Reklama

Technologie

BMP-3 z wieżą Epoka niebawem w rosyjskiej armii

BMP B-19, czyli BMP-3 z modułem Epoka.
BMP B-19, czyli BMP-3 z modułem Epoka.
Autor. mil.ru

„Nowy BMP B-19 pod względem siły ognia znacznie przewyższa dotychczasowe transportery opancerzone BMP-2 i BMP-3. Obecnie trwają różnego rodzaju testy BMP B-19 z modułem bojowym Epocha, których zakończenie i przyjęcie na uzbrojenie planowane jest w najbliższym czasie” - powiedział głównodowodzący Wojsk Lądowych Rosji, gen. Oleg Saljukow w wywiadzie dla gazety „Krasnaja Zwiezda”. Pojazd BMP B-19 to zmodernizowane podwozie BMP-3 z wieżą Epoka (Epoch) uzbrojoną w armatę automatyczną 57 mm i 12 pocisków kierowanych.

Deklaracja generała Saljukowa związana jest z dużym zaawansowaniem prac związanych z wprowadzeniem do służby tych zmodernizowanych pojazdów padła trzy miesiące po prezentacji w akcji plutonu BMP B-19. Wzięły one udział w ćwiczeniach Zapad-2021 wspólnie z robotami bojowymi i innymi nowoczesnymi systemami uzbrojenia. Wozy te wykorzystywane są do realizacji testów państwowych których celem jest szybkie wprowadzenie na uzbrojenie. Najprawdopodobniej stanie się to już w pierwszej połowie 2022 roku. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że większość zmian w budowie pojazdu dotyczy zastąpienia wieży dwuosobowej uzbrojonej w armatę 100 mm, armatę automatyczną 30 mm i karabin maszynowy modułem bezzałogowym Epoka.

Paradoksalnie, zmiany ułatwiła budowa pojazdu BMP-3 ze względu na sporą wieżę, która wymuszała umieszczenie dwóch członków desantu w przedniej części pojazdu, po obu stronach kierowcy. Obecnie trzy przednie włazy zajmuje kierowca, dowódca i działonowy a miejsce dla desantu zwolniło się pod bezzałogową wieżą, która nie posiada kosza i jest całkowicie odizolowana od przedziału desantowego.

Czytaj też

Wieża bezzałogowa Epoka, to system o budowie modułowej, który powstał z myślą o nowych pojazdach opancerzonych takich jak Bumerang, Kurganiec czy Armata. Jego główne uzbrojenie to 57 mm armata automatyczna na niskociśnieniową amunicję 57 x 93 mm. Jest ona czasem określana jako amunicją hybrydowa, gdyż stanowi coś pośredniego pomiędzy nabojem armatnim a granatnikowym. Pomimo tego samego kalibru nie ma ona nic wspólnego z ciężkimi armatami takimi jak S-60 czy jej lżejsze odpowiedniki na amunicję 57 x 347 mm.

Armata LSHO-57 wykorzystana jako główne uzbrojenie w wieży Epoka zaczynała swoją historię jako granatnik automatyczny AGS-57 mm przeznaczony dla jednostek powietrznodesantowych, gdzie jednak nie została przyjęta. Okazała się natomiast interesującym rozwiązaniem jako uzbrojenie pojazdów ze względu na relatywnie małą masę i dużą siłę ognia. To co od razu wyrużnia LSHO-57 na tle innych armat tego kalibru, to relatywnie krótka lufa długości 40 kalibrów pozbawiona hamulca wylotowego oraz możliwość prowadzenia zarówno ognia bezpośredniego jak i stromotorowego. Zasięg skutecznego ognia sięga 6 km a wśród dostępnych rodzajów amunicji znajdują się zarówno podkalibrowe pociski przeciwpancerne jak i odłamkowo-burzące czy zapalające. Ze względu na relatywnie duży kaliber możliwe jest też zastosowanie amunicji programowalnej. Z armatą sprzężony jest standardowy karabin maszynowy 7,62 mm.

Czytaj też

Co istotne, armata 57 mm nie jest w tym przypadku przeznaczona do zwalczania szczególnie opancerzonych celów. To zadanie ma wypełniać 12 pocisków kierowanych umieszczonych po bokach i w tylnej części wieży. Do zwalczania czołgów przeciwnika i innych wymagających celów przeznaczone są 4 pociski kierowane Kornet o zasięgu do 10 km, uzbrojone w głowice termobaryczne oraz tandemowe kumulacyjne o penetracji 1300 mm RHA po przebiciu osłony ERA. Kolejnych 8 pocisków to mało znane obecnie rakiety Bułat, które korzystają z tego samego systemu naprowadzania co Kornet, ale mają trzykrotnie mniejszą masę. Jest to rozwiązanie niespotykane dotąd w bojowych wozach piechoty, choć zbliżone do wykorzystanego na bezzałogowych pojazdach Uran-9, które jednak uzbrojone są w pociski kierowane i niekierowane rakietowe miotacze ognia (granatniki jednorazowe).

Pojazdy BMP B-19 będą prawdopodobnie stanowić istotny krok w rozwoju rosyjskich wież bezzałogowych i nowych typów pojazdów opancerzonych. Pod względem bojowym ich uzbrojenie wydaje się też lepiej pasować do współczesnego pola walki niż „klasyczne" BMP-3 z armatą 100 mm przeznaczoną głównie do odpalania pocisków kierowanych.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. Tani35

    Goscie ile razy można to powtarzać reg44 określa rolę bwp jako pojazdu przeznaczonego do wsparcia ogniowego drużyny piechoty tej którą wozi. W natarciu batalion piechoty jest wspierany przez kompanię tanków. Zadaniem tej kompanii jest zwalczanie tanków npla. Miłej zabawy.

    1. Valdore

      Tani, ile mozna wypisywac te zmyslenia?

  2. Tani35

    Trumna to M-113 ,Bradley to M-113 po liftingu. BMP-3 nie jest aluminiowy to jest mix stali pancernej z aluminium. W sumie wszystko mozna nazwać trumną. I jedno przypomnienie tych 10 ludzi walczy na nogach w BMP3 walczy2 czyli operator uzbrojenia i kierowca. Bo jest to pojazd wsparcia drużyny piechoty

  3. Rain Harper

    Metr trzydzieści po przebiciu pancerza... Niemieccy konstruktorzy w szoku, Kornet nie ma analogów. Do kosza wyrzucamy całą współczesną wiedzę o konstrukcji głowic kumulacyjnych. Niech przepadnie dokładność wykonania i nowoczesne stopy, klękajcie fanboje przed sowiecką technologią wciągniętą w XXI wiek przez moskiewskich zbrojmistrzów :^)

    1. Autor Widmo

      Odgrzewany aluminiowo-stalowy pływający kotlet z nową dobrze doposażoną, sensowną wieżą. Nowa wieża nie rozwiązuje dotychczasowych wad tej konstrukcji. Teoretycznie zwiększa zdolność walki w zetknięciu z dopancerzonym BWP lub czołgiem. Idealny obiekt do zwalczania amunicją krążącą i pociskami 30 mm. Chyba ponad 400 szt. na stanie wojsk FR. Aluminiowa trumna dla 10 osób. Doktryna wojenna, założenia dotyczące koncepcji walki i podejście do żołnierzy jako niewyczerpalnego źródła mięsa armatniego, na przestrzeni lat istnienia Kremla nie uległo najmniejszej zmianie. Tyle w temacie.

    2. Valdore

      Rain, odpornośc pancerza M1A1HA na kumulacyjne to 1350mm RHA wiec jak widac Kornet jest niekuteczny na pancerz czołgu z 1985r.

    3. Monkey

      @Rain Harper: Niestety dla Polski, dalej te ich technologie są w światowej czołówce. Sprzedaż uzbrojenia i wpływ na światową politykę też. Twoja ironia jest moim zdaniem nie na miejscu.

  4. Chyżwar

    Czyli tak to sobie wymyślili. Działko/granatnik 57 mm, bo nie mają ABM do mniejszego kalibru. 8 Bułatów do walki z BWP i 4 Kornety na MBT. Trochę to przekombinowane, ale Ruski tak lubi..

Reklama