Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

MSPO 2021: Hełmy i elementy Tytana od Maskpolu

Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl

Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego „MASKPOL” na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego na swoim stoisku prezentuje szeroką gamę swoich produktów. Na uwagę zasługują hełmy balistyczne i elementy systemu TYTAN opracowane z myślą o siłach zbrojnych.

Hełm HP-04

HP-04 to hełm balistyczny w standardzie MICH/ACH, który został opracowany z myślą o żołnierzach i funkcjonariuszach służb mundurowych. Został wykonany z nowoczesnych materiałów balistycznych, w tym aramidową skorupę standardu REGULAR-CUT. Fasunek składa się z systemu poduszek amortyzujących w trzech grubościach, a więźba jest czteropunktowa i regulowana. Wyposażony jest też w system płynnej regulacji BOA, który umożliwia dopasowanie do zakresów obwodu głowy od 54 do 62 cm w trzech podstawowych rozmiarach. Jego masa w zależności od rozmiaru wynosi od 1,4 do 1,6 kg, a jego odporność balistyczna zapewnia ochronę przed pociskami pistoletowymi kal. 9 × 19 mm oraz małymi odłamkami. Dodatkowe wyposażenie stanowią specjalne szyny akcesoryjne i gniazdo montażu gogli noktowizyjnych. Hełm jest kompatybilny z wyposażeniem osobistym takim jak maski przeciwgazowe, gogle ochronne czy systemy łączności z aktywną ochroną słuchu.

image
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl

Hełm HP-05 

HP-05 to najnowsza wersja rozwojowa wyżej wspomnianego HP-04, wprowadzana od 2020 roku do Sił Zbrojnych RP, w tym m.in. do Wojsk Obrony Terytorialnej. Jego skorupa została wykonana w standardzie HIGH-CUT zabezpieczoną opaską krawędziową. Głębokie podcięcia hełmu pozwalają na zastosowanie różnych modeli ochronników słuchu i słuchawek. Dodatkowo zastosowano też pokrowiec maskujący z naszytymi taśmami do troczenia kabli oraz kieszeń na przeciwwagę. Fasunek składa się z systemu poduszek amortyzujących w trzech grubościach, a więźba jest czteropunktowa i regulowana. Jego masa w zależności od rozmiaru wynosi od 1,3 do 1,6 kg. Pozostałe funkcjonalności hełmu są analogiczne jak w przypadku HP-04.

image
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl

Elementy Tytana

Jedną z największych ciekawostek na stoisku Maskpolu są bez wątpienia wybrane elementy Zaawansowanego Indywidualnego Systemu Walki (ZISW) Tytan. Wśród nich wymienić można kombinezon ochronny przeciwchemiczny w kamuflażu Lampart (opracowanym w ramach programu Tytan), hełm kuloodporny z osłoną szczęki i wzroku oraz maskę przeciwgazową. Z uwagi na niejawny status programu Tytan, nie przedstawiono jednak żadnych szczegółów związanych z prezentowanymi wyrobami. Obecnie wszystkie prototypy elementów tego systemu zostały opracowane i przechodzą próby. Ich zakończenie pozwoli na zakup planowanych 14 tysięcy systemów Tytan, które mają stanowić nowe wyposażenie indywidualne żołnierza w SZ RP.

image
Fot. Mateusz Zielonka/Defence24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama