Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

WAT zapowiada nowości na MSPO

Autor. WAT

Urządzenia wykorzystujące zjawiska kwantowe do zabezpieczenia danych, system wspomagający ewakuację medyczną żołnierza z pola walki czy nawigujący bezzałogowe statki powietrzne – z flagowymi technologiami opracowanymi przez naukowców Wojskowej Akademii Technicznej, w tym aż trzema konkurującymi o nagrodę Defender, będzie można zapoznać się podczas XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Kielcach.

Targi potrwają od 3 do 6 września 2024 r., ostatni dzień jest otwarty dla szerokiej publiczności. Wynalazki WAT zostaną zaprezentowane w ramach XXV Wystawy Sił Zbrojnych RP.

Reklama

Jak podkreśla Rektor-Komendant WAT, oferta prezentowana na tegorocznym MSPO to odpowiedź uczelni na konkretne potrzeby zaawansowanej technologicznie armii. „Wojskowa Akademia Techniczna wnosi realny wkład w rozwój naszych Sił Zbrojnych. Efekty projektów realizowanych przez naukowców WAT, w ramach konsorcjów naukowo-przemysłowych, wdrażane są do produkcji i trafiają na wyposażenie polskiej armii, czego przykładem może być radar dalekiego zasięgu P-18 PL czy planowany do produkcji Nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty Borsuk. WAT skutecznie przyczynia się do tego czym dysponują dziś Siły Zbrojne RP. W ostatniej dekadzie takich wdrożeń, w których udział miała nasza Akademia było aż 35. Technologie kwantowe, laserowe, optoelektroniczne czy informatyczne znalazły zastosowanie w kolejnych nowych produktach, dzięki którym nasza armia może stać się jeszcze bardziej zaawansowana technologicznie. Te rozwiązania, adresowane również dla innych służb, będzie można zobaczyć na tegorocznym MSPO” – mówi gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

Rzeczniczka prasowa Wojskowej Akademii Technicznej Ewa Jankiewicz infotmuje, że aktualnie w Wojskowej Akademii Technicznej realizowanych jest 35 projektów na rzecz bezpieczeństwa i obronności finansowanych ze środków krajowych oraz 17 ze źródeł zagranicznych (EDA, EDF, NATO). Prezentowane na targach wynalazki stanowią przykład efektywności działalności badawczo-wdrożeniowej uczelni.

Reklama

Technologie WAT zgłoszone do konkursu o nagrodę Defender

Instytut Optoelektroniki WAT zgłosił do konkursu System modularnych układów kwantowej kryptografii optycznej. Urządzenia zakwalifikowano do grupy sprzętu wsparcia dowodzenia, łączności i informatyki, cyberbezpieczeństwa, kryptologii, identyfikacji oraz nawigacji. Na system składają się trzy elementy: kwantowy generator liczb losowych, system dystrybucji klucza kwantowego oraz system optycznego kodowania fazowego. Każdy z tych modułów jest innowacyjnym urządzeniem, które wykorzystuje zjawiska kwantowe do zabezpieczenia danych przesyłanych w optycznych sieciach teleinformatycznych.

Na Wydziale Elektroniki WAT powstało Mobilne Stanowisko Laboratoryjne Walki Radioelektronicznej – MSL WRE. W kategorii konkursu o nagrodę Defender należy ono do grupy sprzętu wspomagającego proces szkolenia. System służy jako narzędzie walki radiolokacyjnej. Ekspozycja składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest pojazd, stanowiący platformę nośną Mobilnego Stanowiska Laboratoryjnego z układem antenowym. Drugim – bezzałogowy statek powietrzny, czyli dron będący nośnikiem układów nadawczo-odbiorczych. Sygnały w paśmie L są nadawane i odbierane w układzie zamkniętym, bez emisji na zewnątrz. Wyniki zostają zobrazowane na czterech monitorach znajdujących się wewnątrz pojazdu bazowego.

Czytaj też

Kolejną technologię, która powstała z udziałem WAT zgłosiło CRW Telesystem MESKO, partner przemysłowy Instytutu Optoelektroniki WAT. Zintegrowane optoelektroniczne środowisko wsparcia współczesnego pola walki również wzbogaci konkursową grupę sprzętu wsparcia dowodzenia, łączności i informatyki, cyberbezpieczeństwa, kryptologii, identyfikacji oraz nawigacji. Urządzenie realizuje cztery funkcjonalności: systemu ostrzegającego przed oświetleniem promieniowaniem laserowym, dalmierza laserowego, identyfikatora swój-obcy oraz łączności i komunikacji optycznej w wolnej przestrzeni. System ostrzegania przed promieniowaniem laserowym został opracowany specjalnie dla pojazdów Wojska Polskiego. Dzięki niemu można określić, z jakiego kierunku zostało wygenerowane promieniowanie laserowe pochodzące z wrogiego podświetlacza celu. Informacje o wykrytym zagrożeniu przekazywane są automatycznie, bez udziału człowieka, do Systemu Zarządzania Walką. W konsekwencji prezentowany system umożliwia ostrzeżenie innych pojazdów jadących w kolumnie o istniejącym zagrożeniu.

Reklama

Gotowe do wdrożenia technologie na stoisku WAT

System wspomagania decyzji ewakuacji medycznej oparty na monitorowaniu parametrów życiowych żołnierza i rozszerzonej świadomości sytuacyjnej opracowano na Wydziale Elektroniki WAT. Urządzenia wbudowane w umundurowanie monitorują stan zdrowia żołnierza w sposób ciągły i na bieżąco go analizują. Na polu walki umożliwia to ratunkowym służbom medycznym segregację rannych w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania, czyli tzw. triaż. W ten sposób system wspiera ratowników w procesie podejmowania decyzji o ewakuacji. Monitorowane parametry życiowe są dostarczane z wykorzystaniem specjalnie utworzonego protokołu komunikacyjnego za pośrednictwem integratora do HMS C3IS Jasmin na stanowisko grupy zabezpieczenia medycznego szczebla brygady. Na stoisku WAT będzie można zobaczyć elementy systemu umieszczone na fantomie człowieka, pokazany zostanie również osobisty terminal żołnierza z fragmentem systemu komunikacji oraz stanowisko pracy grupy zabezpieczenia medycznego, z uruchomionym na ekranie algorytmem analizy i wnioskowania oraz portalem medycznym.

Czytaj też

Kolejną interesującą technologią związaną z medycyną wojskową będzie Automatyczna strzykawka skonstruowana w Centrum Transferu Technologii WAT. Służy ona do dostarczania żołnierzom leków przechowywanych w powszechnie znanych tzw. ampułkach insulinowych. Zastrzyki można wykonywać za pomocą jednej dłoni, dzięki czemu możliwe jest samodzielne i sprawne podawanie (również przez odzież wierzchnią) leku domięśniowego w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na polu walki. Poprawność założeń konstrukcyjnych strzykawki, jak również skuteczność działania powłoki bakteriobójczej igły, zostały zweryfikowane w ramach wykonanego prototypu i podlegają ochronie prawnej. Odbiorcami rozwiązania mogą być: Siły Zbrojne RP, Straż Graniczna, Policja, Straż Pożarna oraz służby ratownicze.

W obszarze cyberbezpieczeństwa WAT zaprezentuje w trakcie MSPO narzędzie RPaSD do wykrywania źródeł fałszywych wiadomości w sieciach społecznościowych. Innowacyjne oprogramowanie powstało na Wydziale Cybernetyki i zostało zaprojektowane w celu sprostania wyzwaniom związanym z identyfikacją i analizą rozprzestrzeniania się informacji w sieciach.

Ten sam wydział przedstawi również Koncepcję nawigacji wizualnej małych bezzałogowych statków powietrznych. Moduł nawigacji wizualnej umożliwia dronom autonomiczną nawigację w scenariuszach bez sygnałów GPS, czyli w warunkach zwalczania radioelektronicznego. Drony UAV odgrywają kluczową rolę we współczesnych operacjach wojskowych, a moduł zaproponowany przez ekspertów WAT integruje dane wizualne z kamer, kompasów i uwzględnia dane z akcelerometrów w celu zwiększenia ich precyzji i niezawodności. Dzięki zastosowaniu modułu nawigacji wizualnej UAV są w stanie w strefie walki elektronicznej kontynuować misję lub ją przerwać by ostatecznie powrócić do strefy bezpiecznej, dzięki czemu dron nie zostaje zniszczony lub przechwycony przez siły przeciwnika.

Medycynę, informatykę i nawigację łączy w sobie ostatnia z technologii, jakie będzie można poznać na stoisku WAT. Opracowana na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji Inteligentna mapa życia to kolejny system do ratowania rannych żołnierzy z pola walki, tym razem przy udziale dronów. Umożliwia on lokalizację poszkodowanych na polu walki, wstępną ocenę ich stanu fizycznego i udzielenie pomocy medycznej. System wykorzystuje geoinformacje i sensory biomedyczne. Aplikacja dostarcza funkcjonalności dla pilotów BSP i ratowników medycznych, m.in. zlecenie i prowadzenie misji dronów, budowanie fotoszkiców, oznaczenie poszkodowanych i uzupełnienie pomiarów funkcji życiowych, oznaczenie skażeń, zagrożeń i przeszkód, wyświetlenie warstwy przejezdności, wyznaczenie tras dotarcia do poszkodowanych i dróg ewakuacji.

Ponadto na stoisku WAT prezentowane będą kompetencje Studium Szkolenia Wojskowego WAT w zakresie ratownictwa pola walki. Zwiedzającym prezentowany będzie ekwipunek ratownika, sposoby udzielania pierwszej pomocy oraz tamowania intensywnych krwotoków (z wykorzystaniem manekinów).

Studenci WAT zaprezentują swoje sekcje zainteresowań. Pokażą, jak uczelnia wspiera ich samorozwój w obszarach m.in.. strzelectwa, wspinaczki górskiej, skoków spadochronowych, nurkowania, asymetrycznych działań pola walki. Elementem wystawy będzie ekwipunek wykorzystywany przez sekcje oraz interaktywna strzelnica.

Podczas MSPO będzie też można zapoznać się z aktualną ofertą studiów wojskowych i cywilnych w WAT.

Komunikat prasowy

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Vixa

    Nie mają jakiegoś granatnika?