Przemysł Zbrojeniowy
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. stawiają na badania i rozwój
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1) to firma, która od blisko 80 lat realizuje usługi w sektorze lotniczym, a od 64 lat specjalizuje się w obsługach i remontach śmigłowców. Dodatkowo oferuje szereg świadczeń, w skład których wchodzą: obsługa samolotów cywilnych (na podstawie certyfikatu PART145), produkcja wiązek elektrycznych, usługi galwaniczne, lakiernicze, produkcja struktur kompozytowych i wiele innych. Zakłady nieustannie zwiększają swoją innowacyjność m.in. poprzez działalność badawczo-rozwojową.
W WZL1 funkcjonuje, dofinansowane z EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, Centrum Badawczo-Rozwojowe wraz z Centrum Badań Nieniszczących. W wyposażonych w nowoczesne urządzenia pomieszczeniach prowadzone są m.in. badania nieniszczące magnetyczno-proszkowe, penetracyjne, prądami wirowymi, ultradźwiękowe oraz radiograficzne. Pracownicy działu B+R, dzięki drukarkom 3D wykonującymi elementy w technologii FDM (ang. Fused Deposiotion Modeling), projektują i wykonują komponenty wykorzystywane m.in. do szybkiego prototypowania. Wszelkie działania realizowane w Centrum cieszą się dużym zainteresowaniem klientów Spółki. Tylko w 2023 roku przeprowadzono kilkadziesiąt różnych badań, testów i innych świadczeń takich jak np. kontrola rakietowego paliwa stałego przy użyciu nowoczesnej kabiny rentgenowskiej, zlecenia cywilne na samolotach biznesowych w ramach działalności PRT-145 czy dla LPR.
Czytaj też
Jednym z priorytetowych projektów w obszarze innowacyjności jest koncepcja opracowania trójstopniowego suborbitalnego systemu rakietowego do wynoszenia ładunków badawczych (Trójstopniowa Rakieta Suborbitalna – TRS). W wyniku realizacji inicjatywy udało się przeprowadzić prace dotyczące technologii pozwalających na prawidłowe i bezpieczne dzielenie stopni rakiety suborbitalnej. Całość służy powstaniu polskiego lekkiego systemu nośnego do wynoszenia ładunków badawczych powyżej linii Kármána (100 km). Obok lidera przedsięwzięcia (WZL1) w projekt zaangażowali się także: Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia (instytucja naukowo-badawcza) oraz Zakład Produkcji Specjalnej Gamrat Sp. z o.o. (producent paliwa kompozytowego). Wartość dofinansowania otrzymanego w ramach Poddziałania 1.1.1 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 23 693 412,53 zł.
Nowoczesne rozwiązania są również wykorzystywane do wzmocnienia bezpieczeństwa Polski. Doskonałym przykładem może być tutaj zaangażowanie Zakładów w realizację programu Wisła, w którym Spółka uczestniczy jako biorca offsetu w zakresie produkcji elementów kompozytowych. W dęblińskim oddziale działa, wsparte w ramach Regionalnego Projektu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020, Centrum Produkcji Struktur Kompozytowych. Pozwala ono na seryjną produkcję lotniczych struktur kompozytowych zgodnie ze światowymi standardami. Spółka ma szerokie możliwości produkcyjne w zakresie struktur kompozytowych realizowanych zgodnie z projektem klienta.
Czytaj też
Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. to firma, która reprezentuje światowy poziom w segmencie lotniczym. Nieustannie doskonalimy działalność Spółki, podnosimy poziom innowacyjności i wdrażamy najnowocześniejsze rozwiązania mające zastosowanie nie tylko w wojskowości, ale także sektorze cywilnym. Wszystko to przyczynia się wzmocnienia pozycji Zakładów na rynku, a przede wszystkim do wsparcia systemu bezpieczeństwa państwa polskiego.
Marcin Nocuń, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny
Wszelkie usługi wykonywane w WZL1, zarówno te z zakresu badań i rozwoju jak i pozostałe świadczenia, realizowane są zgodnie z obowiązującymi standardami i normami międzynarodowymi – m.in. certyfikatami AS9100 oraz AS9110. Posiadane przez przedsiębiorstwo certyfikaty gwarantują wysoką jakość ich wykonania, a zakres kompetencji pracowników oraz zdobyty na przestrzeni lat know-how zapewniają wykorzystanie najnowszych technologii i rozwiązań podczas prowadzonych prac. Dzięki temu Spółka zyskuje możliwość stałego rozwoju oraz pozyskiwania coraz bardziej zróżnicowanych kompetencji.
Artykuł sponsorowany
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105