Przemysł Zbrojeniowy
Zielonka wchodzi do systemu IBCS. Umowa z Northrop Grumman
Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. z Zielonki zawarły umowę z firmą Northrop Grumman, dotyczącą współpracy w zakresie budowy kabin dowodzenia dla systemu IBCS. To krok w celu stworzenia docelowej konfiguracji systemu Wisła dla I fazy, ale też budowy kompetencji do realizacji II fazy Wisły oraz programu Narew.
Umowa pomiędzy WZE S.A. a Northrop Grumman to następstwo kontraktu, jaki został podpisany pomiędzy spółką z Zielonki a Agencją Uzbrojenia podczas tegorocznego MSPO. Na podstawie wrześniowej umowy, wartej ponad 500 mln zł, WZE S.A. są liderem konsorcjum, odpowiedzialnego za opracowanie, produkcję i dostawę oraz integrację z systemem IBCS 14 kabin dowodzenia do programu Wisła, wraz z zestawem laboratoryjnym, pakietem logistycznym oraz oprogramowaniem.
WZE jako jedna z pierwszych firm na świecie będzie współpracować z Northrop Grumman w obrębie systemu IBCS. To duża szansa dla WZE ze względu na ustanowienie zupełnie nowych kompetencji w polskim przemyśle, w tym know-how w zakresie integracji systemu IBCS oraz dostosowanie tego systemu do współpracy z polską siecią C2
powiedziała Małgorzata Kobylarczyk, prezes zarządu Wojskowych Zakładów Elektronicznych S.A.
Współpraca pomiędzy polskim przemysłem a Northrop Grumman jest szczególnie istotna biorąc pod uwagę fakt, że polski przemysł będzie odpowiadał za integrację krajowych sensorów (np. stacji radiolokacyjnych) oraz efektorów z systemem IBCS. Wspomniana umowa business-to-business pomiędzy WZE a amerykańskim koncernem to ważny krok do rozszerzenia tej kooperacji.
Nasz niedawny kontrakt z WZE jest bardzo dobrym przykładem partnerstw strategicznych, rozwijanych przez Northrop Grumman we współpracy z polskim przemysłem. Nasze wspólne wysiłki wraz z WZE doprowadzą do wdrożenia do służby IBCS jako elementu modernizacji Zintegrowanej Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Polski
powiedział Chuck Johnson, Senior Director and Site Lead, Northrop Grumman Polska.
Kabiny dowodzenia dla systemu Wisła będą wykorzystywane przez dywizjony przeciwlotnicze i przeciwrakietowe na szczeblu jednostki ogniowej oraz grupy ogniowej. W kabinach zostaną umieszczone elementy systemu zarządzania obroną powietrzną IBCS pozyskanego dla programu Wisła. Jednocześnie ich konstrukcja pozwoli na integrację IBCS w sposób zgodny ze standardami narodowymi, amerykańskimi i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Będzie też spełniać wymogi Sił Zbrojnych RP, jeśli chodzi o konfigurację systemów łączności i dowodzenia.
W ten sposób elementy systemu Wisła będą mogły współdziałać zarówno w ramach narodowego systemu obrony powietrznej, jak i z jednostkami US Army, w tym wyposażonymi w IBCS, a także z systemami NATO. Ponadto, kabiny zapewnią optymalne warunki pracy bojowej, począwszy od kierowania walką, poprzez realizację działań bieżących i planowanie operacji, umożliwiając jednoczesną niezakłóconą, ale przy tym skoordynowaną realizację wszystkich przewidywanych procesów.
Czytaj też
Spośród 14 zamówionych kabin dowodzenia, sześć będzie typu E-OPS (Engagement Operations) – z przeznaczeniem do kierowania walką, sześć kolejnych typu C-OPS (Current Operations) do prowadzenia działań bieżących oraz dwie typu F-OPS, czyli do planowania operacji. W I fazie programu do kontenerowych kabin dowodzenia zostanie przeniesione wyposażenie, które w standardowej amerykańskiej konfiguracji systemów znajduje się w namiotach ICE (Interactive Collaborative Environment). W ten sposób zwiększy się zarówno mobilność jednostek obrony powietrznej, jak i bezpieczeństwo pracy operatorów systemu IBCS.
Kompetencje, jakie zostaną zbudowane w trakcie budowy kabin dowodzenia dla I fazy Wisły, zostaną wykorzystane przy realizacji drugiego etapu programu obrony powietrznej średniego zasięgu, a także przy budowie systemu Narew, który zostanie zintegrowany z IBCS. Konfiguracja systemu IBCS, zarówno w drugim etapie programu Wisła, jak i w programie Narew, powstanie ze znacznie szerszym udziałem krajowego przemysłu obronnego i będzie w większym stopniu dostosowana do szczegółowych wymagań Sił Zbrojnych RP.
Filemon19
Podsumowując NG posiada globalnego dostawcę okablowania swoich centr sieciocentrycznych z klauzua USA a nie NATO. Outsourcing okablowania polega na zamontowaniu i przetestowaniu gotowej sieci w kontenerze ICBS. TZN Bez PRAWA INGERENCJI w okablowanie lub ich zamienniki bo tańsze
Filemon19
Pilny update certyfikat dostawcy firmy NG jeszcze nie klepnięty? Haloooo Zielonka No to macie papierowy kontrakt
Filemon19
Podsumowując 14 kabin z metalu to raczej HSW a nie Zielonka Ta ma kontrakt na okablowanie Czyli deska rozdzielcza w samochodzie Nie będzie łatwo
mick8791
Widzę, że kolejny mesjasz objawiony zawitał na forum... Facet po pierwsze WZE są liderem konsorcjum, a co to oznacza sobie poczytaj. Po drugie HSW samo w sobie nie produkuje takich kabin więc nie pleć bzdur! Takie kabiny akurat produkują inne polskie firmy.
AdSumus
Zamiast o kabinach powinno się mówić o mobilnych serwerowanich i stanowiskach operatorów. To lepiej oddaje czym są te "kabiny". To nie jest drogi wychodek, tylko centrum dowodzenia. Ot nasz system informacji w wojsku.
B1ob
Tyle że to nie sieć i jej admistratorzy zarządzający przydziałem zasobów. To system z konkretnymi zadaniami wykorzystywany przez dowódców wojskowych. A serwerownia dowodzenia brzmi jeszcze gorzej niż kabina dowodzenia. Należałoby to może nazwać mobilne sieciocentryczne stanowisko dowodzenia, tyle że nazwa ciut długa.