Reklama

Technologie

BMP-3 z wieżą Epoka niebawem w rosyjskiej armii

BMP B-19, czyli BMP-3 z modułem Epoka.
BMP B-19, czyli BMP-3 z modułem Epoka.
Autor. mil.ru

„Nowy BMP B-19 pod względem siły ognia znacznie przewyższa dotychczasowe transportery opancerzone BMP-2 i BMP-3. Obecnie trwają różnego rodzaju testy BMP B-19 z modułem bojowym Epocha, których zakończenie i przyjęcie na uzbrojenie planowane jest w najbliższym czasie” - powiedział głównodowodzący Wojsk Lądowych Rosji, gen. Oleg Saljukow w wywiadzie dla gazety „Krasnaja Zwiezda”. Pojazd BMP B-19 to zmodernizowane podwozie BMP-3 z wieżą Epoka (Epoch) uzbrojoną w armatę automatyczną 57 mm i 12 pocisków kierowanych.

Deklaracja generała Saljukowa związana jest z dużym zaawansowaniem prac związanych z wprowadzeniem do służby tych zmodernizowanych pojazdów padła trzy miesiące po prezentacji w akcji plutonu BMP B-19. Wzięły one udział w ćwiczeniach Zapad-2021 wspólnie z robotami bojowymi i innymi nowoczesnymi systemami uzbrojenia. Wozy te wykorzystywane są do realizacji testów państwowych których celem jest szybkie wprowadzenie na uzbrojenie. Najprawdopodobniej stanie się to już w pierwszej połowie 2022 roku. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że większość zmian w budowie pojazdu dotyczy zastąpienia wieży dwuosobowej uzbrojonej w armatę 100 mm, armatę automatyczną 30 mm i karabin maszynowy modułem bezzałogowym Epoka.

Paradoksalnie, zmiany ułatwiła budowa pojazdu BMP-3 ze względu na sporą wieżę, która wymuszała umieszczenie dwóch członków desantu w przedniej części pojazdu, po obu stronach kierowcy. Obecnie trzy przednie włazy zajmuje kierowca, dowódca i działonowy a miejsce dla desantu zwolniło się pod bezzałogową wieżą, która nie posiada kosza i jest całkowicie odizolowana od przedziału desantowego.

Czytaj też

Wieża bezzałogowa Epoka, to system o budowie modułowej, który powstał z myślą o nowych pojazdach opancerzonych takich jak Bumerang, Kurganiec czy Armata. Jego główne uzbrojenie to 57 mm armata automatyczna na niskociśnieniową amunicję 57 x 93 mm. Jest ona czasem określana jako amunicją hybrydowa, gdyż stanowi coś pośredniego pomiędzy nabojem armatnim a granatnikowym. Pomimo tego samego kalibru nie ma ona nic wspólnego z ciężkimi armatami takimi jak S-60 czy jej lżejsze odpowiedniki na amunicję 57 x 347 mm.

Armata LSHO-57 wykorzystana jako główne uzbrojenie w wieży Epoka zaczynała swoją historię jako granatnik automatyczny AGS-57 mm przeznaczony dla jednostek powietrznodesantowych, gdzie jednak nie została przyjęta. Okazała się natomiast interesującym rozwiązaniem jako uzbrojenie pojazdów ze względu na relatywnie małą masę i dużą siłę ognia. To co od razu wyrużnia LSHO-57 na tle innych armat tego kalibru, to relatywnie krótka lufa długości 40 kalibrów pozbawiona hamulca wylotowego oraz możliwość prowadzenia zarówno ognia bezpośredniego jak i stromotorowego. Zasięg skutecznego ognia sięga 6 km a wśród dostępnych rodzajów amunicji znajdują się zarówno podkalibrowe pociski przeciwpancerne jak i odłamkowo-burzące czy zapalające. Ze względu na relatywnie duży kaliber możliwe jest też zastosowanie amunicji programowalnej. Z armatą sprzężony jest standardowy karabin maszynowy 7,62 mm.

Czytaj też

Co istotne, armata 57 mm nie jest w tym przypadku przeznaczona do zwalczania szczególnie opancerzonych celów. To zadanie ma wypełniać 12 pocisków kierowanych umieszczonych po bokach i w tylnej części wieży. Do zwalczania czołgów przeciwnika i innych wymagających celów przeznaczone są 4 pociski kierowane Kornet o zasięgu do 10 km, uzbrojone w głowice termobaryczne oraz tandemowe kumulacyjne o penetracji 1300 mm RHA po przebiciu osłony ERA. Kolejnych 8 pocisków to mało znane obecnie rakiety Bułat, które korzystają z tego samego systemu naprowadzania co Kornet, ale mają trzykrotnie mniejszą masę. Jest to rozwiązanie niespotykane dotąd w bojowych wozach piechoty, choć zbliżone do wykorzystanego na bezzałogowych pojazdach Uran-9, które jednak uzbrojone są w pociski kierowane i niekierowane rakietowe miotacze ognia (granatniki jednorazowe).

Pojazdy BMP B-19 będą prawdopodobnie stanowić istotny krok w rozwoju rosyjskich wież bezzałogowych i nowych typów pojazdów opancerzonych. Pod względem bojowym ich uzbrojenie wydaje się też lepiej pasować do współczesnego pola walki niż „klasyczne" BMP-3 z armatą 100 mm przeznaczoną głównie do odpalania pocisków kierowanych.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Tani35

  Goscie ile razy można to powtarzać reg44 określa rolę bwp jako pojazdu przeznaczonego do wsparcia ogniowego drużyny piechoty tej którą wozi. W natarciu batalion piechoty jest wspierany przez kompanię tanków. Zadaniem tej kompanii jest zwalczanie tanków npla. Miłej zabawy.

  1. Valdore

   Tani, ile mozna wypisywac te zmyslenia?

 2. Tani35

  Trumna to M-113 ,Bradley to M-113 po liftingu. BMP-3 nie jest aluminiowy to jest mix stali pancernej z aluminium. W sumie wszystko mozna nazwać trumną. I jedno przypomnienie tych 10 ludzi walczy na nogach w BMP3 walczy2 czyli operator uzbrojenia i kierowca. Bo jest to pojazd wsparcia drużyny piechoty

 3. Rain Harper

  Metr trzydzieści po przebiciu pancerza... Niemieccy konstruktorzy w szoku, Kornet nie ma analogów. Do kosza wyrzucamy całą współczesną wiedzę o konstrukcji głowic kumulacyjnych. Niech przepadnie dokładność wykonania i nowoczesne stopy, klękajcie fanboje przed sowiecką technologią wciągniętą w XXI wiek przez moskiewskich zbrojmistrzów :^)

  1. Autor Widmo

   Odgrzewany aluminiowo-stalowy pływający kotlet z nową dobrze doposażoną, sensowną wieżą. Nowa wieża nie rozwiązuje dotychczasowych wad tej konstrukcji. Teoretycznie zwiększa zdolność walki w zetknięciu z dopancerzonym BWP lub czołgiem. Idealny obiekt do zwalczania amunicją krążącą i pociskami 30 mm. Chyba ponad 400 szt. na stanie wojsk FR. Aluminiowa trumna dla 10 osób. Doktryna wojenna, założenia dotyczące koncepcji walki i podejście do żołnierzy jako niewyczerpalnego źródła mięsa armatniego, na przestrzeni lat istnienia Kremla nie uległo najmniejszej zmianie. Tyle w temacie.

  2. Valdore

   Rain, odpornośc pancerza M1A1HA na kumulacyjne to 1350mm RHA wiec jak widac Kornet jest niekuteczny na pancerz czołgu z 1985r.

  3. Monkey

   @Rain Harper: Niestety dla Polski, dalej te ich technologie są w światowej czołówce. Sprzedaż uzbrojenia i wpływ na światową politykę też. Twoja ironia jest moim zdaniem nie na miejscu.

 4. Chyżwar

  Czyli tak to sobie wymyślili. Działko/granatnik 57 mm, bo nie mają ABM do mniejszego kalibru. 8 Bułatów do walki z BWP i 4 Kornety na MBT. Trochę to przekombinowane, ale Ruski tak lubi..

Reklama