Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Ukraińsko-czeska współpraca zbrojeniowa podpisana

Autor. Ministerstwo Obrony Czech

Wiceminister obrony Czech oraz ukraiński minister ds. przemysłu strategicznego Oleksandr Kamyšin podpisali dziś memorandum dotyczące współpracy zbrojeniowej między czeskim ministerstwem Obrony a ministerstwem przemysłu strategicznego Ukrainy.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Podpisane memorandum ma stać się szansą na rozwój współpracy pomiędzy wspomnianymi krajami, zwłaszcza w kwestii przemysłu zbrojeniowego. Pozwoli to firmom czeskim na kooperację z ukraińskimi partnerami w takich kwestiach jak serwis różnego typu uzbrojenia, produkcji i ulepszanie amunicji czy naprawy pojazdów opancerzonych. Pozwoli to na realizację indywidualnych projektów wskazanych czeskich spółek z ich ukraińskimi partnerami.

„Naszym celem jest stworzenie podstaw do długoterminowej współpracy, która będzie kontynuowana nawet po zakończeniu wojny. Jedno to obecne dostawy sprzętu wojskowego, które zamierzamy kontynuować, ale równie ważne jest to, że czeskie firmy zadomowiły się na Ukrainie i tym samym stworzyły podstawy do długoterminowej współpracy" – powiedział wiceminister obrony František Šulc.

Reklama

Czytaj też

Jednym z kluczowych elementów podpisanego porozumienia jest kwestia remontów broni używanej przez Siły Zbrojne Ukrainy i Czech jak czołgi, bojowe wozy piechoty, śmigłowce czy samoloty. Innym kierunkiem jest rozwój broni i amunicji w ramach zdolności produkcyjnych w Czechach i na Ukrainie. Porozumienie ma pozwolić na szkolenie nowych kadr ekspertów i personelu technicznego. Ciekawostką jest deklaracja wspólnego rozwoju rozwiązań w zakresie walki radioelektronicznej czy lotnictwa bojowego.

Czytaj też

Autor. Czeskie Ministerstwo Obrony/Twitter
Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. ciekawy1

    Ciekawe czy jest planowana jakaś współpraca polsko-ukraińska w zakresie rozwoju amunicji rakietowej np. do Langust? Może rozwój kalibru Langusty...?

    1. Edmund

      Po co mamy się cofać technologicznie do tyłu? Będziemy mieli setki HIMARSOW i CHUNMOO. Co najmniej amunicję o 2 razy większym zasięgu 80 km będziemy produkować w całości w Polsce. Polska zbrojeniówka pracuje na 100 % mocy.

    2. HataKumba

      A można się cofać do przodu? Nie wiedziałem

  2. Patryk.

    Nie pamiętam, czy my mamy jakąś umowę z Ukrainą na remonty? A na jakąś współpracę nad nowymi wyrobami?

    1. Edmund

      Nasza współpraca z Ukrainą jest znacznie szersza i znacznie głębsza, ale z przyczyn oczywistych nie jest podawana do publicznej wiadomości. Nie potrzebujemy współpracy ,,nad nowymi wyrobami" z Ukrainą, ponieważ zbrojeniówka w Polsce działa na 100 % możliwości, a nowe wyroby będą np. z MBDA UK (CAMM, Brimstone) na znacznie wyższym poziomie technologicznym. PIORUN to już w tej chwili topowa technologia w swojej kategorii, a będzie znacznie lepsza. Sam PIORUN będzie występował w przetargu na duże zamówienie w USA, razem z LockheedMartin i Raytheon. Dodaj do tego najnowsze radary, drony, Rosomak, Baobab, transfer technologie czołgowych z K2. Jest cała rzesza nowych, nieujawnionych publicznie technologii, które są opracowywane w polskiej zbrojeniówce.

    2. Patryk.

      Na początku kwietnia 2023 pojawiła się informacja, że Bumar będzie remontował ukraińskie czołgi. Jest porozumienie o wspólnej produkcji amunicji czołgowej 125mm. I to tyle co sobie przypomniałem. @Edmund, tajne umowy z Ukrainą nie istnieją; nie wyolbrzymiaj. Co przyniosą transfery technologii z USA, Korei i W. Brytanii to jeszcze zobaczymy, na razie jest to mgliste.

    3. rwd

      A jak już ujawnią ściśle skrywaną technologię, to pojawi się coś na wzór PL-01 Concept będący wdzięcznym tworzywem dla twórców memów. Ktoś jeszcze pamięta o tym demonstratorze nieudolności naszej zbrojeniówki i takich samych inżynierów budujących czołg z dykty i sklejki? Nasza zbrojeniówka nie ujawnia publicznie prac nad nowymi technologiami, bo nie ma co ujawniać, jest goło i wesoło.