

   Dla rosji pewnie tak, na pewno nie dla Serbi.

 4. Naiwny

  Czołgi i inny sprzęt kołowo/gąsieńcowy przypłynie drogą marską bo jak inaczej? Samoloty natomiast pewnie ku zdziwieniu forumowiczów po prostu przylecą. I ich modernizacja na pewno nie będzie kosztowała 30 mkn e od sztuki. Za tyle to Serbia by kupiła od Rosji nowe Su. My mamy za Patyioty zapłacić 10-15 mld $. Ciekawe za ile Serbia dostanie OPL a planuje S300 czyli nie gorzej od Nas.

  1. QDark

   "...planuje S300 czyli nie gorzej od Nas" serio ? to może napisz nam coś, ale o może o najnowszych systemach rosyjskich bo s300 to staroć, o którym raczej szkoda klawiatury, a z kolei rosyjskie najnowsze wersje trochę bazują na tym czymś. I odnośnie efektorów napisz coś więcej o rosyjskim pocisku hit-to-kill.

 5. ccc

  Betonowe koło "ratunkowe" dla Serbów którzy mogą się już pożegnać z UE i NATO.

  1. abcde

   UE nie ma innego wyjścia tylko musi Serbię przyjąć, bo inaczej wejdzie tam Rosja. Zbliżanie się Serbii do Rosji, zmusza UE do przyjęcia bez warunków wstępnych Serbii, bo inaczej niedługo pojawi się tam Iskander-M.

 6. Afgan

  Rozumie że ten sprzęt tam trafi drogą morską, bo żadne z państw NATO chyba nie ma zamiaru wydać zgody na przejazd/przelot tego transportu przez swoje terytorium.