Przemysł Zbrojeniowy

Ujawniono parametry nowego pancerza dla rosyjskich BMP-3

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Koncern Kałasznikow pochwalił się parametrami nowego pancerza reaktywnego przeznaczonego dla rosyjskich bojowych wozów piechoty BMP-3. Ma on być możliwy także do integracji z innymi pojazdami wojskowymi jak czołgi T-72B3 czy bwp Kurganiec-25.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Zestaw przeznaczony jest dla frontu i burt kadłuba oraz wieży, a jego masa wynosi 4200 kg. Ma on pokrywać 62% burt kadłuba (zatem miejsca najbardziej narażonego na ostrzał), 36% powierzchni frontu kadłuba i 70% wieży. Ma on według producenta zapewniać ochronę przed pojedynczymi głowicami kumulacyjnymi, zatem zwiększy odporność pojazdu bazowego na ppk starszego typu i granatniki piechoty. Dodatkowo ma on zapewniać ochronę przed amunicją przeciwpancerną i przeciwpancerno-zapalajacą kal. 14,5 i 23 mm oraz pełnokalibrową amunicją do armat 30 mm, jednak najpewniej chodzi o tę stosowaną w armatach 2A42.

Czytaj też

BMP-3 to gąsienicowy bojowy wóz piechoty, będący w założeniach następcą BMP-1 i BMP-2. Wprowadzono go na uzbrojenie armii radzieckiej w 1990 roku. Nie stał się jednak głównym bwp armii rosyjskiej, jak pierwotnie zakładano. Główne uzbrojenie BMP-3 składa się z gwintowanej armaty automatycznej 2A70 kal. 100 mm, w karuzeli automatu znajdują się 22 pociski (łączny zapas amunicji 40 pocisków ). Z armaty tej można wystrzeliwać też pociski odłamkowo-burzące 3UOF lub przeciwpancerne pociski kierowane Bastion. Jest ona sprzężona z działkiem automatycznym 2A72 kalibru 30 mm i czołgowym karabinem maszynowym PKT.

Czytaj też

BMP-3 to najnowocześniejszy rosyjski bojowy wóz piechoty, używany w służbie liniowej w kilku wersjach (różniących się m.in. systemami celowniczymi). Jest dość szeroko wykorzystywany w czasie agresji na Ukrainę, Moskwa według serwisu Oryx Spioenkopp utraciła co najmniej 139 wozów tego typu udokumentowanych fotograficznie.

Komentarze (3)

 1. szczebelek

  Dokładają cztery tony pancerza do pojazdu , który posiada gorszy pancerz niż czołg i chcą wmówić, że BWP może być odporny na ostrzał z działka 30 mm? Niech dołożą jeszcze 10 ton pancerza i powiedzą, że będzie odporny na działo 120 mm...

  1. Valdore

   @szczebelek to nei ejst zwyczajne ERA, weź pod uwage że taki Duplet dla T-84 waży 5 ton a to ciężkie ERA dla czołgu. Wcale bym sie nei zdziwił jakby dali dodatkowa płytke pancerza na spodzie kostki. W kazdym razie pływac na pewno nei będzie, a i z mobilnoscia nei najlepiej jak zawieszenie przeciażone zapewne na maxa.

 2. Prezes Polski

  Nie wiem co mieli w głowie ludzie projektujący tego dziwoląga. Zamiast zrobić najbardziej logiczny dla bwp układ, czyli napęd z przodu, przedział desantowy z tyłu z dużą rampą, zdecydowali się na kuriozum. I jak każdy ruski bwp i kto, bmp3 jest tak wygodny i bezpieczny, że desant nawet w strefie walki woli siedzieć na pancerzu niż w środku.

  1. Valdore

   @prezes, tak to juz jest jak za bazę dla BWP przyjmuje sie prototyp czołgu lekkiego.

 3. Valdi

  Widzę ruski asop Ta kłoda drewna przybita do pancerza No po prostu rewelacja