Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wielki kontrakt Fincantieri: osiem fregat dla Indonezji

Fot. Marina Militare
Fot. Marina Militare

Ministerstwo obrony Indonezji zamówiło w koncernie Fincantieri sześć fregat typu FREMM oraz modernizację i dostawę dwóch fregat typu Maestrale. Fincantieri ma być również odpowiedzialne za wsparcie logistyczne dla przekazanych okrętów.

Dostawa aż ośmiu okrętów dla Indonezji jest bardzo ważnym kontraktem nie tylko dla włoskiego koncernu Fincantieri, ale również dla całych Włoch. Potwierdza bowiem słuszność zainwestowania środków w opracowanie fregat wielozadaniowych FREMM, których dziesięć jest w tej chwili wykorzystywanych we włoskiej marynarce wojennej. Indonezja wybierając właśnie ten typ okrętów oceniła, że są to w tej chwili najlepsze jednostki pływające w swojej klasie, a Fincantieri jest firmą, która bez problemu zrealizuje kontrakt w atrakcyjnej cenie i w odpowiednim czasie.

Włosi mają również nadzieję, że zamówienie zwiększy generalnie współpracę z Indonezją czyniąc z niej swoisty przyczółek, otwierający im rynki do innych krajów azjatyckich. Niewątpliwą zachętą do takiego współdziałania mogą być inwestycje, jakie Fincantieri planuje przeprowadzić w indonezyjskiej stoczni PT-PAL na wyspie Jawa.

„Zamówienie tej wielkości pozwala Fincantieri przejąć również globalny prymat w sektorze okrętów nawodnych i jest potwierdzeniem technologicznego przywództwa projektu [Red. FREMM] ponownie uznanego za najbardziej innowacyjny na rynku, projektu który doprowadził do zamówienia (w tym jako opcja) ponad dwudziestu okrętów dla kilku zagranicznych marynarek wojennych. Program ten ma nadzwyczajne znaczenie strategiczne, zarówno dla ekonomicznego rozwoju naszego kraju, jak i dla włoskiego łańcucha dostaw w dziedzinie obronności, a także dlatego, że zapewnia silną pozycję Fincantieri na tym obszarze, torując drogę do finalizacji dalszych ważnych negocjacji dla innych już realizowanych programów, w tym także w sektorze cywilnym… Na koniec pragnę podziękować naszej marynarce wojennej, która wraz z krajowy przemysłem wniosła decydujący wkład w budowę okrętu docenianego na całym świecie i w pełni zaspokajającego jej potrzeby operacyjne”.

Giuseppe Bono - dyrektor generalny Fincantieri

Dla uatrakcyjnienia swojej oferty Włosi chcą również przekazać Indonezji dwie używane fregaty typu Maestrale. Zostaną one odkupione od włoskiej marynarki wojennej przez Fincantieri, wyremontowane i zmodernizowane pod potrzeby indonezyjskich sił morskich. Włosi mają jeszcze cztery takie okręty, z których dwa najnowsze („Espero” i „Zeffiro”) były wprowadzone do służby w 1985 roku.

Reklama
Reklama

Indonezyjska marynarka wojenna otrzyma więc prawie czterdziestoletnie fregaty, ale będą one wyposażone w część sprzętu, jaki później pojawi się wraz z docelowymi FREMM-ami. Przypuszcza się np., że takim wspólnym elementem będzie okrętowy system wsparcia dowodzenia.

Najważniejsze będą jednak fregaty FREMM. Dzięki indonezyjskiemu zamówieniu stają się one rzeczywiście hitem eksportowym. Pomijając dziesięć okrętów zamówionych przez włoską marynarkę wojenną, dwie takie jednostki zamówił również Egipt (z opcją rozszerzenia zamówienia o dwie kolejne fregaty) i dwie Stany Zjednoczone (z opcją kupienia kolejnych ośmiu okrętów). Przypuszcza się zresztą, że to właśnie zamówienie amerykańskie przekonało rząd indonezyjski do ostatecznego wyboru włoskiej oferty.

Fincantieri odniosło jeszcze jeden sukces na rynkach azjatyckich. Włoskiej firmie udało się bowiem podpisać umowę z południowokoreańskim koncernem stoczniowym DSME (Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering) na współpracę przy opracowaniu projektu nowego okrętu śmigłowcowo-desantowego. Włosi chcą w tym przypadku przekazać Koreańczykom wiedzę, jaką pozyskali przy budowie swojego okręty tej klasy typu Trieste. Okręt ten ma zostać przekazany włoskiej marynarce wojennej w czerwcu 2022 roku.

Reklama
Reklama

Komentarze