Reklama

Ukraińska artyleria bez radzieckich elementów

Ukraińska ciągniona armatohaubica Bohdana-B.
Ukraińska ciągniona armatohaubica Bohdana-B.
Autor. 47. Samodzielna Brygada Artylerii/Facebook

Ukraiński przemysł zbrojeniowy opracuje nowe łoże do ciągnionej armatohaubicy Bohdana-BG. W dotychczas pokazywanym prototypie łoża pochodzącego z radzieckiego działa 2A36 Hiacynt-B.

Pierwszy prototyp Bohdany-BG został pokazany publicznie na początku października zeszłego roku i zgodnie z zapowiedziami trafił na łoże ciągnionego Hiacynta. Z używanych poradzieckich typów artylerii ma być on jednym mogącym zostać przezbrojony w tak długą lufę, z racji na oryginalne uzbrojenie w postaci armatohaubicy o długości lufy ponad 8 m (licząc hamulec wylotowy). Masa nowego zamka, lufy oraz siły oddziałujące na łoże mają mieścić się w normach bezpieczeństwa. W marcu opublikowane zostały zdjęcia oraz materiał wideo z użycia jej przez 47. Samodzielną Brygadę Artylerii.

Przedstawiciel Kramatorskich Zakładów Budowy Ciężkich Obrabiarek poinformował w nagraniu wideo dla Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy, że do końca roku powstanie nowe, rodzime łoże dla ciągnionej armatohaubicy Bohdana. Wykorzystanie elementów Hiacynta miało na celu przyspieszenie procesu badań i ewentualnej produkcji armatohaubicy, co było najlepszym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę liczbę tego typu dział używanych przez ukraińską armię. Docelowo jednak konieczne będzie stworzenie nowego łoża, ponieważ produkcja opierałaby się na dostępności podzespołów z 2A36, których większość została już wycofana z ukraińskiej armii z powodu braków w amunicji i lufach.

Reklama

Ukraina stworzy całą rodzinę artylerii

Stworzenie własnego łoża dla Bohdany-BG oznacza, że będzie możliwa jej produkcja równocześnie na nim i tym z Hiacynta-B, co może się przełożyć na zwiększenie produkcji (zakładając dostępność luf). Trzeba przy tym pamiętać, że Ukraińcy chcą stworzyć jeszcze jedną odmianę swojej artylerii, która będzie cechować się krótszą lufą ( o długości 39 kalibrów). Powstanie ona (podobnie jak opisywana konstrukcja) poprzez wymianę luf w konstrukcjach poradzieckich jak armatohaubice 2A65 Msta-B oraz haubice D-20.

Niewykluczone, że podobnie można by było zrobić z eks-chorwackimi M-46 kal. 130 mm, w których można zmienić lufy na te w kalibrze 155 mm. Na taki krok zdecydowały się Indie oraz Serbia, co pozwoliło m.in. na zwiększenie donośności tych konstrukcji i rezygnację z problematycznego kalibru amunicji. Tym samym Ukraina docelowo mogłaby zastąpić rodzimą konstrukcją kilka typów artylerii ciągnionej różnych kalibrów i długości luf. Jest tutaj także duży potencjał eksportowy, zważywszy na wąski rynek producentów tego typu rozwiązań.

    Bohdana-BG to ukraińska ciągniona armatohaubica powstała na bazie samobieżnej 2S22 Bohdana, jako następca wykorzystywanych rozwiązań poradzieckich i docelowo zachodnich starszego typu. Maksymalna donośność podobnie jak w przypadku wersji o własnym napędzie wynosi odpowiednio 40 km przy stosowaniu amunicji z gazogeneratorem dennym i 50-60 km dla pocisków ze wspomaganiem rakietowym. Jej szybkostrzelność ma wynosić 5-6 strzałów na minutę. Podwozie pierwszego prototypu zostało wykorzystane z poradzieckiego 2A36 Hiacynt-B, jednak docelowo ma to być ukraińska konstrukcja opracowana własnymi siłami .

    Ukraińska ciągniona armatohaubica Bohdana-B.
    Ukraińska ciągniona armatohaubica Bohdana-B.
    Autor. 47. Samodzielna Brygada Artylerii/Facebook
    WIDEO: ASDA 2025: Aselsan jest przygotowany do współpracy z Polską
    Reklama

    Komentarze

      Reklama