Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

WB zwiększa moce produkcyjne, wśród priorytetów Warmate

Warmate
Warmate
Autor. Oleg Gorokhovskyi

Największa polska prywatna grupa przemysłu obronnego – Grupa WB – rozwija moce produkcyjne, w szczególności koncentrując się na rodzinie amunicji krążącej Warmate. Wzrost wolumenu produkcji łączy się z zamówieniami polskimi i ukraińskimi, ale także z zainteresowaniem tymi systemami na świecie, co ma bezpośredni związek ze skutecznym zastosowaniem Warmate«ów i FlyEye«ów za naszą wschodnią granicą.

Reklama

W czasie spotkania z dziennikarzami prezes Grupy WB Piotr Wojciechowski poinformował o trwającej inwestycji Skarżysku Kamiennej, a zatem w miejscowości znanej do tej pory ze względu na obecność tam zakładów produkujących uzbrojenie i amunicję - Mesko S.A., należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Reklama

We wrześniu tego roku Grupa WB zaczęła budować tam własną fabrykę, w której ma być prowadzona wieloseryjna produkcja, dokładnie integracja i montaż ostateczny systemów amunicji krążącej Warmate. Zatrudnienie cały czas tam rośnie i osiągnęło już 53 osoby.

Obecnie, jak poinformował prezes Wojciechowski, we wszystkich podmiotach Grupy WB zatrudnionych jest około 1,5 tysiąca osób, przy czym większość to personel inżynierski i konstruktorzy. Nawet personel tworzonych w Skarżysku Kamiennej zakładów i zajmujący stricte wielkoskalową produkcją, ma składać się 50 proc. z inżynierów i konstruktorów.

Reklama

Trwa także rozbudowa innych zakładów należących do Grupy. W 2024 maja zostać oddane dwa budynki. Pierwszy w Ożarowie Mazowieckim ma mieć trzy tysiące m2, natomiast drugi o powierzchni dwóch tys. m2, powstaje w Gliwicach w ramach należącej do grupy spółki Flytronic, także zajmującej się budową systemów bezzałogowych, w tym większych wersji systemu Warmate.

Rozbudowa zdolności produkcyjnych systemów bezzałogowych ze stajni WB nie dziwi biorąc pod uwagę ich skuteczne zastosowanie na wojnie trwającej w Ukrainie. Minister obrony tego kraju Ołeksij Reznikow, w jednej z wypowiedzi wśród polskiej broni realnie wpływającej na przebieg tego konfliktu wymienił Pioruny i właśnie Warmate'y. Te ostatnie są wykorzystywane przez ukraińskie wojska specjalne i stąd niewiele jest w sieci zdjęć oraz filmów z ich użycia. Na spotkaniu z dziennikarzami prezes Wojciechowski pokazał jednak dwa uderzenia na rosyjskie wojska w rejonie elektrowni atomowej Energodar, gdzie wykorzystano je prawdopodobnie z uwagi na ich precyzję rażenia. Z kolei BSP FlyEye także jest cichym bohaterem tej wojny i – często niewykryty - skutecznie naprowadza na przeciwnika ogień artylerii.

Obecnie zamówienia na amunicję krążącą Warmate wybiegają na wiele miesięcy albo nawet lat do przodu. Nieoficjalnie mówi się o portfelu zamówień opiewającym nawet na 2,5 tys. sztuk. To, w połączeniu z krajowymi potrzebami jeżeli chodzi o nasycenie sił zbrojnych, powoduje konieczność rozbudowy mocy produkcyjnych, które z kilkudziesięciu sztuk miesięcznie mają wzrosnąć co najmniej do kilkuset. Co ciekawe obecnie trwają też prace rozwojowe nad systemem Warmate i mają powstać jego trzy nowe wersje, o nazwach Warmate 5, Warmate 20 i Warmate 50. Nie jest wykluczone, że ich numery będą oznaczały masę kolejnych wersji amunicji krążącej.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (25)

  1. Tokar

    Poważna sprawa.Proponowałbym na wyposażenie kompanii zmechanizowanej drużynę ... balonową ! Tak ,dla zabezpieczenia flanki pierwszej linii. Chodzi o nocną obserwację przedpola , z wykorzystaniem kamery noktowizyjnej (termowizyjnej) ,Kamera umieszczona pod balonem (balon ,wielkości balonu meteorologicznego) przekazywałaby obraz online 24/24h do stanowisk dowodzenia (kabel,Bluetooth). Balony rozwinięte(zakotwiczone) zwłaszcza na flakach pozycji ,wykrywałyby ruchy przeciwnika ,co umożliwiłoby wykonanie właściwego działania.. Obserwacje balonowe maja przewagę nad obserwacjami prowadzonymi z powierzchni ziemi. wiekszy zasieg ,lepsza perspektywa ,ominięcie zasłon terenowych, tanie itd. Małe drony latają kilka ,kilkadziesiąt minut i hałasują. Balony działaja nonstop. PS.Całkiem poważny jestem.

    1. "Pułkownik" Michał

      To już nie lepiej zainwestować w drony stratosferyczne, nad którymi pracuje jedna z polskich firm i doposażyć je w sprzęt optoelektroniczny?

  2. Filemon 21

    Podsumowując 38$ tys za 1,4 kg głowicy bojowej warmate A4,5k Hero kosztuje juz 122$ tys

  3. WDGrabski

    wert jak zwykle zmyśla, ale do tego zdążył już wszystkich przyzwyczaić. Warmate jest opracowaniem od podstaw własnym WB. Nie ma tam państwowej złotówki. Zresztą dlatego armia go długo nie zamawiała. Zabawne są też wywody o tym, jaki to system jest "nienowoczesny", gdy zamówienia sięgają tysięcy. Zwłaszcza, że system jest sprawdzony na polu walki. Bez tego nikt by go nie zamówił. Może czas zauważyć, że jest to rozmówca całkowicie niepoważny?

    1. Powiślak

      Kolega Wert "słynie" z niechęci do wszystkiego co... z WB. Nieważne co, byle obrzucić błotem. Żenada. Pocisk z Kraba kosztuje 1/10 i jest bardziej skuteczny? Co za brednie! Bo na pewno APR n i e kosztuje 1/10 Warmate a zwykły pocisk 155mm nie trafi w ruchomy cel. Żadnego pocisku artyleryjskiego nie można ani zawrócić ani przekierować na oczekiwanie., nie można tez użyć go wielokrotnie jako obserwacyjnego. To KOMPLETNIE nieporównywalne środki walki, porównywanie jest BEZ SENSU!

    2. wert

      nie ma złotówki bo jest 50 mln dofinasowania w 2009 na opracowanie dronów właśnie. Kolejne 50 mln POżyczył państwowy bank na przejęcie Radmora. Proponowałbym się "doumieć". Skoro Warmate jest taki zamawiany i sprawdzony skąd zapowiedź Galdiusa z innym efektorem? Skąd Warmate 5; 50 etc? Pocisk Kraba ma ten sam zasięg a szkody zrobi nieporównywalne stąd koszt/efekt taki nie inny. Obrzucanie błotem jest wytykanie POtajemnego uwłaszczanie się na SPOŁECZNYM mieniu? Radmor był ARP i został "sprywatyzowany". Przejęła go firma zatrudniająca 100 ludzi mająca przychody w tym okresie 50 mln!!! i zysk 15 mln. POłknęła firme mającą PEŁNE portfolio zamówień 4x więcej ludzi w tym ponad setkę inż- konstruktorów Firmą realizującą program inwestycyjny za 120 mln w tym 70 mln środków własnych. Też bym tak chciał

  4. kaczkodan

    Niezła kpina. Chętnie dowiem się co niby jest tak drogiego w pojedynczym dronie Warmate. Bo od strony mechanicznej (silnik, siłowniki, bateria, a nawet głowica) powinien się zamknąć w cenie kilku tysięcy złotych (wliczając zyski) - są to elementy produkowane obecnie masowo. Podobnie kamery FullHD/4k Moduł komunikacyjny może korzystać z modułów SDR. Rozumiem że ceny broni mają prawo być "godziwe" i równie dobrze mógłbym narzekać czemu AMRAAM kosztuje milion zielonych i więcej. Tylko że gdy rynek cywilny produkuje zbliżone produkty 10-20 razy taniej, to zapala się lampka alarmowa. Produkty konkurencyjne są 5 razy tańsze. Podtawową wadą tych dronów jest koszt jednostkowy. Powinno powstać rozwiązanie korzystające z cywilnych elementów z półki, produkowane taśmowo, w którym nie istnieje problem skalowalności produkcji. Elementy struktury powinny być wykonane z magnezu jako pojedyncze elementy.

    1. staryPolak

      co jest drogie w Warmte? wiedza. WIEDZA. skuteczność. Pracownicy, też drodzy, jak sądzę. Dlaczego 1 kg szwajcarskiego zegarka kosztuje wiecej niż 1 tona węgla? Mylisz cenę z kosztami produkcji. Tymczasem (dzięki Putinowi, arcymistrzowi marketingu polskiego przemysłu zbrojeniowego) różnica między kosztami produkcji a ceną oby była bardzo duża.

  5. wert

    Warmate to propozycja dla bardzo bogatych walczących z partyzantką a nie masową inwazją. Jakas sensowna informacja jest. Warmate 5 z dawno opracowaną GX-2 to powinien być podstawowy masowy środek walki. Warmate TL z GX-1 ma sens tylko w wersji wielotubowej wyrzutni ze zdolnością do działania w roju. Faktycznym roju! No i cena nie może być wzięta z kosmosu. Epizodyczne zastosowania typu specjalsi jest bez znaczenia na dzisiejszym polu walki. Pocisk Kraba z takim samym zasięgiem to +-9 kg mat wybuchowego a kosztuje 1/10 Warmate i znacznie skuteczniej skasuje wszystko.

    1. sebaa

      Czyli Warmate sie nie nadaje na Ukraine :)) ale jakoś ukraincy go bardzo chwalą i chcą czyli co albo oni się mylą albo ty bajki wymyślasz bo chcesz zaistnieć :) Pocisk z kraba fakt skasuje wszystko nawet to czego nie ma a co będzie w pobliżu celu jak przedszkole cywile czy reaktor atomowy :)) nie zawsze większe pierdzielniecie jest lepsze.

    2. Niko

      Aby wystrzelić pocisk z Kraba to trzeba mieć tam tego Kraba a Warmate przeniesie 2 żołnierzy nawet na teren przeciwnika i wystrzeli go. To są systemy do zupełnie innych zadań.

    3. wert

      sebaa@ na UKR nadaje się WSZYSTKO nawet T-55 z Bałkanów. Zobacz że UKR bardzo chętnie się chwalą skutkami swoich uderzeń. Gdzie są skutki Warmate? A pokazują drona wrzucającego granat do komina bunkra. Posłuchaj może szacunków strat stron. Moze to pomoże ci wyciągnąć wnioski. Uważasz że nas stać na straty porównywalne z UKR? Masowa inwazja= nasza masowa odpowiedź na znacznie wyższym poziomie. To odstraszy. Warmate nikogo NIE zatrzyma. Jest jak ugryzienie komara więc jest praktycznie BEZUŻYTECZNY. Budynki el atomowej WYTRZYMAJĄ bezpośrednie trafienie ciężkiej artylerii tak sa skonstruowane. Niko@ Krabów będziemy mieć na pęczki (nie bez powodu), jego pocisk dotrze znacznie szybciej i znacznie taniej, znacznie silniej uderzy. Warmate to broń epizodyczna z powodu ceny i skuteczności

  6. Filemon19

    93cia brygada która szła w szpicy ataku rzeki Oskil dostała switchblade 300 od USA Charakterystyka to mały ładunek bojowy A więc kicha Zasięg ok Panel sterowania Cudowny Ale się nauczyli jak grać w PlayStation Teraz czas na porządny sprzęt

  7. Filemon19

    Podsumowując dron Lancet3 kałasznikowa Czyli 12/3 kg został skopiowany z Izraelskiego Hero 400 To muszę przyznać niezły chociaż toporny wyczyn kałasznikowa który w tajemniczy sposób otrzymuje zminiaturyzowane głowice opto. Krótka seria produkcyjna jest uzależniona od lotów wycieczkowych do nieznanych krajów Haha 😂😂

  8. Filemon19

    Podsumowując warmate czyli 1, 4 kg głowicy bojowej to 38$ tys Wojna pokazuje że to mala siła ognia . Hero600 to 10 kg głowicy i 272$ tys USA dostarcza switchblade 600 Ukrainie czyli 6 kg głowicy bojowej

    1. bc

      Lancet 3kg głowicy 12kg wagi, chyba optimum.

    2. Gracz

      Tyle tylko że switchblade nie działa, ruskie wre go masakruje a warmate działa. Może dlatego jest drogi bo w środku nie ma komponentów ze smartfona a porządnie odporne bebechy dedykowane do zastosowań militarnych.

  9. kaczkodan

    (2) Innym koniecznym (i alternatywnym) krokiem jest wprowadzenie konstrukcji wielorazowych. O ile cieżko wyobrazić sobie aby taki Brimstone zaatakował cel i wrócił (choć nie aż tak do końca), to w przypadku dronów zrobienie takiej konstrukcji jest trywialnie proste - wystarczy montaż "komory bombowej" w środku cieżkości z której może wysunąć się granatnik bezodrzutowy średniej prędkości. Przy strzelaniu na odległość 100-200 metrów celność nie będzie gorsza niż samego Warmata (laserowy dalmierz, znajomość chwilowej prędkości wiatru).

    1. bc

      Granatnik za słaby, ale taki mini JDAM z tanim akcelerometrem, tylko dron musi mieć dalmierz laserowy.

  10. Saw

    Niech zautomatyzują procesy produkcyjne, bo kasa, którą chcą za te drony to kpina.

    1. doc_doc

      + uproszczenie konstrukcji - to nie może być modelarstwo lotnicze.

    2. Vixa

      Tak właściwie to co chcesz zautomatyzować dla kilku tysięcy sztuk?

    3. bc

      Przejście od rękodzieła do produkcji "taśmowej" jest zawsze najtrudniejsze. Chociaż dron nie jest tak skomplikowany do produkcji(skorupa, bateria, kilka PCB, kilka servo, napęd, wiązki) jak np samochód, tu soft jest najważniejszy.

  11. bc

    Odpowiednik IAI Harop/Shahedów(tylko z tłumikiem) powinien już powstawać. Czyli proste naprowadzanie INS ale spory zasięg i ładunek.

  12. Starszy Pan 2

    Może drogo ale dzięki temu zyskujemy konkretne nowe kompetencje i tysiące bardzo doświadczonych inżynierów i konstruktorów, Z pewnością to lepiej niż państwowe molochy że swoją mini komórka projektowa i tabunem zwykle słabo wykwalifikowanych robotników.

    1. wert

      jakie nowe kompetencje zyskujemy? Warmate to produkt opracowany grubo ponad 10 lat temu za państwową kasę zresztą. Od tego czasu mamy tylko lifting zamiast rozwijania nowych konstrukcji. Koszty uspołeczniono, zyski sprywatyzowano. Odcinamy kupony, odgrzewamy kotleta i młócimy PR-em. NOWE kompetencje dopiero mają być. Oby! Lepiej późno niż wcale. Wolałbym aby WP miało produkt skuteczny i mozliwy do wprowadzenia na masową skalę. Aktualnie koszt/efekt wygląda żałosnie

    2. sebaa

      To sie nazywa ewolucja. A skoro warmate to 10 letni odgrzewany kotlet to takim samym i jeszcze starszym kotletem jest piorun w końcu to odgrzewana igla :) Właśnie tak się rodzą k0mpetencje czyli ulepszanie tego co jest a nie wymyślanie kola na nowo i od początku wszystko.

    3. stary wirus

      wert, bez zamówień na to co już zostało opracowane nie będzie nowych kompetencji i produktów. Ktoś tym wszystkim inżynierom musi pensje płacić żeby mogli pracować nad nowościami.

  13. stary wirus

    Ciekawe czy w polskiej armii zostało chociaż kilka Warmatów oprócz jednego zestawu niebieskiego. Wygląda na to, że nie. Skoro oddaliśmy wszystkie Kraby to drobiazg pewnie też.

  14. pomz

    To ciągle jest ręczna manufaktura. Powinniśmy to zautomatyzować na maca. Na Ukrainę dostarczać w komponentach. Złoża to sobie sami i będzie taniej. Marzy mi się uderzenie takimi stronami w skali np 500 sztuk na cele w pasie szerokości paru kilometrów. Na uciekających ruskich w pojazdach, lub w jadące posiłki, odwody... Tej broni trzeba używać setkami na wąskim pasie. Nie rozdrabniać się.

    1. Juzz

      Do tego co proponujesz to chyba wystarczy parę salw z AHS lub wyrzutni wieloprowadnicowych.

    2. sebaa

      Takimi samymi manufakturami jest większość fabryk na zachodzie :) Poza tym dama fabryka to tylko zakład montażu końcowego liczą się poddostawcy komponentów bez nich zakład który mógł by i 10000 dronów na rok robić nie zrobi żadnego . Jak długo KMW się bawi z leopardami zanim wegry dostana 40 pare sztuk swoje to my już dawno będziemy mieć wszystkie 366 abramsow i 180 ?K2

  15. podajnik

    Oczywiście gdy już jest wszystko super, firma się rozwija, produkt jest świetny, sprawdza się i wszyscy go chwalą, nowe fabryki rosną, to forumowe trole wymyślą ostatni dostępny argument: za drogo. Bo powinno być za darmo.

  16. Powiślak

    Ciekawe ile czasu zajęło by im opracowanie jakiegoś samobójczego drona myśliwskiego? Niedużego, nie koniecznie o dużym zasięgu, ale szybkiego żeby przechwytywać drony uzbrojone, w tym przede wszystkim samobójcze. Powinny być wystrzeliwane automatycznie, z wyrzutni rurowych tak jak Warmate-TL i oczywiście samonaprowadzajace się, np. optycznie. Taki system byłby zdolny do zwalczania roju wrogich dronow, z czym będziemy mieć "wkrótce" do czynienia. Mocno kibicuję WB we wszystkich ich dokonaniach!

  17. Prezes Polski

    Kolejne wersje warmate to dobra wiadomość. Zakładam, że dzięki tak dużym zamówieniom cena będzie przyzwoita, bo obecna za te zabawki z głowicą jak dla granatnika 60mm to kompletny nonsens.

  18. Semen

    Świetny produkt. Tak trzymać

  19. Vixa

    Ciekawe jak to się ma do programu Gladius. W systemie, oprócz znanych pozycji WB miał być też nowy efektor: "Gladius", właśnie.

  20. Golf

    Warmate 5, Warmate 20 i Warmate 50. Świetna wiadomość ! Brawo WB ! Właśnie zastanawiałem się...o ile procent musiałby być większy dron Warmate aby mógł zabrać 2 x większą głowicę ? 50% ?

    1. X

      Brawo ;)

  21. Szwejk85/87

    Brawo WB ! Tylko tak dalej ! Teraz poproszę jeszcze troszkę zasięg zwiększyć i rozpracować atak w roju.

  22. Capt Raginis

    Cena za jednego drona Warmate powinna iść w dół jeśli produkcja jest zwiększana.

  23. KPS1

    MON powinien doinwestować w WB i kupić wszystko co WB da radę wyprodukować.

  24. AdSumus

    To dobre wieści. :)

  25. Ralf_S

    I tak trzymać!

Reklama