Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Pociski AARGM-ER zamówione

AARGM-ER podwieszony pod myśliwiec F/A-18. Fot. US Navy.
AARGM-ER podwieszony pod myśliwiec F/A-18. Fot. US Navy.

Northrop Grumman otrzymał zlecenie o wartości 41,2 mln USD na produkcję pierwszej serii pocisków przeciwradiolokacyjnych AGM-88G AARGM-ER (Advanced Anti-Radiation Guided Missile - Extended Range) - poinformował Pentagon. Pociski wejdą na uzbrojenie marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. Będą mogły wejść na uzbrojenie F/A-18E/F Super Hornet i EF-18G Growler oraz F-35.

Z Super Horneta po raz pierwszy AARGM-ER został testowo wystrzelony w lipcu bieżącego roku, a 23 sierpnia US Navy otrzymała zgodę na składanie zamówień na tą broń.

Obecne zamówienie dotyczy pierwszej transzy tych pocisków w ramach produkcji małoseryjnej (LRIP) i obejmuje 16 pełnowartościowych pocisków AGM-88G AARGM-ER, sześć pocisków szkolnych cztery zestawy wyposażenia do programowania pocisków, części zamienne i wyposażenie wsparcia. Prace nad zamówieniem mają trwać do marca 2024 roku. 

Reklama
Reklama

AARGM-ER to pocisk przeciwradiolokacyjny automatycznie namierzający się na promieniowanie nieprzyjacielskich radarów i przeznaczony do ich neutralizacji. Zastosowanie tej broni ma niszczyć zdolności przeciwnika i „otwierać” jego systemy antydostępowe w pierwszej fazie ataku.

AARGM-ER to wersja rozwojowa pocisku AGM-88F AARGM. Wykorzystuje ona pewne istniejące elementy pocisku AARGM standardowej wersji, łącząc je z nową konstrukcją i układem napędowym. Nowy pocisk będzie mógł być przenoszony w wewnętrznych komorach uzbrojenia myśliwców F-35, a jednocześnie w stosunku do istniejącego AARGM ponad dwukrotnie zostaną zwiększone zasięg, jak i prędkość lotu.

Szacuje się, że maksymalny zasięg AARGM-ER będzie wynosił ponad 250 km. Jednocześnie rakiety te, podobnie jak AARGM, będą miały wielosensorowy system naprowadzania, z pasywną cyfrową głowicą radiolokacyjną, aktywnym radarem milimetrowym oraz systemem INS/GPS. Umożliwia on zwalczanie stacji radiolokacyjnych nawet, jeśli rozpoczęły one manewr zmiany stanowiska po wcześniejszym wyłączeniu radaru, a także niszczenie celów nie emitujących promieniowania radarowego o znanych koordynatach.

Pociski AARGM w standardowej wersji są obecnie używane przez US Navy i USMC, a także siły powietrzne Włoch i Australii. W końcu 2019 roku zostały także zamówione przez Niemcy. Pozyskaniem AARGM i AARGM-ER zainteresowana jest także Polska. Jak informował jeszcze w 2018 roku Defence24.pl, do strony amerykańskiej skierowano zapytanie o cenę i dostępność (LOR P&A) w odniesieniu do obu wariantów pocisków. Pociski rodziny AARGM mogłyby wejść na uzbrojenie polskich F-16 i przyszłych F-35.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Chateaux

    Czy polskie Siły Powietrzne kupiły już jakiekolwiek pociski antyradarowe? Artykul o tym w anglojęzycznej wersji DF24 wisi juz od kilku lat.

    1. ttt

      tak! zrzucany jest bolek na spadochronie z wiązką granatów

    2. JP

      Tak m1a2 Abrams.

    3. Alaris

      Nie bo czekamy właśnie na AARGM-ER. Mogą one być przenoszone w komorach F-35 i mają największe możliwości ze wszystkich w swojej klasie.

  2. ***

    To są pociski, które powinniśmy produkować w Polsce już.

    1. Herr Wolf

      Po co by niszczyć mikrofalówki?!

Reklama