Reklama

Siły zbrojne

Promocja oficerska WAT. "Dekalog" gen. Kukuły

Promocja oficerska
Autor. Sztab Generalny WP/X

609 absolwentów i absolwentek Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie zostało mianowanych na pierwszy stopień oficerski - podporucznika. Jednym z dokonujących w sobotę aktu promocji był szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła.

Rektor-komendant WAT gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak podkreślał znaczenie Polski jako państwa granicznego NATO i UE; zwrócił też uwagę, że absolwenci rozpoczynają oficerską karierę w czasie, gdy trwa wojna Rosji przeciw Ukrainie, a Polska jest celem działań hybrydowych.

Także wiceminister obrony Stanisław Wziątek mówił o szczególnym czasie, „kiedy jest wokół nas tak dużo zagrożeń”. Dodał, że modernizacja techniczna jest jednym z filarów obronności, ale - jak zastrzegł - „zawsze najważniejszy jest człowiek”. „Tylko jeśli będziecie mogli liczyć na siebie nawzajem, możecie być pewni, że nie zawiedziecie” – przekonywał.

W odczytanym przez Wziątka liście wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz napisał, że studia na jednej z najlepszych uczelni technicznych w Polsce oznaczają „lata ciężkiej pracy, mobilizacji i determinacji, zapewne też wyrzeczeń”, a absolwenci WAT zasilą wojsko, gospodarkę, naukę i edukację.

Zastępca szefa BBN gen. broni Dariusz Łukowski odczytał list od prezydenta Andrzeja Dudy, w którym prezydent - który mianuje żołnierzy na pierwszy stopień oficerski – przekazał absolwentom wyrazy uznania za wybór tej uczelni „w czasie, gdy nowoczesne techniki i technologie stanowią jeden z kluczowych czynników decydujących o bezpieczeństwie państwa”.

List do uczestników uroczystości wystosował także marszałek Sejmu Szymon Hołownia. „Zachodni świat widzi w Polsce solidnego partnera oraz odpowiedzialnego sojusznika, docenia zaangażowanie Polaków w rozwój nowych technologii, które mają fundamentalne znaczenie dla obronności” - podkreślił.

Czytaj też

Reklama

Dekalog gen. Kukuły

Szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła w słowach skierowanych w kierunku żołnierzy przedstawił „dekalog”, jakim powinien kierować się żołnierz:

 1. Dbaj o swoich ludzi.
 2. Szanuj dowódców i przełożonych.
 3. Bądź zmianą na lepsze.
 4. Wypełniaj sensem czas służby swoich podwładnych.
 5. Daj poznać się swoim ludziom. Komunikuj się z Nimi swoim przykładem.
 6. Dyscyplinuj swoje ego.
 7. Wychowuj zwycięzców.
 8. Stawiaj na wartości.
 9. Buduj wspólnotę.
 10. Nie zapominaj o swojej rodzinie – jest Twoim bezpiecznym schronieniem, azylem i wsparciem.
Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze

  Reklama