Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Umowa na Rosomaki z ZSSW-30 na dniach. Pasywne radary jeszcze w tym roku?

KTO Rosomak z wieżą ZSSW-30 na ćwiczeniu FEX-24 na poligonie w Nowej Dębie.
KTO Rosomak z wieżą ZSSW-30 na ćwiczeniu FEX-24 na poligonie w Nowej Dębie.
Autor. 21 Brygada Strzelców Podhalańskich

W wywiadzie dla Polsat News szef Agencji Uzbrojenia gen. Artur Kuptel zapowiedział kolejne umowy na zakupy sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych RP.

Pierwsza zapowiedź dotyczy umowy na kolejne kołowe transportery opancerzone (de facto kołowe bojowe wozy piechoty) Rosomak ze zdalnie sterowanym systemem wieżowym ZSSW-30. Umowa ma zostać podpisana w przyszłym tygodniu. Najprawdopodobniej będzie dotyczyć będzie 58 wozów jeszcze na standardowym kadłubie.

Natomiast w czwartym kwartale tego roku podpisana ma zostać umowa na kolejne 174 wozy, ale już w wariancie Rosomak-L z wydłużonym kadłubem. Rosomaki kupowane w obu postępowaniach będą wyposażone w nowy silnik Scania DC13. Starszy DI12 nie jest już produkowany. Dodajmy, że Wojsko Polskie odbiera już dostawy pierwszej partii transporterów Rosomak z wieżami ZSSW-30. To istniejące podwozia, które są integrowane z nowymi wieżami.

Czytaj też

Po tym, jak system wieżowy przeszedł pozytywnie badania kwalifikacyjne w końcu 2021 roku, w 2022 r. zawarto umowę wykonawczą na dostawę 70 transporterów z terminem do 2027 r. Pierwsze z nich są już w służbie w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich. Warto przypomnieć, że transporter Rosomak w istniejącej wersji z wieżą ZSSW-30 przeszedł testy, z weryfikacją do pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania włącznie. Jednak w ocenie wojskowych zapas pływalności okazał się zbyt niski, przez co ostatecznie pływalność wyłączono z wymogów.

Czytaj też

Z kolei Rosomak-L to transporter z kadłubem wydłużonym o 60 cm (łączna długość zwiększyła się z 7,8 do 8,4 m). Dysponuje też innymi usprawnieniami, w tym możliwością wzmocnienia opancerzenia. Jak widać, część pakietu modernizacyjnego (np. nowy silnik) zostanie włączona do nowo produkowanych transporterów w istniejącej wersji.

Czytaj też

Gen. Kuptel zdradził także, że jeszcze w tym roku ma zostać podpisana umowa na System Pasywnej Lokalizacji (SPL) PET/PCL (Passive Emitter Tracking/Passive Coherent Location). Zestaw ten będzie elementem systemów obrony powietrznej Wisła i Narew i uzupełni aktywne systemy radarowe.

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (13)

  1. oko

    Powinniśmy zakupić i zainstalować Akeron RCA na pojazdach .

    1. Remov

      Bez żartów

  2. Chris

    Wieża ZSSW-30 jest już przestarzała . Ma zbyt niski kąt ostrzału, co nie pozwala na eliminowanie pionowo atakujących dronów. Nowe Bradleye już zmodyfikowane. Rosomaki i Borsuki staną się zwierzyną łowną dka dronów

    1. Rusmongol

      I ten Bradley będzie równocześnie strzelał do przeciwnika na ziemi i strzelał do dronow? I czym będzie te drony namierzał, śledził? Taki ostrzał drona to folklor bo bwp nie ma warunków do likwidacji dronow , ani nie po to powstał. A borsuk i tak ma kąt armaty -9 do +60. Nie jest złe.

    2. skition

      Do Rusmongol...No wiadomo ,że lepiej gołą d...swiecić... Nasz BMP1 ma kąt podniesienia lufy +30° , a umowa na Borsuka nawet nie podpisana. Ponoć wpuścili tam "chłopa do biura" i atrament wypił..

    3. Chyżwar

      Lepiej żebyś przeanalizował systemy wieżowe w innych BWP i dopiero później pisał swoje "mądrości". Tak się bowiem składa, że ZSSW-30 zalicza się do światowej czołówki. I niewiele jej brakuje, żeby przerobić ją pelotkę jeżdżącą obok innych pojazdów o trakcji gąsienicowej albo kołowej. Poza tym sprawdź se człowieku jaki kąt podniesienia lufy ma dedykowany do OPL Gepard i dopiero później pisz. Jeszcze jedno. Jak ci deszcz pionowo spada na łepetynę, to masz parasol. Jak nie chcesz, żeby dron pionowo spadł ci na dekiel to masz APSa albo zagłuszarkę. Dla poszerzenia twojej wiedzy dodam, że Polska produkuje zagłuszarki zaliczające się do światowej topki. Ja się nie dziwię, że obecne wybory wygrali ci, co wygrali skoro nawet na portalu militarnym widać, że ich wyborcy mają tak "genialne" przemyślenia dotyczące broni.

  3. Pucin:)

    Do @Davien3 i @Rusmongol - stanowczo się mylicie 200 szt. D24 - pt. Zełenski: Ukraina otrzyma 200 Rosomaków w dwóch partiach - 09.04.2023 10:05 - USA-nie też to potwierdzają. ) KTO Rosomak - 200 szt ubyło ze stanów WP.

    1. Rusmongol

      A przeczytałeś co napisałem? Że gros tych rosomaków to były wozy zmagazynowane a nie że stanu wp. Swego czasu nawet chodziły plotki że UA szuka dostawców wież do transporterów i zastanawiano się czy to nie na te nasze niedokończone które mieliśmy przekazać UA. Dodam jeszcze że sam napisałeś "Ukraina otrzyma" czyli nie otrzymała. Czytanie ze zrozumieniem działa cuda.

    2. skition

      Do Rusmongoł... No faktycznie w tym sztabie to zatrudniali wybitnych myślicieli. Rosomaki zmagazynowane, a do linii w piechocie górskiej BMP1.

    3. Pucin:)

      cz. I - @Rusmongol - a teraz trochę następstwa czasu - P. Zełński i jego info pochodzi z kwietnia 2023r. we wrześniu 2023r. Sekretarza Obrony USA Lloyda Austina potwierdził przekazanie 100 szt. KTO Rosomak w bliżej nieokreślonej wersji jednak w większości jako kołowego bojowego wozu piechoty, a zatem z wieżą Hitfist-30P (D24- pt. Rosomaki dla Ukrainy. Amerykanie potwierdzają liczby - 21.09.20204r.) Pozostałe mają iść z finansowania UA + USA + UE. Pakiety finansowo zbrojeniowe w USA i UE przeszły.

  4. SZAKAL

    Zamiast niepotrzebnych nam 1000 K2 , bowiem wystarczy nam tylko 180 kupionych + 180 nowych , lepiej dogadać się z Hyundai Rotem w sprawie produkcji w Polsce 35-tonowych , pływających i dobrze opancerzonych nowych KTO !!!!! Polska jest krajem nizinnym z łagodnymi zimami i lekkimi glebami na których nie tworzy błoto z którym nie poradziłyby sobie nowe koreańskie KTO. Produkcja nowych KTO pozwoli w stosunkowo krótkim czasie otrzymać duże ilości wozów bojowych nie ustępujących dzielnością terenową Borsukowi. a mających wyższą odporność balistyczną.

    1. skition

      Do Szakal jest jeszcze lepiej ...Jak wiadomo ..XM30 Mechanized Infantry Combat Vehicle w przyszłości ma zastąpić... M1 Abrams, Bradley Fighting Vehicle, Mobile Protected Firepower ( M10 Booker) and even the Stryker......Do drugiego etapu przeszedł KF51 Lynx gdyż oferuje platformę Plug &Play...czyli IFV w zależności od misji może się przerobić na MPF ( zamiast Bookera) albo na quasi czołg po zainstalowaniu bezzałogowej wieży Rheinmetall ..Po zmianie trakcji na kołową przerobi się na BWP Boxera.., po dodaniu mu wieży AGM ( Artillery Gun Modul) zrobi się z tego AHS, a po dodaniu modułu Skyrenger przerobi się na SAM albo nawet na Anty BSL czy C-RAM...My z tymi czołgami zostaniemy jak Himilsbach z angielskim...

    2. Anty 50 C-cali

      nie szalej tak. Raptem dowiaduje się że umowa,"prawdopodobnie" tyczy 50+ wież ZSSW jeszcze na standart kałduby, tak? A już niejaki @Remov mawia do mnie że kowboje cykneli (chyba) te armaty Busmaster, ale nie chcą dać kolejnych 940 kilku. Od kiedy w kraju nad Wisłą prawi się o nowych bwp? Od czasu schyłku epoki "POlski w budowie". Tak od 2014, tak? Zobaczymy , oby, czy w czwarym kwartale podpisze się ta umowa na kolejne 174 nowe Rosie. Oby nie jak te umowy - wykonawcza na kolejne Kraby, i ramowa chociaż- na Borsuki.!!!!!! Jak dziki zachód Trampka dorzuci te 120 , około armat

    3. RGB

      @SZAKAL nie rozumiem po co nam Koreańczycy do produkcji kołowych BWP, (KTO) ? Jeśli chcemy płacić licencję to mamy już licencje Patrii na Rosomaka który jest w 90% spolonizowany. Od 2022 roku możemy go oferować klientom zagranicznym, nawet konkurując w przetargach z Patrią. Patria ma nowego kBWP o nazwie XP, o nośności 32 ton. Gdybyśmy chcieli iść drogą licencji to nie potrzebny nam partner z drugiego końca świata, bo wszystko mamy na miejscu i i zachowujemy ciągłość logistyczną. Tyle że my nie chcemy płacić licencji, i chcemy opracować własny kołowy BWP. Co może nam zaproponować Hyundai oprócz uśmiechów i obietnic bez pokrycia? Już parę umów z nimi zawarliśmy, czy chociaż jedna była dla nas satysfakcjonująca?

  5. Pucin:)

    Powiem krótko 174 (wersja L) + 70 (standard) to zbyt mało - WP potrzebuje dwa razy tyle na tę 300 tys armię.

    1. szczebelek

      Przecież rosomaków z Hitfistami nie wycofujemy z WP co w sumie daje 9-10 batalionów kołowych bewupów.

    2. Chyżwar

      @szczebelek Umkło ci tylko, że coś tak ze 100 szt. posłaliśmy na Ukrainę.

    3. Remov

      A na ile ma pieniędzy?

  6. Facetoface

    Bo dzisiejszych newsach- będą stały na placu, będę bił brawo, póki co....

    1. Adim

      Generał Artur Kuptel potwierdził również w rozmowie, że nie ma żadnych planów cięć w wydatkach na obronność, wręcz przeciwnie. - Nadal realizujemy te same zaprojektowane wcześniej zadania i przygotowujemy umowy do podpisu. Pragnę potwierdzić, że budżet nie tylko nie ulegnie zmianie, ale również wzrośnie w roku przyszłym - zadeklarował wojskowy.

    2. Anty 50 C-cali

      Adim! A gdzie umowa na...Borsuki? Co, znowu "wina" Amerykanów??

    3. Remov

      @Anty - Borsuka nie będzie bo Amerykanie nie chcą przysłać 1000 silników i 1000 armat Bushmaster.

  7. zibi

    de facto kołowe bojowe wozy piechoty - hmm, czyżby taka była koncepcja, że za bewupy zostanie wprowadzony Borsuki wersja light?

    1. Chyżwar

      Wojsko potrzebuje tych wozów niezależnie od Borsuków. Na przykład Podhalańczyków już dawno planowano przezbroić z BWP-1 na Rosomaki właśnie. Swego czasu policzono, że łącznie z wyprodukowanymi podwoziami bazowymi i tak będzie ich brakowało. Teraz, kiedy około setka Rosomaków pojechało na Ukrainę braki są jeszcze większe. Tym bardziej więc przeraża mnie ponure knucie co niektórych rządzących zmierzające do cięcia wydatków na zbrojenia. Co prawda obecny MON temu zaprzecza, ale nie ma dymu bez ognia. Dlatego tym ludziom należy uważnie patrzeć na ręce.

    2. Davien3

      zibi KTO Rosomak w wersji z Hitfist 30P zawsze był KBWP a nie KTO

  8. user_1050711

    Rosomaki to nie są już BWP. Było - minęło ! Nie nadają się już ! Może będą nimi ponownie, ale to dopiero po dopancerzeniu i wyposażeniu każdego z nich w solidne możliwości przeciwdronowe.

    1. Obiektywny

      To zapytaj każdego żołnierza jednostki zmechanizowanej, zmotoryzowanej czy woli wsiąść do muzealnego BWP1 który stanowi zagrożenie nawet podczas normalnych ćwiczeń nie mówiąc już o sytuacji konfliktu czy do Rosomaka, jedna rzeczą są wymogi obecnego pola walki druga nasze możliwości, gwarantuje że każdy wybierze Rosomaka. Dyskutować będziemy mogli mając w linii 300-400 nowoczesnych BWP a to melodia przeszłości i to odległej a na razie trzeba się cieszyć tym co jest

    2. Chyżwar

      Coś ty się tak dronów czepił? Niedawno odbyły się ciekawe ćwiczenia OPLki dotyczące dronów właśnie z symulacją tego, co dzieje się na Ukrainie .Ich wynik wcale nie był zero jedynkowy. O ile w pierwszym dniu droniarzom ładnie wychodziło, to później drony zmieniły się w zwierzynę. Przypuszczam że zarówno obecny na nich przemysł podobnie jak i wojsko wyciągną z tego odpowiednie wnioski. Podobnie zresztą jak droniarze z organizacji proobronnej, którzy brali w nich udział za własną kasę.

    3. Davien3

      user no popatrz a wasze Bradleye i Mardery nie maja lepszegpo pancerza od Rosomaka Ale oczywiście one są BWP a Rosomaki juz nie:))

  9. Aiden

    W tym samym wywiadzie gen Kuptel powiedział, żę umowa na Apache jest gotowa od kilku miesięcy, ale Boeing nie chce podpisać kwitów po offset i w najgorszym wypadku mogą spaść z rowerka. Ja akurat takiemu stanowi rzeczy kibicuję, bo za te pieniądze możemy kupić 2 dodatkowe eskadry WSB plus kolejne baterie Patriot. Kolejna rzecz to taka, że prawdopodobnie nie ma co wchodzić z Boeingiem w żadne umowy, także można podziękować za F-15 EX, bo przemysłowo nic na tym nie zyskamy.

    1. Obiektywny

      Czemu kibicujesz??? Żeby program program śmigłowca bojowego na który czekamy od dekad wykoleił się i żebyśmy zostali z archaicznymi kilkoma Mi24?. Gratuluję poziomu wiedzy i świadomości tego jaka rolę odgrywa śmigłowiec szturmowy...

    2. Remov

      Dokładnie, lepiej kupić Tigery i Typhoony z produkcją w PPO

    3. skition

      Do Obiektywny ..Prawdopodobnie śmigłowiec robi za Opfor czyli za cel dla amunicji programowalnej air burst z armaty łańcuchowej 50 mm (, a ściśle armaty automatycznej napędzanej napędem łańcuchowym)

  10. Essex

    To plywanie to jakisz fetysz? Skladamy sie z wysp???? Rodomakowi do BWP to lata swietlne....a gdzie oslona przeciw dronom? Jakas zagluszarka? Wzmocnienie pancerza? Maskowanie?....zerowe wnioski z wojny na Ukrsinie

  11. gregoz68

    Słowo - klucz: pasywne.

  12. szczebelek

    Każdy sprzęt wojskowy to wzmocnienie WP, więc nie będę narzekać na wygląd wydłużonego rosomaka.

  13. DanielZakupowy

    Spieszcie się wydawać kasę bo idą cięcia :D

Reklama