Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

WZL1 z certyfikatem oraz zamówieniami od Lockheed Martin

Odpalenie pocisku PAC-3MSE
Odpalenie pocisku PAC-3MSE
Autor. Lockheed Martin

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. (WZL1) z siedzibą w Łodzi to firma działająca w branży lotniczej od blisko 80 lat. Zakłady w Łodzi i w Dęblinie zajmują się nie tylko remontami i obsługami śmigłowców oraz samolotów szkolno-treningowych Sił Zbrojnych RP, ale także realizują szereg usług dodatkowych. Wśród nich można znaleźć m.in. produkcję struktur kompozytowych wykorzystywanych w ramach realizacji programu Wisła. Spółka partycypuje w projekcie na mocy umowy podpisanej pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a firmą Lockheed Martin Global, Inc, (LM). W pierwszej fazie programu do WZL1 zostały przekazane kompetencje w zakresie produkcji, napraw i testów kontenerów startowych pocisków PAC-3MSE systemu Patriot. Obecnie można śmiało stwierdzić, że dęblińskie zakłady posiadają pełną gotowość do realizacji założeń powierzonego zadania w ramach programu WISŁA, co zostało potwierdzone certyfikatem produkcyjnym.

Reklama

Centrum Produkcji Struktur Kompozytowych powstało w oddziale w Dęblinie kilka lat temu. Stopniowo poszerzało swoje możliwości, kompetencje pracowników i gromadziło doświadczenie. Wszystko to w znaczący sposób przyczyniło się do włączenia WZL1 w poczet uczestników utworzonego przez PGZ S.A. Konsorcjum Wisła. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. i Lockheed Martin nawiązały silną i stałą współpracę w zakresie sprawnego wdrożenia procedur i rozpoczęcia produkcji kontenerów w ramach światowego łańcucha dostaw LM.

Reklama

„Ostatnie kilka lat to czas bardzo intensywnej współpracy z przedstawicielami Lockheed Martin i okres ogromnego zaangażowania po obu stronach dla potrzeb realizacji programu”- podkreśla Bartłomiej Kacperczyk, Członek Zarządu WZL1, Dyrektor Oddziału.

Czytaj też

W ten sposób WZL1 poszerzyły swoje możliwości zaistnienia na rynkach międzynarodowych. Powstała szansa na rozwój zdolności produkcyjnych struktur kompozytowych, jak również na osiągnięcie wielkoseryjnych zdolności technologicznych. Stawiając na badania i rozwój oraz dostrzegając trendy światowe dotyczące zastosowania tych materiałów w różnych sektorach gospodarki, Zarząd Spółki zdecydował o budowie nowoczesnej hali produkcyjnej ze strefami atmosfery kontrolowanej, monitoringiem i kontrolą dostępu oraz zabezpieczeniami pożarowymi. Obiekt wykorzystywany do produkcji struktur kompozytowych nie tylko sprostał wymaganiom technologiczno-produkcyjnym m.in. w zakresie instalacji dostarczanego w ramach projektu wyposażenia, ale również jest dostosowany do dalszej rozbudowy zdolności przedsiębiorstwa przewidywanych na podstawie założeń II fazy programu Wisła oraz dyskusji biznesowych z amerykańskim partnerem.

Reklama
Nowa infrastruktura w WZL1 S.A.
Nowa infrastruktura w WZL1 S.A.
Autor. WZL1 S.A.

„Z przyjemnością można było obserwować nawiązywanie profesjonalnych relacji pomiędzy naszymi specjalistami a przedstawicielami offsetodawcy, jego poddostawców oraz podmiotów nadzorujących, jak również budowanie wzajemnego szacunku dla wiedzy, umiejętności rozwiązywania wyzwań technologicznych oraz wysokiej elastyczności w podejściu do różnych zagadnień, które zawsze pojawiają się w procesach wdrożeniowych”- mówi Członek Zarządu WZL1, Dyrektor Oddziału, Bartłomiej Kacperczyk.

Doskonałe, nowoczesne zaplecze produkcyjne zostało docenione przez partnera spółki – firmę Lockheed Martin. Na podstawie procesu walidacji linii produkcyjnej (PLV) kontenerów startowych pocisków PAC-3MSE w Oddziale Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A., spółka pozyskała certyfikat poświadczony przez LM, jak również przez Rząd Stanów Zjednoczonych (USG). Dedykowane do zarządzania z ramienia rządu USA programami związanymi z systemem Patriot. Certyfikat ten upoważnia w pełni oddział WZL1 do występowania w postępowaniach firmy Lockheed Martin na realizację kontraktów produkcyjnych w zakresie tub startowych pocisków PAC-3MSE systemu Patriot.

Jednocześnie prowadzone są negocjacje odnoszące się do kontraktów na dostawy wyżej wymienionych produktów w latach 2024 oraz 2025-2026 z deklaracją możliwości rozszerzenia zamówień na kolejne lata.

Czytaj też

„Realizacja współpracy WZL1 i LM w ramach I fazy programu „Wisła” jest potwierdzeniem, jak wiele można osiągnąć przy wzajemnym zrozumieniu zdolności, potrzeb i oczekiwań biznesowych. Podejście firmy Lockheed Martin pokazuje również, że zagraniczne koncerny mogą skutecznie i rzetelnie realizować w Polsce programy związane z zamówieniami rządowymi, zgodnie z poszanowaniem obowiązującego w Polsce prawa oraz ze zorientowaniem na potrzeby klienta” - komentuje Dyrektor Oddziału.

Należy podkreślić, że Zakłady uczestniczą i realizują różnorodne programy narodowe i projekty związane z pozyskiwaniem innowacyjnych technologii oraz wdrożeniem nowoczesnych systemów zarządzania produkcją i jakością. Co więcej, firma jest przygotowana pod względem infrastrukturalnym i kompetencyjnym do realizacji powierzonych zadań. Wszystko to przekłada się na rosnące zainteresowane ofertą oraz możliwościami produkcyjnymi przedsiębiorstwa. Spółka nieustannie pozyskuje nowych partnerów biznesowych, a współpraca z dotychczasowymi pogłębia się i nabiera dynamiki.

Czytaj też

„Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. posiadają potencjał zarówno infrastrukturalny, technologiczny jak i kadrowy, który pozwala im partycypować w rozmaitych projektach, m.in. tych wpływających na bezpieczeństwo naszego państwa oraz nawiązywać wieloaspektową współpracę z międzynarodowymi partnerami biznesowymi. Doskonałym przykładem jest tutaj właśnie kooperacja WZL1 i Lockeed Martin. Spółka nie boi się nowych wyzwań i jest w stanie sprostać wymaganiom klientów jednocześnie wzmacniając poprzez swoje działania Sił Zbrojnych RP” – podsumowuje Marcin Nocuń, Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny WZL1.

Artykuł sponsorowany

Reklama

Komentarze (5)

  1. rwd

    WZL1 generuje jakiś dochód czy bazuje na dotacjach rządowych?

    1. Jaxa

      Dotacje rządowe, to może dostać gospodarstwo produkujące marchewkę dla rządowej stołówki. Przecież to jest spółka akcyjna, przedsiębiorstwo zarejestrowane, składające jawne sprawozdania finansowe. Brak dochodzu równa się bankructwo. Aby uzyskać jakiekolwiek pieniądze takie spółki muszą wygrywać rządowe przetargi lub pozyskiwać zamówienia z zagranicy.

  2. Dudley

    Super wiadomość z tymi laminatami, będą mogli teraz produkować tańsze łódki dla wędkarzy. Tylko nie wiedziałem że to jest taka zaawansowana technologia że trzeba LM do jej pozyskania. Ale może komuś przyjdzie do głowy że zamiast łódek, to produkować kadłuby shahedów, jak by jeszcze pozyskać kosmiczną technologię produkcji silników modelarskich to już był by całkowity odlot.

    1. staryPolak

      gdybyś Ty wiedział ile nowych technologii powstało i powstaje w laminatach? Ile nowych arcyciekawych materiałów.. Kompozyty to szeroka gama wyrobów stosowanych wszędzie tam gdzie liczy się waga + wytrzymałość. tak przy okazji - nie kpij z laminatów. W produkcji małych i średnich jednostek pławających jesteśmy nr 2 na świecie ..... no USA nie dało się pokonać.

  3. Dr. Pavl Kopetzky

    Na Ukrainę i w Rosję! + F16! Fire! Real War

  4. MiP

    Uzyskaliśmy kompetencje do produkcji i napraw KONTENERÓW startowych......... klękajcie narody 🤣

  5. andys

    Dodajmy kolejne pytanie - czy WZL1 prowadzi prace rozwojowe w zakresie własnych opracowań (Wspólpraca z polskimi naukowcami), czy realizuje tylko elementy zlecone przez amerykańskiego partnera?

Reklama