Wielka Brytania – miliard funtów na broń hipersoniczną

Brytyjskie ministerstwo obrony chce przyśpieszyć prace nad uzbrojeniem hipersonicznym. W ciągu siedmiu lat za sumę około 1 miliarda funtów mają powstać gotowe do działania pociski zdolne do lotu z prędkością ponad 5 Mach i do manewrowania w kierunku.
Brytyjskie ministerstwo obrony wydało wstępne zawiadomienie informacyjne PIN (Prior Information Notice), którego celem ma być „przyspieszenie rozwoju brytyjskich zdolności uderzenia hipersonicznego". W ten sposób poinformowano ewentualnych dostawców związanych z tym zadaniem, o planach zawarcia już konkretnej umowy ramowej na rozwój i dostawę potrzebnych technologii.
Umowa ramowa ma pozwolić na dojście z opracowanymi rozwiązaniami do poziomu gotowości technologicznej TRL9 (rzeczywisty produkt już sprawdzony w środowisku operacyjnym) i rozpoczęcie dostaw zapewniających zaawansowane zdolności uderzenia hipersonicznego (advanced hypersonic strike capability). Przyśpieszenie prac wcale nie oznacza, że zamówione uzbrojenie ma być dostarczone w ciągu najbliższych dwóch - trzech lat. Umowa ramowa o wartości około miliarda funtów (1,29 mld USD) ma bowiem zabezpieczyć działania w okresie siedmiu lat.
Celem tych prac ma być opracowanie pocisków poruszających się w atmosferze ziemskiej przez dłuższy czas z prędkością większą niż pięciokrotność prędkości dźwięku (do 25 Mach), jednocześnie będąc w stanie wykonywać znaczące manewry, zmieniające kierunek lotu. Brytyjczycy chcą w typ przypadku dogonić programy, jakie już zostały lub są realizowane w Chinach, Rosji i Stanach Zjednoczonych.
Z ujawnionych dotychczas informacji wynika, że Brytyjczycy chcą opracować kilka typów pocisków hipersonicznych. Od ich rodzaju decydującego o zasięgu, prędkości, rodzaju głowicy bojowej i platformy startowej będzie zależał rodzaj wykonywanych zadań. Za każdym razem celem będzie wykonywanie precyzyjnych i bardzo szybkich uderzeń na wskazane obiekty. Brytyjczycy chcą również, by ich uzbrojenie hipersoniczne było ważnym elementem brytyjskiego systemu odstraszania.
Jak dotąd nie wiadomo, czy obecna umowa ramowa będzie związana z ogłoszonym w kwietniu 2022 roku porozumieniem partnerskim AUKUS pomiędzy Australią, USA i Wielka Brytanią. Porozumienie to nie dotyczyło jedynie wspólnej budowy dla australijskiej marynarki wojennej atomowych okrętów podwodnych, ale również „współpracy w zakresie rozwoju zdolności hipersonicznych i antyhipersonicznych".
rwd
Szczytne zamiary ale obawiał się, że mało realne. Partia Pracy ogłosiła, że po przejęciu władzy przeznaczy znaczną część budżetu obrony na służbę zdrowia i szeroko rozumiany socjal, by pomóc biedniejącemu społeczeństwu.
wojghan
Może dobrze a może źle. Zależy gdzie kto siedzi. Tyle, że socjal jeszcze nigdy nikogo z biedy nie wyciągnął. Z biedy wyciągnie cię wykształcenie, przedsiębiorczość, wolność gospodarcza, proste przepisy, niskie podatki.
wojghan
Będzie tak samo jak z Ajaxami. Miliard się rozejdzie po kościach a pocisków jak nie było tak nie będzie.
Seb66
Jak się weźmie pod uwagę że Angole dopłacają do energii ze swoich wiatraków ponad 6 mld funtów ROCZNIE, to 1 mld na taaakie pociski to bardzo skąpo! Ha ha!